Tatrzański Park Narodowy to jedyny w naszym kraju park narodowy obejmujący obszary o charakterze wysokogórskim. Powstał w 1954 r. zajmuje powierzchnię 21197 ha należy do największych parków narodowych w Polsce. Są to tereny o budowie geologicznej typowej dla gór fałdowania alpejskiego. Charakterystyczne są turnie, ostre granie, jaskinie górskie, urwiste szczyty i liczne jeziora polodowcowe. Najwyższe szczyt to Rysy (2499 m n.p.m.).

Największe trakcje Tatr

Istotnym walorem parku są liczne jeziora polodowcowe=, charakteryzujące się wyjątkową przezroczystością wody. Największe z nich to Morskie Oko oraz Wielki Staw Polski. Występują tu także wywierzyska i wodospady.

Tatry robią ogromne wrażenie, długość szlaków turystycznych to ponad 240 km. Znajduje się tu kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych, nartostrady, skocznie narciarskie, trasy biegowe, tor lodowy, stok slalomowy. Kolej linowa kabinowa, wyciągi krzesełkowe, orczykowe. Taternictwo i sport paralotniowy. Kilka tras rowerowych oraz ścieżki dydaktyczne.

Jeśli szukacie noclegów na Podhalu i w Tatrach, doskonale sprawdzą się takie większe i mniejsze miejscowości, jak stolica Podhala Zakopane, Białka Tatrzańska, Chochołów, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko, Małe Ciche, Nowy Targ, Biały i Czarny Dunajec, Brzegi czy Murzasichle. Spokojny górski krajobraz i mało ruchliwa okolica to jednak nie lada gratka dla wszystkich turystów, przybywających na Podhale czy w Tatry z miast, poszukujących wytchnienia i okazji do efektywnego wypoczynku. Wybierając noclegi Zakopane w centrum, gdzie znajdują się najlepsze atrakcje tak, by cieszyć się tym uroczym górskim kurortem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Kilka lat temu amerykańska telewizja CNN umieściła Tatrzański Park Narodowy w elitarnym gronie 30 najlepszych parków narodowych świata. „The Wall Street Journal” zaliczyli Morskie Oko do pierwszej piątki najbardziej spektakularnych jezior na naszym globie. A to nie koniec wyróżnień na światową skalę. Zakopane znalazło się wśród 7 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie Wschodniej.

Wyróżnia się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Tatry Zachodnie są niższe, zbudowane z wapieni zachodzą tu procesy krasowe i masywy kryją liczne jaskinie, np. Jaskinię Mroźną udostępnioną dla turystów, Jaskinię Mylną czy Jaskinię Naciekową. Atutem tej części Tatr są piękne rozległe doliny, m.in. Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. Tatry Wysokie -spotykamy tu piękne i malownicze jeziora, m.in. Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami czy Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Najchętniej odwiedzane jest Morskie Oko. Równie piękne są tatrzańskie wodospady – ciąg kaskad tworzących słynne Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki oraz najwyższy wodospad w Polsce – Siklawa.

Kasprowy Wierch to widokowy i łatwo dostępny szczyt, należy do czołówki najpopularniejszych turystycznych miejsc w Tatrach. Duża w tym zasługa kolejki linowej, która wywiezie nas na wysokość 1959 m n.p.m. Latem szczyt bywa oblegany nie tylko przez turystów. Kasprowy Wierch 1987 m dawniej nazywany również Kasprową Czubą leży w głównej grani Tatr Zachodnich.

Na ten szczyt można dostać się na kilka sposobów. Najłatwiej jest wyjechać kolejką z dolnej stacji w Kuźnicach. Wyjazd kolejką dostarcza wielu wrażeń. Drugą możliwością są dwa szlaki rozpoczynające się z Kuźnic. Jeden prowadzi przez Halę Gąsienicową na Suchą Przełęcz i wierzchołek Kasprowego, drugi przez Myślenickie Turnie.

Giewont nie sposób być w Zakopanem i nie zauważyć Giewontu „śpiącego rycerza” górującej nad miastem, jest chyba najbardziej znanym polskim szczytem. Owiany licznymi legendami, góruje u stóp Zakopanem, będąc symbolem zarówno miasta, jak i całych Tatr. Góra o wysokości 1895 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się metalowy krzyż, który podczas burzy jest powodem częstych uderzeń pioruna. W sezonie turystycznym podczas wejścia na górę tworzą się ogromne kolejki, wybierając się na górską wędrówkę, warto wybierać wczesne godziny poranne. 

Perłą w górskiej koronie Tatr są oczywiście Rysy – najwyższy szczyt Tatr. Widoki z wierzchołka z pewnością wynagrodzą nam wszystkie trudy z dotarciem na szczyt.

Szlak prowadzący ze Schroniska PTTK nad Morskim Okiem na Rysy jest atrakcyjny widokowo, ale trudny i przeznaczony dla zaawansowanych turystów. Wymaga dobrej kondycji a turyści powinni być dobrze wyposażeni. Rysy mają dwa wierzchołki. Polski jest najwyżej położonym punktem w kraju (2499 m n.p.m.), słowacki wierzchołek Rysów jest o 4 metry wyższy i liczy 2503 m n.p.m. Panorama z Rysów należy do jednej z najpiękniejszych w Tatrach. Ze szczytu można również zejść na stronę słowacką do Schroniska pod Wagą, a następnie do Doliny Mięguszowieckiej.