Małe Ciche to niewielka wieś podhalańska tuż nad Filipczańskim Potokiem, wzdłuż którego rozciąga się granica z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Małe Ciche noclegi to idealne miejsce dla osób, które chcą odwiedzić Tatry, Zakopane i cenią sobie spokój.

Historia

Na początku swojego istnienia wieś nosiła nazwę Polana Cicha. W roku 1669 obszar wsi nadaniem królewskim otrzymał ród Pawlików. To miejsce głównie było pustą polaną, gdzie latem wypasano owce. Potem zaczęto pść je i zimą, aż w końcu ludność zamieszkała tu na stałe, tworząc osadę rolniczo-pasterską.
Ważnym wydarzeniem było otrzymanie przez ród Pawlików w XVIII wieku przywilejów szlacheckich. Od tamtej pory nosili oni nazwisko Pawlikowskich. Za ich rodziną następnymi mieszkańcami była rodzina Żegleniów – dzisiaj to dwa najbardziej popularne nazwiska na terenie całej wsi. Z czasem osada stawała się prawdziwą wioską, aż otrzymała nazwę „Małe Ciche”, nawiązując do dawnej nazwy i ponieważ istniała już miejscowość Ciche Wielkie.
W roku 1946 Małe Ciche otrzymało prawa samodzielnej gromady, a w latach 70-tych zaczęła się prawdziwa rozbudowa wsi – powstała droga asfaltowa, zaczęto stawianie kościoła, szkoły dwóch wodociągów dla górnej i dolnej części i straż pożarną.

Atrakcje

Wspinaczki górskie

Ponieważ Małe Ciche stoi u podnóża Tatr Wysokich, stanowi znakomitą bazę wypadową. Na południe od wsi biegnie niebieski szlak, z przerwą w okolicy Zazadniej Polany, którym można podążyć w głąb Tatrzańskiego Parku Narodowego, a nawet, mijając Rusinową Polanę i Dolinę Waksmundzką, potem idąc wzdłuż Doliny Roztoki, dotrzeć do Morskiego Oka.

Stacja narciarska

Na zachodnim grzbiecie zbocza między Małymi Cichemi a polaną Zgorzelisko znajduje się kompleks narciarski składający się z pięciu wyciągów – dwa krzesełkowe i trzy talerzykowe. Na górę można dostać się kolejką z dolną stacją we wsi.

Kościół św. Józefa

Niezależnie od pory roku, można odwiedzić dominikański kościół parafialny świętego Józefa, którego budowę zaczęto w latach 60-tych, a jego erygowanie nastąpiło w 1975.