Krzywy Las jest oficjalnie pomnikiem przyrody, który rośnie w Nowym Czarnowie niedaleko Gryfina w województwie zachodniopomorskim. Swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tam zdeformowanym sosnom. Na powierzchni około 0,30 ha rośnie około 100 zniekształconych drzew.

Drzewa wygięte są pod kątem 90 stopni, od ok. 20 cm pod ziemią. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym w kształcie litery C. Tuż przy glebie pnie porastają pionowo, a dopiero później zaczynają się odkształcać, tworząc dziwne łuki i zawijasy. Takie zniekształcenie potrafi osiągać wysokość 3 metrów, a wysokość całkowita drzewa to około 11-12 m.

Widok tak zaskakująco rosnących sosen jest tak niesamowity, że na długo zostaje w pamięci. Sosny najprawdopodobniej posadzone zostały około 1934 roku. Wiek drzew tworzących Krzywy Las szacuje się obecnie na około 88-90 lat. Nikt, kto widział lub bada to zjawisko nie potrafi wyjaśnić powstania takiego zniekształcenia drzew.

Na temat powstania krzywizn krąży wiele legend. Uważa się, że zniekształcenie powstało w wyniku świadomych działań człowieka. Podobno uprawiali takie krzywe drzewa do celów stolarskich lub szkutniczych, m.in. budowy mebli, łodzi, sań. Inna legenda głosi, że młode sosny zostały uszkodzone przez czołgi stacjonujące tam wiosną 1945 roku.

O polskim lesie pisał m.in. brytyjski „Daily Mail” oraz amerykański dziennik „The New York Times”.