Rejsy pasażerskie

W kurorcie turystycznym klasy Łeby nie mogło zabraknąć propozycji turystycznych rejsów po okolicznych wodach. Różnej klasy statki pasażerskie kursują przede wszystkim po Łebsku oraz po Morzu Bałtyckim.
I w jednym, i w drugim przypadku na uczestników czekają niepowtarzalne widoki oraz dodatkowe atrakcje. Z przystani w Rąbkach nad północno-wschodnimi brzegami jeziora wypływają długie, kryte baldachimem jednostki. Krótszy wariant rejsu, trwającego ok. 20-25 minut, po wycieczce wzdłuż linii brzegowej kończy się w pobliżu Muzeum Wyrzutni Rakiet.
Celem dłuższych wypraw po Łebsku są Kluki i tamtejsze Muzeum Wsi Słowińskiej. Część rejsowa blisko 8-godzinnej wycieczki trwa w obie strony ok 3 godzin. Obok klasycznych wycieczkowców, z Łeby na morze wypływają także nie do końca typowe statki – np. starannie wystylizowany na XVII-wieczny galeon “Gryf” ,cumujący zwykle przy ul. Abrahama, w północnej części portu na rzece Łebie.
Ozdoby i cieszące oko detale dwumasztowca pozwalają poczuć się jak prawdziwy wilkmorski sprzed kilku stuleci.
Każdy pasażer ma tu możliwość, by przez chwilę samemu chwycić za koło sterowe. Dla większych grup możliwe jest zorganizowanie zabawy z muzyką, szantami i stosownym poczęstunkiem.
Pewną odmianą rejsów pasażerskich są wędkarskie wyprawy na pełne morze. Tego typu wycieczki organizuje wielu rybaków i właścicieli jachtów w Łebie – warto popytać w porcie.

Funlandia – Dmuchany Park Rozrywki Łeba
Powstały w 2021 roku Dmuchany Park Rozrywki dla całej rodziny Funlandia w Łebie, to doskonałe miejsce na spędzenie rodzinnego popołudnia, szczególnie jeżeli poczujecie się znużeni kąpielami słonecznymi czy też tymi morskimi. W całym parku nie brakuje atrakcji dla całej rodziny, dzięki którym poczujecie się jak ninja! Czas więc na przedstawienie tego miejsca i pokazanie Wam, że warto odwiedzić je przy najbliższej okazji! Dmuchany Park Rozrywki Funlandia w Łebie to ponad 600m2 zabawy na dmuchanym placu pod zadaszeniem
(dzięki czemu żaden deszcz nie zatrzyma zabawy) oraz potężne 24 i 40-metrowy tor przeszkód na świeżym powietrzu. To najtrudniejsza i najdłuższa atrakcja na miejscu, podczas której trzeba w jak najkrótszym czasie pokonać takie przeszkody jak:
wielkie ścianki wspinaczkowe, długie zjeżdżalnie czy wąskie tunele. Zastrzyk adrenaliny gwarantowany!
Co więcej, na miejscu są też dwie specjalne strefy dla dzieci, które nie skończyły jeszcze 3-go roku życia. 25m2 strefy malucha z osobnym wejściem na dmuchanym placu oraz samochodowy skakaniec połączony z basenem z kulkami. Dzięki temu zyskujemy pewność, że absolutnie każdy będzie się świetnie (i co najważniejsze — bezpiecznie) bawił podczas swojej wizyty w
Dmuchanym Parku Rozrywki Funlandia.
Jeżeli zgłodniejecie lub poczujecie się spragnieni, to warto pamiętać, że na miejscu można zjeść pyszne lody naturalne czy popcorn robiony na oleju kokosowym. Rodzice natomiast chętnie wypiją ciepłą kawę lub chłodną granite, podczas wypoczynku na strefie chilloutu z leżakami.
Czasami trzeba po prostu odpocząć! Dmuchany Park Rozrywki Funlandia w Łebie to naprawdę idealne miejsce dla każdego, kto kocha skakać, zjeżdżać, szaleć i spędzać ciekawie czas. Takiej atrakcji na terenie Łeby jeszcze nie było! Zachęcamy was do zajrzenia na miejsce, szczególnie na rodzinne wczasy nad morzem!

Rejsy wędkarskie
Miasto portowe Łeba nie jest może największym ośrodkiem rybołówstwa na polskim wybrzeżu, ale i tak bezsprzecznie odgrywa w branży istotną rolę. Jest w niej miejsce także dla wędkarzy-amatorów, którzy złapaną rybę uwieczniają na zdjęciu i wypuszczają z powrotem do wody – choć zatrzymać i przyrządzić zdobycz w większości wypadków też można. Oczywiście im większa ryba, tym lepiej. Miejscowi rybacy bardzo dobrze wiedzą, które łowiska wybierają co większe sztuki dorszy, belon, łososi, węgorzy, fląder i innych gatunków żyjących w Morzu Bałtyckim. Jednostki, którymi dysponują, oczywiście posiadają odpowiedni sprzęt i akcesoria wykorzystywane przez wędkarzy: echosondy do namierzania ławic, radary, przynęty, kamizelki ratunkowe, komory wypełnione lodem itd. Wykupienie rejsu powinno obejmować również pewne ubezpieczenie oraz opłatę licencyjną za połów. Początkujący mogą liczyć na pomocną dłoń i radę ze strony opiekunów wyprawy. Zazwyczaj na pokładzie jednostki o standardowej wielkości może jednocześnie przebywać ok. 10-12 osób. W Łebie rejsy wędkarskie organizują między innymi
Kraina smoków
Wchodząc do „Krainy Smoków” przeniesiesz się w świat fantazji z dziecięcych lat. Nie zapomnij zabrać ze sobą dzieci i zrobić im milion zdjęć, one to uwielbiają. Pamiętaj też, że smoki i smoczyska karmimy obficie codziennie, więc śmiało wkraczaj do krainy one już jadły i nie są głodne.
Festiwal Pomuchla
W dawnym kościele św. Mikołaja, w sposób początkowo na półpogański, czczono srebrnego dorsza, który nazywany był przez Kaszubów – podmuchla.
Figura srebrnego dorsza zawsze zajmowała ważne miejsce w kościele, a czasem nawet srebrnym pomuchlem witano dostojników, rybaków i żeglarzy powracających z trudnych rejsów.
Tak też żegnano rybaków odchodzących na ostatni „rejs”. Nawet, gdy mieszczanie Łeby zmienili wyznanie stając się do 1945 roku w większości ewangelikami, to symbol dorsza – podmuchla pozostał na sztandarze. Po ostatniej wojnie, nowi mieszkańcy Łeby przez dłuższy czas nie znali tego zwyczaju, a od od kilku lat ponownie tradycja zagościła do domów, kościoła i serc mieszkańców tego pięknego miasta. Co roku, zawsze w niedzielę bliską odpustowi św Mikołaja 6 grudnia, odbywa się Festiwal Pomuchla.

