Góry Stołowe są jednymi z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Jako jedyne w Europie są o budowie płytowej. Zachwycają swoją nietypową budową – spłaszczonymi wierzchołkami i stromymi stokami. Stąd wywodzi się nazwa Stołowe, gdyż z wyglądu przypominają stół. W Górach Stołowych znajdziemy bardzo dużo punktów widokowych. Jest to raj dla miłośników wędrówek pieszych, wycieczek rowerowych oraz miłośników nart.

Błędne Skały położone są między Kudową Zdrój a Karłowem. Jest to rezerwat krajobrazowy w Górach Stołowych o powierzchni 21ha i położony na wysokości 853 metry. Według Legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Błędne Skały jest jedną z najbardziej znanych i odwiedzanych atrakcji turystycznych Gór Stołowych. Błędne Skały tworzą Labirynt skał o wysokości do 11 metrów. Pomiędzy skałami przebiega szlak turystyczny o długości ok. 1 km. ogromne wrażenie nie tylko na turystach, którzy odwiedzają to miejsce, ale również na reżyserach, bowiem malownicze plenery zostały wykorzystane w filmie: ,,Opowieści z Narnii: Książę Kaspia” oraz ,, Przyjaciel Wesołego Diabła”. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości.
Wiele skał ma swoje nazwy np.:
“Skalne Siodło”,
“Kurza Stopka”,
“Labirynt”,
“Tunel”,
“Wielka Sala”.

Park Narodowy Gór Stołowych leży na terenie Sudetów Środkowych w historycznej części krainy Ziemia Kłodzka. Park ten ma powierzchnię 6340 ha i obejmuje on wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno-zachodnią część Wzgórz Lewińskich. W pobliżu Narodowego Parku Gór Stołowych znajdują się popularne dolnośląskie uzdrowiska : Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój oraz Duszniki Zdrój. Góry Stołowe urzekają swoimi basztami z piaskowca, urwiskami, rzeźbami, skalnymi grzybami, labiryntami, szczelinami i punktami widokowymi. Znajdziemy tu duże i zwarte lasy, torfowiska czy górskie łąki.
Celami Parku Narodowego Gór Stołowych są:
*Edukacja przyrodnicza
*Ochrona dziedzictwa kulturowego Gór Stołowych
*Ochrona ekosystemów Parku Narodowego
*Ochrona walorów krajobrazowych
*Udostępnianie obszaru Parku Narodowego w sposób zgodny z ideą ochrony przyrody
Do najważniejszych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych należą:
*Skalne Grzyby i Radkowskie Skały
*,,Skalne Miasto”na Szczelińca Wielkim
*Skalne Labirynty- Błędne Skały w masywie Skalnika
*Łężyckie Skałki
*Skały Puchacza