Murzasichle to ciekawa miejscowość leżąca między Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską, niedaleko Małych Cichych. Regionalnie, gdy mówi się o tej miejscowości, stosuje się sformułowanie „Za Sichłom”.

Historia

Jeszcze do końca XVI w. tereny dzisiejszego Murzasichla były w większości zalesione, a potem wykorzystywano je czasowo pod wypas owiec. Formalnie wieś została założona około 1630 r. W okolicy dzisiejszego Muru było kilka, podobno sześć domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Stało się tam nieszczęście na skutek jakiejś epidemii – na Murze umarli wszyscy ludzie i stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc „mor”, albo „pomór”, osadę tę nazywano Mur.
Długo aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Zasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób: Mur-Zasichła. Po II Wojnie Światowej, gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Sichla otrzymała nazwę dzisiejszą – Murzasichle.
Historia nazwy ma kilka legendarnych wersji. Według jednej historii ma to związek z pewnym Tatarem, niejakim Murzą, ale ta wersja nie brzmi wiarygodnie. Według drugiej, Murzasichle w języku wołoskim oznacza „wieś za bagnem/mokradłami”, co ma związek z torfowiskami w dolinie Porońca.
Jeszcze inna wersja nawiązuje do historii Łukasza Sądelskiego, który blisko 400 lat temu uciekał z okolic Nowego Sącza przed prawem pańszczyźnianym. Razem z czterema synami zbudował dom „z pnioka”, czyli z okrąglaków ściętych za pomocą siekiery lub piły. Ze względu na ich siłę i wysoki wzrost lokalni górale nazywali ich sichłą. Stąd tak wiele osób w Murzasichlu nosi nazwisko Łukaszczyk, bo tak stary Sądelski nazywał swoich potomków.

Atrakcje

Wspinaczki górskie

Murzasichle leży przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, której część stanowi Czarny Potok. Niedaleko zaczyna się czarny szlak turystyczny, prowadzący do Doliny Gąsienicowej, z której można trafić na Giewont lub przez Dolinę Pięciu Stawów do Morskiego Oka.

Atrakcje zimowe

W Murzasichlu jest kilka stacji narciarskich, głównie rozsianych wokół Budzów Potoku. Dla osób które nie przepadają za jeżdżeniem na nartach jest też opcja kuligu do wynajęcia na południu Budzowa.

Zwiedzanie wsi

Murzasichle noclegi są idealnym miejscem na wypoczynek. Z wielu miejsc jest piękny widok na Tatry Wysokie, a sama wieś też ma swoje zabytki, szczególnie wzdłuż ulicy Sądelskiej.