Świętokrzyskie to pełne uroku województwo z Górami Świętokrzyskimi i Świętokrzyskim Parkiem Narodowym na czele. Znaleźć tutaj można malownicze miasteczka, wiele zabytków i znane uzdrowiska. Dzięki bogatym walorom turystycznym cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających.

Do największych atrakcji Świętokrzyskiego zalicza się:

1. Święty Krzyż, który znajduje się w sercu puszczy jodłowej jest miejscem odwiedzanym przez tysiące turystów ze względu na przechowywanie w nim Drzewa Krzyża Świętego. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia na szczyt wieży kościelnej, z której można podziwiać przepiękne widoki.

2. Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej jest to miejsce, w którym każdy będzie mógł się cofnąć w czasie. Możemy tam odwiedzić i zobaczyć pracę: garncarza, cieśli, kowala, zielarki, gospodyni słowiańskiej, guślarza Wszemysława, czarownicę Lilianę. W osadzie można skorzystać z bogatej oferty warsztatów interaktywnych oraz zorganizować edukacyjną grę terenową ,,Kraina Legend Świętokrzyskich.

3. Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie jest to prywatna galeria licznych okazów minerałów i skamieniałości, które pochodzą nie tylko z gór świętokrzyskich, ale także z Polski i całego świata. Najciekawszymi okazami w kolekcji są m.in. największy kryształ górski, który waży 100 kg, kolekcja krzemienia pasiastego, kamieni szlachetnych oraz malachitu świętokrzyskiego.

4. Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach jest największym tego typu muzeum w Polsce. Najstarszym eksponatem, które muzeum posiada w swojej kolekcji to niemiecka lalka woskowa, która pochodzi z końca XVIII w. Najcenniejszą kolekcją muzeum stanowią zabawki historyczne. Muzeum oferuje również ciekawą ofertę warsztatów i lekcji dla dzieci i młodzieży.

5. Park Etnograficzny w Tokarni jest to skansen, w którym zgromadzone zostały najcenniejsze zabytki budownictwa drewnianego regionu świhttps://infoturystyka.pl/noclegi,630,ujazd.htmlętokrzyskiego, które pochodzą z XVIII- XIX wieku. Zabytki w parku są podzielone na sektory, takie jak: budownictwo małomiasteczkowe, budownictwo wyżynne, budownictwo dworsko- folwarczne, budownictwo świętokrzyskie, budownictwo terenów lessowych. Podział ten jest, aby ułatwić zwiedzanie. Dzięki temu można poznać realia dawnego życia wiejskiego, przemysłu i rzemiosła.

6. Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie to miejsce pełne 200- letniej tradycji związanej z wyrobem porcelany. W tym muzeum dowiemy się z czego robi się porcelanę, jakie są poszczególne procesy produkcji oraz co wspólnego ma sok z buraka z wyrobem porcelany. Atrakcją dla zwiedzających jest również obejrzenie filmu o Ćmielowie, w dość nietypowym miejscu jakim jest stary 22- metrowy piec.

7. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe był największą budowlą pałacową jaką zbudowano w Europie przed powstaniem wersalu. Ten monumentalny zespół pałacowy został wybudowany na wzór kalendarza. Posiadał 4 wieże, symbolizujące 4 pory roku, 12 wielkich sal, czyli tyle ile miesięcy, tyle komnat ile tygodni, tyle okien ile dni w roku. Ciekawostką jest, że stropem jednej z wież było akwarium, w którym pływały egzotyczne rybki, a konie w stajniach piły wodę z marmurowych żłobów.

8. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie jest to miejsce stworzone z myślą przede wszystkim o najmłodszych, a dorośli będą mogli cofnąć się w czasie i powrócić do lat dziecięcych. Największym zainteresowaniem cieszy się wystawa „Bajkowy Świat”, gdzie można dotykać eksponatów, odkryć co zawierają szuflady. W „Czarodziejskim Ogrodzie” napotkać można Calineczkę śpiącą w kwiatowym kielichu, a w „Krainie Soria Moria” można wziąć udział w grze, której celem jest pokonanie złej Królowej Lodu.