Wakacje w Polsce to teraz trend, który coraz częściej dotyczy urlopowiczów. Największe miasta województwa śląskiego – Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów – mają wiele do zaproponowania polskim turystom.

Bardziej lub mniej znane atrakcje, czekają na ponowne odkrycie.

Oto kilka z takich miejsc.

1. Rosarium w chorzowskim Parku Śląskim
Jest to największy w Polsce i jeden z największych w Europie różany ogród o powierzchni około 7 hektarów położony w Chorzowie. Rosarium zachwyca turystów już od 1968 roku. Rosarium ma kształt plastra miodu. W ogrodzie jest 375 komórek, w każdej z nich inna odmiana róży. Całość to pięknie wyeksponowane 30 tysięcy krzewów.
2. Familoki i osiedla robotnicze na Śląsku
Familok to oczywiście nazwa pochodząca z języka niemieckiego, a oznacza to dom rodzinny. Czerwona cegła i prosty projekt architektoniczny – to główne skojarzenia gdy mówimy o śląskich osiedlach robotniczych. Domy te zamieszkiwali głównie rodziny górników i hutników. Jednak dla wielu osób osiedla robotnicze to prawdziwe perły Śląska. Wystarczy tu chociażby wymienić Nikiszowiec w Katowicach. Osiedle z czerwonej cegły, składające się z 9 dużych budynków mieszkalnych wybudowano ponad 100 lat temu. Giszowiec to z kolei przeciwieństwo Nikiszowca. Budynki stylizowane na ludowe, o dość niskiej zabudowie, komponują się z dużą ilością ogrodów i skwerów.
3. Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu
Amatorzy pieszych wycieczek znajdą tu lasy bukowe, które porastają wyrobiska kopalniane. Najczęściej przez turystów odwiedzany jest Las Segiecki i Srebrna Góra. Ta została wpisana w 2017 roku na listę UNESCO. Obszar rezerwatu to około 25 hektarów terenu położonego głównie w obszarze Bytomia i Tarnowskich Gór. Znaleźć można tu drzewa w wieku nawet 150 lat. Las Segiecki to również czterokilometrowa ścieżka dydaktyczna.
4. Jasna Góra w Częstochowie
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze co roku odwiedza miliony pielgrzymów z całego świata. Jasna Góra to miejsce kultu, kiedyś także twierdza, koszary, więzienie i rezydencja królewska. Aktualnie sanktuarium pełni już tylko funkcję religijną i turystyczną. W swoich murach ma nadal wiele skrywanych sekretów. Pewnie niewielu turystów wie, że pod posadzką kaplicy Cudownego Obrazu znajduje się krypta ze szczątkami zakonników. Król Zygmunt III Waza w XVII wieku rozkazał zbudować wokół klasztoru paulinów warownię. Od tego czasu mnisi zostali zobowiązani do utrzymywania w twierdzy 150 żołnierzy. Co przydało się podczas „Potopu Szwedzkiego” w 1655 roku. Jasną Górę często odwiedzali królowie. Dla nich zbudowano specjalną rezydencję, w której obradował Sejm w 1658 roku, a Michał Korybuta Wiśniowieckiego wyprawił swój ślub i wesele z austriacką księżniczką.
5. Szlaki w Rezerwacie „Sokole Góry”
Leśny rezerwat przyrody o powierzchni ponad 333 hektarów, położony pomiędzy wsiami Olsztyn, Zrębice i Biskupice to jedna z największych atrakcji turystycznych Jura Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat to wzgórza wapienne przykryte lessem. Odnaleźć można tu też liczne jaskinie, w których bytują nietoperze i chrząszcze. Turyści mogą skorzystać z dwóch szlaków – czerwony Szlak Orlich Gniazd i czarny „im. Barbary Rychlik”, ze ścieżki edukacyjno-przyrodniczej oraz tzw. „Dróżki Św. Idziego”.
6. Pustynia Błędowska
Jedyna w Polsce i największa w Europie Pustynia Błędowska przyciąga turystów z całego kraju. Położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej oraz pomiędzy Kluczami od wschodu i Błędowem od zachodu, od północy granicę wyznacza Chechło. Pustynia powstała po prostu przez działalność człowieka. Dziesiątki lat temu rosły tu potężne drzewa, ale kiedy odkryto, że ziemie kryją rudy ołowiu i srebra – na potrzeby kopalni wykarczowano kilkadziesiąt kilometrów lasu i podbierano wody gruntowe. Drzewa przydawały się jako wzmocnienie podziemnych korytarzy. Z kolei odkryty polodowcowy piasek szybko zaczął powodować procesy występujące także na prawdziwych pustyniach i stworzył swój mikroklimat. W pewnym momencie pustynia liczyła ponad 150 km², obecnie zajmuje ona obszar około 32 km².
7. Palmiarnia w Gliwicach
Na terenie parku im. Fryderyka Chopina znajdziemy budynek o powierzchni 2 tys. m 2. Rośnie w nim ponad 5600 roślin. Najstarsze rośliny mają ponad 150 lat. Palmiarnia wydzielona jest na pięć pawilonów tematycznych: rośliny użytkowe, tropikalne, historyczne, sukulenty oraz akwaria. W pawilonach turyści mogą podziwiać nie tylko egzotyczne rośliny, ale również gady, żółwie, papugi i kanarki. Pierwsza szklarnia na terenie parku powstała już w 1880 roku. Od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana.