Informacje o Karpaczu

Karpacz to miejscowość turystyczna położona u stóp Śnieżki w województwie dolnośląskim. Oprócz odpoczynku w górach Karpacz jesienią gwarantuje dużo atrakcji – najbardziej znana to Świątynia Wang.

Początek jesieni to idealna pora do górskich wędrówek. Drzewa zaczyna mienić się wszystkimi odcieniami jesieni, tworząc niesamowite wielobarwne pejzaże. We wrześniu nie ma też problemu ze znalezieniem noclegu. Karpacz noclegi oferuje w tym okresie specjalne pakiety pobytowe.

W restauracjach nie ma już problemu ze znalezieniem miejsca. Wszystkie atrakcje są otwarte i w atrakcyjnej cenie. Planując swój przyjazd, nie zapominajmy o odpowiedniej odzieży, wygodnego obuwia i ciepłej kurtki ponieważ warunki pogodowe jesienią są różne. Wychodząc na szlaki, warto zabrać też latarkę, aby nie zostać zaskoczonym przez szybciej zapadający zmrok.

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE JESIENIĄ W KARPACZU

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, całego pasma Sudetów oraz Republiki Czeskiej (1602 m n.p.m.), jest symbolem zarówno Karpacza jak i Karkonoszy. Warunki atmosferyczne na Śnieżce są zmienne i mocno zbliżone do alpejskich, co powoduje niespotykaną w innych obszarach różnorodność roślinną.  Ponieważ warunki są bardzo zmienne zalecane jest zabranie ze sobą nawet w słoneczne dni dodatkowo ciepłe ubrania oraz kurtkę przeciwdeszczową. Śnieżka jest doskonałym punktem widokowym, przy dobrej widoczności ze szczytu widać dużą część Sudetów, a widoczność może sięgać nawet 200 km.

 • Najpopularniejszy Szlak na Śnieżkę
 • Trasa: Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka
  Czas: 3h 58 min Dystans: 10,2 km Przewyższenie: 862 m
  Szlak: Żółty
 • Niebieski Szlak z Karpacza
 • Trasa: Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Dom Śląski – Śnieżka
  Czas: 3h 28 min Dystans: 9 km Przewyższenie: 808 m
  Szlak: Niebieski
 • Śnieżka – Zielony Szlak z Karpacza
 • Trasa: Karpacz, Hotel Majestic – Kocioł Wielkiego Stawu – Śnieżka
  Czas: 4h 10 min Dystans: 10,1 km
  Szlak: Zielony
 • Najkrótszy Szlak na Śnieżkę
 • Trasa: Karpacz, Orlinek – Dolna Stacja kolei linowej Zbyszek – Kopa – Śnieżka
  Czas: 3h Dystans: 6,3 km Przewyższenie: 821 m
  Szlak: Czarny
 • Śnieżka – Czerwony Szlak z Karpacza
 • Trasa: Karpacz, Orlinek- Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Dom Śląski – Śnieżka
  Czas: 3h 05 min Dystans: 6,5 km
 • Pętla Karpacz: Wilcza Poręba – Śnieżka – Karpacz, Wilcza Poręba
 • Trasa: Karpacz, Wilcza Poręba – Sowia Przełęcz – Jelenka – Śnieżka – Dom Śląski – Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Karpacz, Wilcza Poręba
  Czas: 5h 18 min Dystans: 14,2 km
  Szlak: Zielony -> Czarny -> Czerwony -> Żółty

Kościół Wang lub Świątynia Wang – to najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Karpacza, ale i całych Karkonoszy. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Nazwa Wang pochodzi od miasteczka w Norwegi, z jakiego pochodzi Świątynia Wang.

Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej.

W Karkonosze została przywieziona w 1842 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Jej konstrukcję wykonano bez użycia gwoździ. W pobliżu świątyni Wang znajduje się punkt wyjściowy na Śnieżkę i główne szlaki karkonoskie. Z zabytkowego cmentarza rozciąga się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.

Kościół Wang Parafia Ewangelicko – Augsburska WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8

Dziki Wodospad, położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Jego powstanie jest wynikiem wybudowania zapory przeciwrumszowej na nieprzewidywalnej górskiej rzece, której źródło położone jest na wysokości 1407 m n.p.m.  w okolicach Równi pod Śnieżką. Dziki wodospad równie magicznie wygląda jesienią, otoczony koronami drzew.

Karkonoskie Tajemnice to historie i legendy związane z Karkonoszami.

Obiekt zbudowany został w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór. W Karkonoskich Tajemnicach, poza lekcją historii oraz techniki Odwiedzający otrzymają prawdziwą lekcję życia w górach rządzonych przez czary i niezbadane zjawiska przyrody.

To właśnie tutaj poznacie dzieje tych gór i zetkniecie się z przeróżnymi legendami opowiadanymi w ich kręgach. To prawdziwie unikalna lekcja historii. Najmłodszym na pewno spodobają się opowieści o górach, w których rządzą czary, a przyroda żyje własnym życiem.

Czynne:

codziennie od 10:00 do 18:00

Karkonoskie Tajemnice

Karpacz – Centrum, ul. Mickiewicza 1a 

Anomalia grawitacyjna

Miejsce, w którym przedmioty toczą się pod górę bez wątpienia nie jest normalnością.

W Karpaczu przy ulicy Strażackiej ma miejsce zaskakujące zjawisko polegające na przemieszczaniu się samochodów i innych obiektów kolistych i cieczy pod górę.

Tutaj pusta butelka czy samochód z włączonym silnikiem toczą się samodzielnie w górę wzniesienia.

Zdaniem naukowców zjawisko to powstaje w wyniku iluzji optycznej – to co w rzeczywistości jest opadającym zboczem traktujemy jako drogę w górę. Inni uważają, że na tym obszarze przyciąganie ziemskie jest mniejsze o 4 %.

Miejsce to jest odwiedzane przez wielu turystów. Kierowcy zatrzymują się i po chwili z zaskoczeniem zauważają, że ich pojazdy same podjeżdżają pod górę

Karpacz to popularna miejscowość turystyczna w Karkonoszach, oferująca wiele atrakcji zarówno latem, jak i zimą. W Karpaczu znajduje się wiele obiektów noclegowych, które różnią się standardem, cenami i lokalizacją. Poniżej przedstawiam kilka propozycji, które mogą Cię zainteresować:

Karpacz hotele położone w centrum Karpacza. Oferuje on pokoje w różnych standardach, basen, saunę, jacuzzi oraz dostęp do WiFi. W okolicy hotelu znajdują się liczne sklepy i restauracje.

Karpacz apartamenty - to kompleks apartamentów położony w spokojnej części Karpacza, niedaleko centrum. Apartamenty oferują pełne wyposażenie, w tym aneks kuchenny, a także dostęp do WiFi oraz miejsca parkingowego. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne.

Karpacz pensjonaty położone zaledwie kilka minut od centrum miasta. Oferuje pokoje i apartamenty w różnych standardach, a także dostęp do WiFi, sauny i jacuzzi. W okolicy pensjonatu znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak m.in. Park Miniatur i Park Linowy.

Karpacz domki to oferta domków całorocznych, letniskowych z widokiem na góry. W ofercie domków znajduje się aneks kuchenny, kominek, jacuzzi, sauna.