Odkrywamy Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie kryją wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Liczne atrakcje turystyczne dostępne są niezależnie od pory roku. Góry Świętokrzyskie leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego, to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce.
Dziś polecamy odwiedzić stary kamieniołom Gębury znajdujący się między Suchedniowem a Skarżyskiem. Miejsce wzięło nazwę od charakterystycznych otworów w skalnej ścianie. Trasa wiodącą do kamieniołomu została oznakowana, wybudowano także wiatę, miejsce na ognisko i do grillowania, ustawiono są kosze na śmieci. Dodatkową atrakcją jest oczko wodne z pomostem, które świetnie sprawdza się do wykonania pamiątkowej fotografii. Dla turystów, którzy przybyli tu rowerem został wykonany stojak na rowery z potężnego pnia drzewa.
Miejsce to przyciąga miłośników turystyki pieszej z całego województwa, doskonałe na jednodniowe rodzinne wypady, które często kończą się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Do kamieniołomu najprościej dostać się od ulicy Langiewicza w Suchedniowie, skręcając w ulicę Szeroką i zostawiając auto przy wejściu do lasu. Po około trzech kilometrach marszu szeroką i malowniczą drogą leśną dotrzemy na miejsce.
Ponadto można dotrzeć zielonym szlakiem turystycznym ze Skarżyska na Wykus. Od stacji Suchedniów Północny to jakieś 2,5 kilometra wędrówki, natomiast od Mostek około 4 kilometrów. Od przebiegu szlaku trzeba do „Oczu Ziemi” odbić 300 metrów o czym informuje tabliczka.
Warto też zobaczyć znajdujący się w pobliżu kamieniołom „Kopulak”.