Mazury uważane są za jeden z cudów natury, ponieważ posiadają niemalże najbogatsza sieć wodną spośród wszystkich regionów Polski. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich przyciąga tysiące turystów. Można tu spotkać żeglarzy i kajakarzy, a także miłośników ciszy i spacerów po lesie.

Czy wiesz, że Mazury wcale nie są Krainą Tysiąca Jezior?, że to właśnie tutaj swój dom mają żubry, dzikie konie i bociany?

Mazury to prawdziwie zaskakujący region i to nie tylko pod względem zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Na Mazurach znajduje się największe jezioro w Polsce. Śniardwy, o powierzchni 113,8 km2., ale na Mazurach leży również najdłuższe jezioro w Polsce, czyli Jeziorak, którego długość to ok. 27,45 km. Śniardwy leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy. Nad jego brzegami leżą wsie: Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, Zdęgowo i Łuknajno. Przez Śniardwy prowadzi szlak żeglugi mazurskiej. Śniardwy połączone są systemem jezior i kanałów z kompleksem Mamr, tworząc niezwykle atrakcyjny turystycznie system Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach. Jeziorak ma długą linię brzegową, otoczony jest lasami. Lasy z jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Poprzez cieśniny lub naturalne cieki ma połączenie z jeziorami: Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby. Na jeziorze znajduje się aż szesnaście wysp. Na największej wyspie śródlądowej w Europie Wielkiej Żuławie, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo oraz sprzyjające miejsce dla fanów nurkowania. To także wymarzone miejsce dla wędkarzy. Nad jego brzegami bytują czaple, kormorany i żurawie.


Tarpany to wymarły ponad 200 lat temu gatunek dzikich koni. Obecnie można jeszcze spotkać potomków tych dzikich zwierząt. Gdzie ich szukać? Na półwyspie Popielińskim, gdzie w naturalnych warunkach żyją 4 tabuny koników polskich.Warto zobaczyć te wyjątkowe dzikie konie na żywo.

Na terenie Puszczy Boreckiej, znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. W miejscowości Wolisko ok. 30km od Giżycka. Od maja do września można podziwiać żubry w czasie porannego i wieczornego dokarmiania na specjalnej platformie widokowej. Obecnie w Puszczy Boreckiej żyje ok. 80 osobników i ich populacja rośnie.
Żubry królują w Puszczy Boreckiej od niepamiętnych czasów aż do XVII wieku, gdy zaczęto na nie polować i praktycznie wyginęły. Ośrodek Hodowli Żubra (243 ha) funkcjonuje od roku 1953, w Nadleśnictwie Borki utworzonym w roku 1945 r.  Pierwsze żubry do zagrody w Wolisku zostały przywiezione w 1956 r.  z Niepołomic przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. W 1969r. rozpoczęto wymianę żubrów na czystej krwi (białowieskie). W trakcie remontu ogrodzenia w 1977r. żubry uciekły poza ogrodzenie do lasu i wówczas zaczęła się hodowla na wolności. Dzięki działaniom ochronnym przetrwał do dziś. Puszcza Borecka zaliczana jest do tzw. lasu pierwotnego, która jest pozostałością ogromnej Puszczy Galindzkiej porastającej przed wiekami cały dzisiejszy obszar Warmii i Mazur.

Mazury poza wspaniałymi krajobrazami obfitują w miejsca ważne związane z naszą historią. Jednym z najważniejszych miejsc historycznych jest Grunwald, gdzie w 1410 roku odbyła się pamiętna, bitwa oraz Wilczy Szaniec, czyli znajdująca się w środku lasu kwatera Hitlera. W latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. Mimo iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – jest dużą atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez tysiące turystów rocznie. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością.


Choć piramidy kojarzą się głównie z Egiptem, w Polsce również można jedną odnaleźć. Na Mazurach w miejscowości Rapa znajduje się grobowiec rodziny barona Friedricha von Fahrenheita. Piramida wzorowany na egipskich piramidach ma wysokość prawie 16 metrów i mierzy u podstawy kwadratu 10 m. We wnętrzu zachodzą duże zakłócenie pola magnetycznego. O polskiej piramidzie powstało wiele wierzeń i legend. Wielu ludzi wierzy, że piramida ma właściwości lecznicze. Piramida w Rapie to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki, trumny między innymi 3-letniej Ninette i twórcy piramidy.Po śmierci kolejnych Fahrenheidów, ich ciała są składane do piramidy.

Mała mazurska miejscowość Żywkowo nazywana została bocianią wsią. Co roku do tego urokliwego miejsca przylatuje blisko 100 bocianów, a odlatuje ich jesienią dwa razy więcej. Jeśli chcesz zobaczyć bociany z bliska, najlepiej obserwować je ze specjalnej platformy widokowej w Żywkowi.