Karpacz leży w województwie dolnośląskim, w Karkonoszach, na południe od Jeleniej Góry. Co roku miliony turystów przyjeżdżają do tego miasta, by odpoczywać u stóp najwyższych gór w Sudetach. W tym mieście znajduje się pełno atrakcji, dla turystów dużych i małych.

Historia

Osada poszukiwaczy złota powstała w XII wieku. Pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiły się w „Księgach Walońskich” z końcem XIV wieku. Dzielnicę Płóczki po raz pierwszy wymieniono w dokumencie z dnia 21 maja 1418 roku, na przełomie XV i XVI wieku działały tu kopalnie srebra i ołowiu. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) na terenie Karpacza osiedlili się uciekinierzy religijni z Czech, którzy zapoczątkowali trwający prawie 200 lat okres ludowego zielarstwa i ziołolecznictwa. Miejscowość stała się ośrodkiem działalności tzw. laborantów, których leki i kuracje były znane daleko poza granicami Śląska, kres ich działalności przypadł na XIX w., gdy wydane zostały zakazy administracyjne i konkurencja farmakologii chemicznej. Po wybudowaniu kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce (poświęconej 10 sierpnia 1681 roku przez cysterskiego opata Bernarda Rosę), Karpacz znalazł się na szlaku tzw. turystyki pielgrzymkowej. Od XVII w. rozwijało się tkactwo i związana z nim hodowla owiec, powstały liczne szałasy i budy pasterskie m.in. Wilcza Poręba i Karpacz Górny, w następnym stuleciu hodowla upadła ze względu na niedobór paszy i trudne warunki bytowe. W 1772 roku założono szkołę ewangelicką. Poświęcony 28 lipca 1844 r. drewniany kościółek ewangelicki, sprowadzony z norweskiego miasteczka Vang przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, stał się atrakcją turystyczną Karpacza – znaną obecnie jako Świątynia Wang. W związku z napływem turystów w II połowie XIX wieku nastąpił rozwój osady: powstały hotele, zajazdy i gospody. W górnej części miasta (ówcześnie Brückenberg) w 1914 r. znajdowało się 12 hoteli i 54 pensjonaty, dysponujące łącznie około tysiącem miejsc noclegowych.
W 1945 r. miejscowość została wcielona do Polski. Przez kilka pierwszych tygodni używano nazwy Szterlingowo, dla uczczenia dowódcy patrolu wojskowego, który jako pierwszy zdobył szczyt Śnieżki. Używano również nazwy Krzywa Góra (m.in. dla stacji kolejowej). Z kolei na początku 1946 r. Komisja Ustalania Nazw Miejscowości przyjęła nazwę Drogosławice, która wywołała protesty miejscowych mieszkańców. Ostatecznie Komisja zmieniła zdanie i w maju 1946 r. przyjęto obowiązującą do dziś nazwę Karpacz (nazwa ta pojawiła się już pod koniec 1945 r., czasem jako Karbacz). Pozostałą niemiecką ludność wysiedlono do Niemiec.
W 1954 r. utworzono osiedle Karpacz. W 1960 r. z obszaru osiedla Karpacz ustanowiono miasto Karpacz.

Atrakcje

Wspinaczki górskie

Karpacz noclegi są idealną bazą wypadową do spacerów po Karkonoszach. Miasto jest całkiem otoczone górami, od niego rozchodzą się szlaki turystyczne biegnące w głąb pasma górskiego. Idąc nimi można podziwiać szczyty wznoszące się ponad miastem, pozwiedzać Karkonoski Park Narodowy i zobaczyć na własne oczy niezwykłe dzieła natury, ewentualnie próbować zdobyć Śnieżkę, szczyt na granicy z Czechami wysoki na 1603 metry nad poziomem morza.

sdr

Świątynia Wang

Kościół Górski Naszego Zbawiciela, powszechnie znany jako świątynia Wang, jest najstarszym kościołem drewnianym w Polsce i ma dość nietypową, ale ciekawą historię – norwedzy sprzedali ją Fryderykowi Wilhelmowi IV, a materiały miały być przeznaczone na muzeum w Berlinie. Jednakże, hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca zasugerowała, żeby tę świątynię przenieść do Karpacza, na co król się zgodził. Dzisiaj jest kościołem parafialnym lokalnej parafii ewangelicko-augsburskiej, a skandynawska architektura i nietypowa historia czynią ją wizytówką Karpacza.

cof

Dziki Wodospad

Rzeka Łomnica potrafi być niebezpieczna, kiedy dochodzi do roztopów i lawin. Karpacz i Kotlina Jeleniogórska już nie raz doświadczyły powodzi wywołanych podniesieniem wody. Dlatego wybudowano zapory i zbiorniki zabezpieczające, by okiełznać żywioł i zapobiec dalszym podtopieniom.
Efektem jednej z tych zapór jest Dziki Wodospad, który przyciąga turystów odwiedzających Karpacz, ze względu na jego niesamowitą aurę, zwłaszcza latem.

sdr

Zapora na Łomnicy

Drugim elementem przeciwpowodziowym, który warto odwiedzić, jest zapora leżąca bardziej w głębi miasta, przez którą przebiega czerwony szlak. W drodze z ulicy Konstytucji 3 Maja, znajduje się park zawierający figury zwierząt i rzeźba przedstawiająca Liczyrzepę, postać z karkonoskich legend.

Punkt Grawitacyjny

Na ulicy Strażackiej, w drodze do Dzikiego Wodospadu, da się zauważyć pewną anomalię grawitacyjną. Samochód, który parkuje w pewnym punkcie ulicy, samoistnie jedzie w górę, bez interwencji kierowcy. To jest jednak złudzenie optyczne, a droga nie biegnie pod górę. To nie jedyne takie miejsce w Polsce, ale jedno z bardziej znanych.

Muzeum Sportu i Turystyki

Fani sportu i osoby ciekawe historii Polski mogą odwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki. Wystawiane są w nim eksponaty ściśle związane z rozwojem turystyki i historią sportów zimowych w kraju. Największym eksponatem są narty, z których skakał Kamil Stoch.

Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek zawiera dużą prywatną kolekcję zabawek z całego świata i z róźnych epok. Znajdują się tutaj między innymi regionalne figurki, lalki z wosku, transformersy i figurki tworzone w spółdzielniach w czasach Polskiej Republiki Ludowej.

Muzeum Techniki i Budowli z klocków Lego i Muzeum Konsol Gier Wideo

Muzea te są umieszczone w jednym rozdziale ze względu na podobieństwo tematyki (obydwa dotyczą rozrywki dziecięcej) i fakt, że funkcjonują pod tym samym adresem.
Muzeum Techniki i Budowli z klocków Lego to dwa piętra przeróżnych interaktywnych konstrukcji z najsłynniejszych klocków świata. Można tu znaleźć konstrukcje z każdej serii i każdej tematyki, a także bawić się nimi, ustawiając i przestawiając je według własnej fantazji.
Muzeum Konsol Gier Wideo jest pierwszym obiektem w Polsce, które prezentuje stare konsole i gry. Chętni zwiedzający mogą też tutaj zagrać w gry retro.