Zachęcamy do zwiedzenia zupełnie inaczej niż jest to nam znane – nie spacerując oświetlonymi chodnikami, ale przeciskając się szczelinami, wspinając się i ześlizgując z progów, pokonując zaciski, przez kałuże i błoto, w ciemnościach rozjaśnianych tylko blaskiem lamp czołowych. W tak zwanych podziemiach beskidzkich występuje temperatura stała ok. 8’C, wilgotność 100%, możemy tu spotkać nietoperze (głównie nocek duży i podkowiec mały). Jaskinie są dostępne dla dorosłych a także dla dzieci i tych dużych i małych. Jeśli o ubiór chodzi najlepiej polarowy, buty górskie sportowe lub gumowce. Organizatorzy zapewniają kombinezon jaskiniowy, kask z latarką czołową i rękawice oraz przede wszystkim opiekę doświadczonych instruktorów taternictwa jaskiniowego. Te ciekawe atrakcje znajdziecie w pobliżu Szczyrku.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze i popularne jaskinie.
Jaskinia Salmopolska, w której będzie trzeba się wspinać i przeciskać szczelinami. W czasie opadów w jaskini płynie podziemny strumyk co czasem może utrudniać przemieszczanie się ale też daje ciekawe przeżycie. Pod ziemią spędzimy tu około godziny. Najciaśniejszym miejscem w jaskini jest otwór, więc jeśli tylko go pokonamy, to dalsze zwiedzanie będzie przyjemnością
Łącznie wycieczka trwa ok. 2 – 3 godziny.
Jaskinia w Trzech Kopcach jest z kolei jedną z najdłuższych w polskich Karpatach Fliszowych mierzy ok. 1200 metrów długości. Tu spędzimy do trzech godzin pod ziemią będziemy zwiedzać wysokie sale, przeciskać się przez wąskie przejścia i wspinać się. Przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć dwa gatunki nietoperzy: podkowca małego i nocka dużego , który jest największym nietoperzem żyjącego w Polsce. Dojście ok. 1,5 godziny. Razem wycieczka 5 – 6 godzin.
Jaskinia Malinowska jest rozwinięta na wysokiej szczelinie skalnej. Jaskinia ta była znana od bardzo dawna. Jak wskazują podania ludowe, służyła husytom jako kryjówka i miejsce nabożeństw, z kolei w XVI i XVII w. ewangelikom, którzy wówczas byli prześladowani na Śląsku, a w początkach XIX wieku miała być kryjówką bandy zbójników Andrasza (Ondraszka). W chwili obecnej zwiedzanie jej jest utrudnione z powodu braku drabin. Pod ziemią spędzimy około 1 godziny. Wycieczka razem z dojściem potrwa 3 – 4 godziny.
Jaskinia w Jaworzynie to zespół sal połączonych ciasnymi przejściami. Spędzimy około 1 godziny pod ziemią. Możemy spotkać podkowca małego, należy do najmniejszych krajowych nietoperzy. Dojście ok. 1,5 godziny, łącznie wycieczka potrwa 3 – 4 godziny.