Górny Śląsk większość z nas kojarzy z przemysłem, górnictwem i fabrykami, dlatego uchodzi za najbardziej uprzemysłowiony region Polski. Mimo to zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem najciekawszych atrakcji dla osób ciekawych świata 🙂

1. Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach.

Jest to idealnie odwzorowane westernowe miasteczko rodem z Teksasu, w którym najmłodsi oprócz dobrej zabawy poznają świat szeryfów, Indian i rewolwerowców. Można przyjrzeć się napadom na bank, pojedynkom rewolwerowców, ponadto strzelnice, małe zoo,park rozrywki z karuzelami i zjeżdżalniami czy kino 5D.

2. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

W ogrodzie zamieszkuje ponad 3 tysiące zwierząt. Zobaczymy zwierzęta rodzime oraz te z najdalszych stron świata. Możliwość dotknięcia i pobawienia się z niektórymi zwierzakami daje Mini-ZOO. Ciekawa jest także Kotlina Dinozaurów, w której można zobaczyć kilkunastu przedstawicieli tych wymarłych stworzeń. Dla najodważniejszych maluchów jest możliwość pokonania Mini Parku Linowego, to doskonała zabawa która pozwala także przezwyciężyć swoje słabości.

3. Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Będąc w Chorzowie warto także udać się do najstarszego w Polsce wesołego miasteczka, funkcjonuje ono od 1957 roku. Właściciele nieustannie starają się udoskonalać lunapark, który po przebudowie stał się parkiem tematycznym. Legendia oprócz dobrej zabawy zapewnia dzieciom edukację maluchów w zakresie legend, baśni i podań. Ponadto na najmłodszych czekają: samochodziki elektryczne, podróż w balonach, trampoliny, suche baseny z kulkami, dmuchane zjeżdżalnie oraz przeróżne karuzele. Dla starszych dzieci i dorosłych m.in.: diabelski młyn (będący największą karuzelą w Polsce), zamki strachu, strzelnice, wodne zjeżdżalnie, rollercoaster. Na terenie lunaparku funkcjonują bary z jedzenie i kawiarnie, w których można wypocząć.

4. Zagroda Żubrów w Pszczynie

Ciekawostką jest fakt, iż żubr pochodzący z Polski jest największym żyjącym ssakiem w Europie. Zwierzę to może ważyć od 500 do 1000 kg, a jego wzrost może sięgać nawet dwóch metrów. W Zagrodzie poznać można również wiele innych zwierząt, które zamieszkują tereny południowej Polski m.in.: łosie, daniele, dziki czy muflony. Ponadto dla najmłodszych zwiedzających organizowane są także warsztaty edukacyjne pn. „Tropem żubra”, których celem jest zaznajomienie dzieci z tematem ochrony środowiska, ekologii i przede wszystkim poznaniem historii żubrów na ziemiach polskich.

5. Eko Park W Deche w Bielsku-Białej

Ten ekologiczny park rozrywki został w całości zbudowany z drewna oraz innych materiałów będących przyjaznymi dla środowiska. Największą atrakcją i to dosłownie jest 23-metrowy krokodyl, w którego paszczy można przejść przez labirynt luster, udać się na ściankę wspinaczkową, a na koniec zjechać po jego ogonie z powrotem na ziemię. Można także udać się na wyjątkowy punkt widokowy jakim jest 13-metrowy goryl, z którego można zjechać jedną ze zjeżdżalni. Ciekawą atrakcją parku jest odnalezienie drogi w 74-metrowym tunelu kreta. Ponadto atrakcjami są: park linowy, ogromna dmuchana poducha do skakania, interaktywna piaskownica, tor przeszkód oraz różnego rodzaju gry kreatywne.

6. Stajnia Miejska I Mini Zoo w Żywcu

Atrakcje te położone są w parku krajobrazowym urządzonym w stylu angielskim jakim jest Park Habsburgów. Można tu spotkać konie i kucyki które chętnie zabierają dzieci na przejażdżki. Na terenie mini zoo mieszkają m. in.: kozy, krowy, pawie, osiołki, kury, kanarki, daniele i papugi. Dzieci mogą z bliska przyjrzeć się tym stworzeniom i zaobserwować ich naturalny sposób życia.

7. Park Ogrodzieniec w Podzamczu

To wyjątkowe miejsce przyciąga swoją ofertą całe rodziny. Dzieci ciekawe świata chętnie odwiedzają Park Doświadczeń Fizycznych, gdzie dzięki pomocy ponad 30 urządzeń dowiedzą się, jak w dzisiejszym świecie działają podstawowe prawa fizyk. Znajdziemy tu symulator lotów, wózki na szynach, kalejdoskop, pryzmat, wir wodny, telegraf akustyczny. Fantastyczną atrakcją jest całoroczny tor saneczkowy, z którego chętnie korzystają nie tylko dzieci. Jest też Park Rozrywki, wyposażony w liczne karuzele, zjeżdżalnie i wiele innych urządzeń do zabawy, które utrzymane są w średniowiecznym klimacie. Rodzicom i nastolatkom polecamy wejście do Domu Legend i Strachów… Z kolei w Parku Miniatur obejrzycie idealnie odwzorowanie makiety zamków, warowni i innych budowli.

8. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Na terenie Leśnego Parku NIespodzianek mieszkają gatunki dzikiej zwierzyny m.in.: żubry, jelenie i sarny. Poza tym można tu spotkać i pogłaskać przechadzające się po parku muflony i daniele. Trzy razy dziennie można obejrzeć pokaz lotów najbardziej drapieżnych ptaków na świecie np. orła przedniego, sokoła indyjskiego, czy jedynej w Polsce aguli (występującej w Ameryce Południowej). Będąc w parku między 12 a 15 warto udać się do sowiarni. Wtedy właśnie można przyjrzeć się jak te nocne ptaki radzą sobie z lataniem w ciągu dnia. Najmłodsi mogą spędzić czas w Alei Bajkowej lub naogromnym placu zabaw, który posiada pokaźną ilość ciekawych atrakcji dla dzieci.