Muzeum motyli w Łebie
W łebskim Muzeum Motyli zebrano ponad 4 tysiące okazów z wielu różnych gatunków – nie tylko motyli. Przez szkło 102 gablot można zobaczyć spreparowane straszyki, pluskwiaki, pająki czy chrząszcze. Entomologiczne eksponaty pochodzą niemal ze wszystkich stron świata, brakuje tylko mieszkańców Australii i Japonii. Oczywiście nie mogło zabraknąć bogatych w informacje tablic i grafik. Dla dzieci przygotowano kolorowy, interaktywny test wiedzy o motylach, do rozwiązania po zakończeniu zwiedzania. Kolekcja powstała na bazie prywatnego zbioru, przygotowywanego już od 1937 roku. Do najciekawszych okazów należą przedstawiciele gatunku Pawica Atlas – największych znanych motyli na świecie. Ci owadzi giganci rozmiarami przynajmniej dorównują kuchennej patelni – takiej o średnicy 24-30 centymetrów.
Muzeum jest otwarte dla turystów indywidualnych od maja do września – w pozostałe miesiące przyjmuje tylko grupy zorganizowane. Placówka posiada jeszcze drugi oddział, zlokalizowany we Władysławowie.

Wystawa Zabawek PRL-u Zabawa w Dom
Fantastyczna ekspozycja gościnna przygotowana przez zespół Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek – placówki wielokrotnie nagradzanej za działalność kulturalną!
Wystawa jest wartościową, edukacyjno – wspomnieniową propozycją wspólnego spędzenia czasu dla osób w każdym wieku.
ZABAWA W DOM
To pełna zachwytów i wzruszeń podróż w przeszłość. Ekspozycja gościnna, przygotowana przez wielokrotnie nagradzane MUZEUM DOMKÓW LALEK, GIER I ZABAWEK z Warszawy, prezentuje bogaty zbiór zabawek dziecięcych produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. Znakomitą większość eksponatów stanowią wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich, ale znajdziemy tu też zabawki z krajów bloku wschodniego – np. czechosłowackie, radzieckie, bułgarskie czy z NRD – a nawet pojedyncze zachodnie „zdobycze” będące obiektami westchnień ówczesnych polskich dzieci. Pokazany na ekspozycji zbiór łączy tematyka – szeroko pojęte życie domowe. Zaprezentowane zabawki pozwalały dzieciom odgrywać codzienność dorosłych i w ten sposób uczyć się przyszłych ról, zachowań oraz zasad funkcjonowania w społeczeństwie.

WYSTAWA ZABAWEK PRL-u to fascynująca propozycja kulturalna dla całej rodziny. Najmłodsi mogą dzięki niej poznać zabawki z czasów dzieciństwa swoich rodziców i dziadków, a przy okazji – historię przedmiotów codziennego użytku.Z kolei dla starszych odbiorców wystawa jest okazją do tego, aby powspominać dawne czasy oraz powrócić pamięcią do beztroskich dni, gdy dorosłość była jedynie odległą wizją i odgrywanym w zabawie marzeniem…

Illuzeum – Wystawa Interaktywna Łeba
Illuzeum to niezwykły świat iluzji optycznych, wizualnych sztuczek, fizycznych doświadczeń i interesujących sposobów na “oszukanie” umysłu. Nauka fizyki i optyki (z niewielką domieszką biologii) w bodaj najzabawniejszej formie. W łebskim Illuzeum przygotowano ponad 100 stanowisk i historycznych eksponatów. Są wśród nich m.in. Ruchoma Ściana, trójwymiarowe obrazy, Śpiewająca Misa Czarodziejów, hologramy, Zoetrop (“ruchomy komiks” z XIX wieku) czy obraz wyświetlany na szprychach roweru. Oczywiście większość urządzeń i stacji wymaga konkretnej aktywności ze strony użytkowników, by zadziałało jak należy. Placówka zwykle funkcjonuje bez ograniczeń od początku maja do końca września. Poza tym okienkiem jest otwarte tylko dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym ustaleniu terminu zwiedzania.
Wystawa Interaktywna została wyróżniona “Turystycznym Oskarem”, przyznawanym przez Lokalną Organizację Turystyczną, za “kreatywność i innowacyjność oferty jako alternatywy spędzania wolnego czasu”.

Atrakcje w Łebie cieszą się ogromną popularności. Zwłaszcza latem jest tu bardzo tłoczno.