Jedyna w Polsce i największa w Europie Pustynia Błędowska przyciąga turystów z całego kraju. Położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej oraz pomiędzy Kluczami od wschodu i Błędowem od zachodu, od północy granicę wyznacza Chechło. Pustynia powstała po prostu przez działalność człowieka. Dziesiątki lat temu rosły tu potężne drzewa, ale kiedy odkryto, że ziemie kryją rudy ołowiu i srebra – na potrzeby kopalni wykarczowano kilkadziesiąt kilometrów lasu i podbierano wody gruntowe. Drzewa przydawały się jako wzmocnienie podziemnych korytarzy. Z kolei odkryty polodowcowy piasek szybko zaczął powodować procesy występujące także na prawdziwych pustyniach i stworzył swój mikroklimat. W pewnym momencie pustynia liczyła ponad 150 km², obecnie zajmuje ona obszar około 32 km². Warto wiedzieć, że przez obszar wokoło Pustyni Błędowskiej oraz przez teren samej pustyni wytyczono kilka ciekawych szlaków. Szczególnie interesujący jest Szlak Pustynny PTTK – żółty szlak pieszy. Ponadto należy odwiedzić punkty widokowe, które zlokalizowane są w miejscowości Chechło, Klucze oraz Róża Wiatrów – powstał w części Pustyni Błędowskiej do której można dojechać z drogi łączącej Klucze i Hutki (Bolesław).
Na wzgórzu Dąbrówka w Chechle ulokowany jest pierwszy z wymienionych punktów widokowych, tu oprócz widoku na pustynie jest również bezpośredniej dojście do niej. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość oglądania skoków spadochronowych, które często się odbywają nad terenem Pustyni Błędowskiej.
Na wzgórzu Czubatka w Kluczach mamy kolejny punkt widokowy, do którego można dotrzeć pieszo lub samochodem. Panorama pustyni jest tu wyjątkowa, zwłaszcza w porze wieczorowej kiedy słońce chyli się ku zachodowi. Na miejscu jest parking i altanka, gdzie można się posilić i odpocząć. Z tego punktu widać także Dąbrowę Górniczą. Z Czubatki można przejść do pustyni szlakiem żółtym, który prowadzi do samego Błędowa na zachodni kraniec pustyni.

Olbrzymia konstrukcja punktu Róża Wiatrów posiada ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, platformy widokowe i zadaszenia, jest też parking. To właśnie znacząco poprawiło dostępność Pustyni dla zwiedzających oraz organizatorów wszelkich imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych i edukacyjnych. Oznakowanie każdego z punktów widokowych jest bardzo dobre, co pozwala szybko i sprawnie dotrzeć w odpowiednie miejsce.
Niestety zmiany klimatu, podniesienie poziomu wód oraz działalność człowieka spowodowały, że odsłonięte piaski coraz bardziej zarastają. Najbardziej zarośnięta jest południowa część pustyni. Dużym autem jest objęcie całego obszaru pustyni ochroną Natura 2000, a jego promocją i kolejną formą ochrony zajmuje się Stowarzyszenie Polska Sahara.

W pobliżu Pustyni Błędowskiej warto zobaczyć Zamek Ogrodzieniec, Park Miniatur Ogrodzieniec, Gród na Górze Birów w Podzamczu, Zamek Pilcza w Smoleniu,Zegarowe Skały czy Zespół Pałacowo-Parkowy w Pilicy. Atrakcji jest bardzo dużo, dla rodzin z dziećmi, dla par czy samotnych wędrowców.

Na koniec ciekawostka! Na początku XX wieku w Pustyni Błędowskiej można było zaobserwować burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany, a na terenie pustyni zostały zrealizowane zdjęcia do ekranizacji filmu „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”.