Kościelisko miejscowość położona jest u stóp Pasma Gubałowskiego, na zboczach wzgórz do niego należących (między innymi Palenicy Kościeliskiej – 1183 m n.p.m.), na terenie Rowu Kościeliskiego.

Kościelisko stanowi doskonałą bazę wypadową w góry. Najbliżej znajdują się wejścia do TPN:

  • na Nędzówce – szlak na Przysłop Miętusi (2,5 km)
  • w Kirach – wylot Doliny Kościeliskiej (2,9 km)
  • na Groniku – wylot Doliny Małej Łąki (3,1 km)
  • na Polanie Biały Potok – wylot Doliny Lejowej (ok. 4,3 km)

 
Dolina Kościeliska ma ok.9km długości, a powierzchnia wynosi ok. 35km². Gwarantowane przepiękne widoki aż do samego schroniska Ornak. W każdej porze roku jest tam pięknie.
Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, której długość wynosi ok.10km i jest ona doliną walną.


 Jaskinia Mrozna to jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach i znajduję się na wysokości 1100 m. n. p. m., a otwór wyjściowy ma wysokość 1112 m. n. p. m. Początkowe 10m to sztuczny tunel z żelbetową obudową, który doprowadza do korytarza, a następnie po 25 metrach do kamiennych schodów. Podaję się, że jaskinia swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze, powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron.
Smocza Jama to jaskinia w Tatrach Zachodnich i prowadzi do niej niewielka ścieżka z drabiną i łańcuchami. Smocza Jama jest kręta i ciemna i do zwiedzania jej potrzebna jest latarka.

Inne atrakcje w Kościelisko to możliwość jazdy dorożką oraz saniami w zimie i spędzenia nocy w bardzo urokliwym schronisku górskim. Posiadamy bardzo bogatą bazę noclegową, ale również gastronomiczną. Dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie mamy dostępne szlaki piesze, rowerowe czy też turystyczne. Kościelisko zachwyca swoim pięknem przez cztery pory roku dlatego jest chętnie odwiedzane przez turystów.


Wyciągi Narciarskie:
– Wyciąg narciarski pod Butorowym
– Kolej Linowa Butorowy Wierch
– Wyciągi narciarskie Budzowski Wierch
– Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa
– Wyciąg Gubałówka Północna
– Stacja narciarska Gubałówka
– Wyciąg narciarski Witów-Ski