Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Największą atrakcją Dusznik Zdrój jest Muzeum Papiernictwa. Odnajdziecie je przy ulicy Kłodzkiej, tuż przy drodze krajowej łączącej Kłodzko z Kudową. Muzeum Papiernictwa znajduje się w XVI-wiecznym młynie papierniczym leżącym nad Bystrzycą Dusznicką i jest to jedyny taki zabytek techniki w Polsce. Muzeum zostało otwarte w 1968 roku. przetrwał tylko ten w Dusznikach Zdroju. Co roku, w lipcu, Muzeum Papiernictwa organizuje Święto Papieru. Budynek posiada charakterystyczny dach kryty gontem, który od strony zachodniej jest zakończony barokowym szczytem wolutowym. Wspomnieć wypada również o niekonwencjonalnym pawilonie wejściowym w kształcie wieży. Całość robi naprawdę atrakcyjne wrażenie! Papier czerpało się tu przynajmniej od XVI wieku. Na Dolnym Śląsku powstało około 100 młynów papierniczych, spośród których do dnia dzisiejszego

Dusznicki Rynek i Stare Miasto
Spacerując z muzeum ulicą Kłodzką, po prawej stronie, pod numerem 13 znajduje się renesansowo-barokowy kościół Piotra i Pawła z XVII w. Kościół ma bogate wnętrze oraz unikatową ambonę w kształcie wieloryba. Dosłownie 400 metrów od muzeum mieści się dusznicki Rynek z zabytkowymi kamienicami. Co dość charakterystyczne dla miejscowości w tym regionie, znajdziecie tutaj pręgierz z kajdankami. Obok niego, na Rynku stoi też figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została ufundowana w roku 1725, w podziękowaniu za uratowanie od zarazy. Miejsce to robi bardzo przyjemne wrażenie, mimo masy samochodów zaparkowanych na płycie Rynku.

 Uzdrowisko Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój słyną z wód leczniczych, jest to jedna z największych atrakcji miasta. Zimny Zdrój został wpisany na listę zdrojów w 1769 roku, a już niespełna 30 lat później rozpoczęto właściwe leczenie podgrzaną wodą mineralną w 6 wannach, w prowizorycznie wzniesionej szopie. W tym samym czasie odkryto kolejne wody, które najpierw ochrzczono jako „Letni Zdrój”, a następnie przemianowane na „Pieniawę Chopina”.
W roku 1826 do uzdrowiska Duszniki Zdrój przybył na kurację 16 letni Fryderyk Chopin. Młody artysta dał dwa koncerty, które uznaje się za jego pierwsze zagraniczne występy. Dochód z nich przeznaczono na pomoc sierotom. To właśnie dlatego, spacerując po uzdrowiskowych alejkach, często można usłyszeć muzykę artysty. Koncerty odbyły się w Teatrze Zdrojowym. Dziś to Dworek Chopina, w którym odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.W XIX wieku na powierzchni nieco ponad 5 ha utworzono Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju. Park znajduje się w części uzdrowiskowej Dusznik, około 1,5 km od Muzeum Papiernictwa. To tu, w budynku z I połowy XIX wieku mieści się Pijalnia Wód Mineralnych. Możecie skosztować takich zdrojów jak Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz oraz Zimny Zdrój. Spacerując jeszcze niewielki kawałek, dotrzecie do Kolorowej Fontanny podświetlanej reflektorami. Jeśli będziecie mieć szczęście, to ujrzycie, jak woda tryska w rytm chopinowskiej muzyki.

Zieleniec to też Duszniki Zdrój
Najwyżej położoną częścią miasta jest Zieleniec. Znajdziecie tutaj stacje narciarską Ski Arena Zieleniec, do której zjeżdżają wielbiciele białego szaleństwa z całego regionu.  Zimą Zieleniec przeżywa prawdziwe oblężenie, natomiast latem bywa prawie pusty. Jeżeli cenicie sobie piesze, górskie wędrówki, to zapraszamy na najwyższy szczyt Gór Orlickich po polskiej stronie, zdobywając przy tym, zapewne nie pierwszy punkt do Korony Gór Polski
Kolejną atrakcją jest wyjątkowy Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. Torfowisko powstało dzięki nieprzepuszczalnym skałom podłoża i jest reliktem epoki lodowcowej. Rośnie tutaj ponad 100 gatunków roślin, w tym między innymi rosiczka. Rezerwat szczególnie potrafi zachwycić jesienią. O torfowisku możecie przeczytać w naszym osobnym wpisie – Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem Opis Atrakcji. W obu przypadkach piesze wycieczki zajmą Wam nieco ponad 1h.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski
najstarszy polski festiwal muzyczny odbywający się od 1946 roku. Tak wczesne tuż powojenne organizowanie festiwalu było możliwe dzięki temu, że miasto nie ucierpiało w wyniku działań wojennych.

Dworek Chopina
Usytuowany w XIX wiecznym parku zdrojowym, w jego budynku koncertował Fryderyk Chopin. W budynku dworku mieści się siedziba teatru zdrojowego i tu odbywają się koncerty festiwalowe

Ruiny zamku Homole
Jadąc z Dusznik w stronę Lewina dostrzec można znajdujące się na wzgórzu Gomola pozostałości zamku. Dziś z wzniesionego w XIII wieku pozostały jedynie fragmenty murów obronnych i wieży. Przez długie lata ruiny były miejscem wycieczek kuracjuszy, prowadził do nich specjalnie wytyczony szlak pieszy z ławeczkami do odpoczynku.

Droga Stu Zakrętów
Miłośnicy delikatnie ekstremalnej jazdy samochodem wybierając się w stronę Kudowy mogą skorzystać z drogi Nr. 387. Podróżując tą drogą na odcinku tuż za Radkowem zaczyna się zbudowana w latach 1867-1870 droga z wieloma serpentynami z najsłynniejszym miejscem zwanym Stroczy Zakręt lub Językiem Teściowej. W miejscu tym droga zawija niemal o 360 stopni i wznosi się 40 metrów. Jazda tą drogą wymaga ogromnego skupienia uwagi, ponieważ oprócz niebezpiecznych zakrętów za oknami samochodu widoki zaskakują i zaciekawiają.