Szklarska Poręba atrakcje zimą

Jeśli planujecie wybrać się do Szklarskiej Poręby zimą z pewnością nie będziecie żałować! Miasto jest doskonale przygotowane na miłośników narciarstwa biegowego i zjazdowego. Stoki i trasy biegowe zawsze są świetnie przygotowane tak aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie. Ciekawostką są wędrówki na rakietach śnieżnych, które z roku na rok zyskują na popularności. Znanymi trasami są trasy w okolicy Przełęczy Okraj, Karpacza, Borowic, Przesieki, Michałowic, oraz Białej Doliny i Polany Jakuszyckiej w rejonie Szklarskiej Poręby. Wędrować można wszędzie tam, gdzie jest śnieg, począwszy od pierwszych opadów jesienią nawet do późnej wiosny. Rakiety zapobiegają zapadaniu się w śniegu, przez co wędruje się w nich dużo sprawniej i przyjemniej. Wracając do narciarstwa biegowego, idealnym miejscem jest doskonale znana Polana Jakuszycka, tutaj znajduje się Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu „Jakuszyce” znany jest narciarskim biegaczom od lat, szczególnie za sprawą odbywającego się tutaj co roku Biegu Piastów. Znajdziemy tu trasy o różnym stopniu trudności, od najłatwiejszych (np. dla dzieci i początkujących) do bardzo trudnych, o łącznej długości blisko 100 km.
Wyróżniamy trasy narciarskie łatwe (Puchatek, Hala Szrenicka), trudne i średnio trudne (Lolobrygida, Śnieżynka, Hala pod Łabskim) oraz trasa bardzo trudna (FIS). Noclegi w górach zapewniają świetne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Ponadto w dzielnicy Biała Dolina, dostępne są nowe trasy biegowe, z których bez problemu można udać się na spacer do Ośrodka Biegowego w Jakuszycach.
Miłośnicy szusowania po stokach mają do wyboru między innymi kompleks Szrenicy z 5 wyciągami, dostępnych jest 13 km tras zjazdowych). Dzięki świetnie utrzymanym długim nartostradom oraz zróżnicowanym poziomom trudności umożliwiają aktywnie wypocząć zarówno początkującym jak i zaawansowanym narciarzom i snowboardzistom. Dla najmłodszych, tuż przy stokach narciarskich dostępne są także górki do zjazdów na sankach.
Warto pamiętać, że nie trzeba martwić się o sprzęt, dostępne są tu wypożyczalnie biegówek, nart zjazdowych, desek, obuwia itp. Dodatkowo dla osób, które zaczynają swoją przygodę z narciarstwem działają szkółki narciarskie, można też wziąć lekcje z prywatnym instruktorem. Decydując się na noclegi w Szklarskiej Porębie czy to zimą czy wiosną, latem czy jesienią baza noclegowa jest doskonale rozwinięta. Dostępne są wille, pensjonaty oferujące noclegi z wyżywieniem, są też kwatery prywatne, apartamenty czy domki. Fantastyczną atrakcją są wyścigi psich zaprzęgów, które w marcu w Szklarskiej Porębie odbywają się każdego roku. Niewątpliwym atutem okolic Szklarskiej Poręby jest panujący tutaj klimat podobny do alpejskiego, w którym psy zaprzęgowe czują się wyśmienicie. Obecnie w Polsce jest to mało popularna dyscyplina, która powoli zyskuje na popularności.

Szklarska Poręba atrakcje dla dzieci

W Szklarskiej Porębie nie zabraknie także atrakcji dla dzieci, oczywiście pomijając białe szaleństwo. Warto wybrać się do Leśnej Huty, w której podczas pokazów można obserwować wytop różnych form szklanych od wazonów, przez naczynia, po zwierzątka i inne ozdoby. Ciekawostką jest, że hutnicy używają dawnych narzędzi i form kuglerskich. Tutaj również odbywają się gdzie pod okiem instruktora można wykorzystać swoje zdolności artystyczne, grawerując szklankę bądź tworząc biżuterię. Miejscem które dobrze znane i oblegane jest w sezonie letnim to wodospad Szklarki. Właśnie zimą można zaobserwować ciekawe zjawisko i patrzeć, jak woda płynąca strumieniem w wodospadzie zamienia się w lód. Koniecznie trzeba zobaczyć go w porze zimowej. To drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach.