Kościelisko jest spokojną miejscowością turystyczną, leżącą w sąsiedztwie Zakopanego. Turyści chętnie odwiedzają tą wioskę na krótki weekend. Jest to idealne miejsce dla tych którzy nie przepadają tłumami jakie w wysokim sezonie są w Zakopanem. Kościelisko noclegi stanowi doskonałą bazę wypadową na ciekawe szlaki piesze, trasy rowerowe a zimą to raj dla narciarzy. Wiele obiektów oferuje noclegi blisko wyciągu, z możliwością wypożyczenie czy przechowania swoich nart. Baza noclegowa w Kościelisku jest świetnie rozwinięta, znajdziemy tu domki, wille, apartamenty czy pensjonaty, w których warunki noclegowe utrzymują bardzo wysoki poziom.

Atrakcje w Kościelisku

Miejscowość oferuje szereg licznych atrakcji, które warto zobaczyć:

  • Dolina Kościeliska uchodzi za najpiękniejszą dolinę polskich Tatr. Miejsce chętnie wybierają rodziny z uwagi na łatwość i dostępność, ciekawostką jest, że największą liczbę turystów odnotowuje się tu wiosną, kiedy to cała dolina pokryta jest dywanem krokusów.
  • Kolejka na Butorowy Wierch, która w sezonie letnim stanowi największą atrakcje. Właśnie z kolejki można podziwiać całą panoramę Tatr, najlepsze widoki są przy zjeździe. W sezonie zimowym nie brakuje tu miłośników białego szaleństwa, którzy uwielbiają to miejsce.
  • Dolina Strążyska to miejsce dla każdego. Łatwa droga nie sprawi trudności dla dzieciom czy osobom starszym. Warto wiedzieć, dolina leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i przed wejściem należy zakupić bilet wstępu.
  • Jaskinia Mroźna, której trasa zwiedzania wynosi 480 metrów i jest to jedyna jaskinia w polskiej części Tatr, która przygotowana jest do zwiedzania dla turystów, z poprowadzoną trasą i sztucznym oświetleniem.
  • Polana Biały Potok to ulubione miejsce turystów w okresie wiosennym. Właśnie wtedy polana pokryta jest pięknymi krokusami, które stanowią wyjątkową atrakcję tego miejsca. Zimą to także dobre miejsce dla początkujących narciarzy, są tu łagodne stoki z dwoma wyciągami orczykowymi.
  • Szlaki piesze – jest ich wiele o różnym stopniu trudności, oto te które nie są zbyt wymagające: czarny szlak na Gubałówkę (1120 m n.p.m.), zielony szlak na Butorowy Wierch (1116 m n.p.m.), na Groniku – wylot Doliny Małej Łąki (3,1 km, ok. 35 minut pieszo z centrum Kościeliska), na Nędzówce – szlak na Przysłop Miętusi (2,5 km, ok. 25 minut pieszo z centrum kościeliska).

Do Kościeliska warto wybrać się jesienią, która w ostatnich latach jest coraz cieplejsza. Ponadto szlaki nie są tak oblegane jak w sezonie letnim. Warto pamiętać,że Kościelisko i jego okolice to także świetne miejsce do jazdy na rowerze. Dostępne są tu ciekawie wytyczone ścieżki rowerowe, które z innej perspektywy pozwolą przyjrzeć się pięknu tego miejsca.