Karpacz to karkonoskie miasto położone u podnóża Śnieżki. Karkonosze to najwyższa partia Sudetów, panuje klimat podobny do alpejskiego – z dużą ilością opadów, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem zimowym. Najwyższy szczyt Karkonoszy to górująca nad Karpaczem Śnieżka – 1602 m n.p.m

Kopa to szczyt na Grzbiecie Śląskim w Karkonoszach (1377 m n.p.m.), w okolicy Śnieżki – Kopa jest niewielką wyniosłością na Równi pod Śnieżką. Z tego miejsca zaczynamy wędrówke na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy. Aby ułatwić wczasowiczom zdobywanie najwyższego wierchu Karkonoszy, w roku 1959, wybudowano Miejską Kolej Linową, którą można wjechać z dolnej stacji (Biały Jar, Karpacz Górny) na Kopę – 1375 m n.p.m. Dotarcie na Kopę zajmuje zaledwie 15 minut.

Najsłynniejszym zabytkiem Karpacza jest Świątynia Wang z przyległym cmentarzem, stanowi największą atrakcję Karpacza. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844. Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden.

Punkt anomalii grawitacyjnej – na pewnym odcinku ulicy Strażackiej, pomiędzy mostem na Łomnicy a hotelem Piecuch, zaobserwować można dziwne zjawisko, które przeczy prawom fizyki – przedmioty okrąglę czy pojazdy z wyłączonym silnikiem toczą się pod górę. Ocenę, czy to jest anomalia grawitacyjna, czy może tylko złudzenie optyczne, zostawiamy Państwu 🙂

Skwer Zdobywców, znajdujący się przy głównej ulicy Konstytucji 3 Maja. Znajduje się tu ponad 20 płyt z brązu, w których odlano ślady butów największych sław polskiego himalaizmu i opatrzono je podpisami. W uroczystych odsłonięciach odlewów, brali udział, m.in., Piotr Pustelnik, Artur Hajzer, Anna Czerwińska czy Krzysztof Wielicki. Pomysłodawczynią tego wyjątkowego miejsca, jest Magda Siemaszko-Arcimowicz, która jest gospodarze schroniska Samotnia.

Karkonoskie Tajemnice, zwycięzca w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”, to podziemna, multimedialna ekspozycja przedstawiająca legendarny i historyczny świat Karkonoszy oraz ich władcy Ducha Gór!

Skała marmit to ciekawostka geologiczna znajdująca się w korycie rzeki Łomnicy, 200 metrów poniżej Dzikiego Wodospadu w Karpaczu. Znajduje się tu basen eworsyjny z granitowym podłożem. Nieco powyżej basenu można dostrzec kociołek eworsyjny, wyżłobiony przez wirujące kamienie – jest to marmit. Ma kształt studzienki o średnicy ok. 80 cm i głębokości ponad 2 metrów. Jest on widoczny z brzegu rzeki, jednak dojście do niego jest bardzo trudne i ryzykowne.

Zapora na rzece Łomnicy – zapora powstała przede wszystkim ze względu na niszczycielską siłę wody oraz niesionego przez nią skalnego rumoszu. Wzniesiono ją w latach 1910-1915, tworząc piękny zalew oraz sztuczny wodospad, które podziwiać można spacerując wzdłuż liczącej 105 metrów. Budowa zapory wpłynęła korzystnie na krajobraz. Wybudowana z kamiennych bloków utworzyła sztuczny wodospad oraz zalew. Wyjątkowość powstałego krajobrazu spowodowała wzrost turystów w tym obszarze.

Dziki wodospad na Łomnicy – nieopodal dolnej stacji wyciągu na Kopę znajduje się dziki wodospad, powstały w wyniku spiętrzenia wód tej czasami rwącej i niebezpiecznej rzeki. To bardzo urokliwe miejsce, zarówno latem, jak i zimą, gdy niskie temperatury sprzyjają tworzeniu się lodowych form.

Krucze Skały Położone są w Karpaczu w dzielnicy Wilcza Poręba. Krucze Skały to granitognejsowa wychodnia skalna w postaci filarów sięgających do 25 m wysokości. Występują one na zboczach Kruczej Kopy w dolinie Płomnicy. Występują w nich duże skupiska pegmatytów z kryształami cennych minerałów: korundów, szafirów i turmalinów. Są dużą atrakcją dla amatorów wspinaczek skałkowych, wysokość urwiska skalnego dochodzi do 30 m. Krucze Skały to także dobry punkt widokowy, z którego można podziwiać Dolinę Kamienną i Góry Izerskie. Według legendy – nazwa wzięła się od kruków, które spotykały się na skałach i opowiadały sobie historie z Karkonoszy.