Kiedy wszyscy myślimy, gdzie się warto wybrać na wiosenny, letni, czy jesienny, lub też zimowy wypoczynek. To warto wziąć pod uwagę Mrągowo, warto wziąć pod uwagę jakie atrakcje ma do zaoferowania samo Mrągowo i  proponowane miejsca zlokalizowane nad polskimi jeziorami. Kuszącymi informacjami dla państwa, będzie to, że na przykład Mrągowo noclegi oraz tereny znajdujące się w jego okolic, powinny pozwolić państwu,  odnaleźć wiele godnych zobaczenia i odwiedzenia miejsc. Wybierając się na Mazury warto wybrać Mrągowo domki, apartamenty czy pokoje do wynajęcia.
Mrągowo jest świetnym miejscem do pływania w wodzie, jak i po niej, w łodziach i łódkach. Jak lubicie spędzanie posiadanego czasu na łonie natury to jest to również dobre miejsce.  Wspomniane Mrągowo jest  idealnym miejscem do prowadzenia obserwacji zachowań zwierząt, ptaków, roślin, drzew oraz całej przyrody. Mrągowo jest świetnym punktem, do oderwania się od codziennego zgiełku w mieście oraz w pracy. W zależności,
od obecnej pory roku. Dlatego będziecie mogli się wygrzewać na plaży. Obecność sugerowanego jeziora, a przede wszystkim jego uroki, możliwości żeglowania, pływania po nim, żaglówkami, motorówkami, łodziami, łódkami, ukaże państwu uroki tego akwenu wodnego. Który warto jest podziwiać na żywca, osobiście. Dodatkowo sama natura oczaruje państwa widokiem mnóstwem rosnących tu drzew, roślin. Doświadczycie również państwo, tego wszystkiego co związane jest z potrzebnym wypoczynkiem i relaksem.
Mrągowo jest miastem, które rozkwita w sezonie letnim by jesienią i zimą zapadać
w typowy dla mazurskich miasteczek letarg. Znane jest ono przede wszystkim z kowbojskiej muzyki i Pikniku Country, licznych koncertów i przeglądów kabaretowych.
– Następną interesującą informacją dla państwa jest to, że na przykład, posezonowa aura przedstawianego Mrągowa jest najlepszym momentem do ominięcia tłumów. Poznawania mazurskich klimatów, w spokoju i bez pospiechu.
Kiedy już będziecie państwo w Mrągowie, to będziecie mieli szansę zobaczyć:
Amfiteatr w Mrągowie – usytuowany naprzeciwko centrum, po drugiej stronie jeziora Czos. Ulokowany jest on plecami do jeziora i ta świetna lokalizacja, daje w chwilach wakacyjnych występów na nim, różnych zaproszonych gości, zespołów, możliwość ich posłuchania
i oglądania występów.  
Zabytkowa architektura Starego Miasta w Mrągowie, to kolejna rzecz, warta państwa uwagi. Ukryta jest ona w budynku ratusza.
– Ratusz umiejscowiony jest nieco dalej. Obecnie w budynku znajduje się siedziba władz miasta i powiatu mrągowskiego. Opisywany ratusz jest centralnym punktem mrągowskiego rynku.
– W ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Mrągowskiej i Urząd Stanu Cywilnego. Jest ono budowlą wzniesioną w stylu klasycyzującym założoną na planie prostokąta, dwukondygnacyjną, podpiwniczoną z użytkowym poddaszem, pokrytym naczółkowym dachem.  
– Strażnica Bośniacka – kolejna atrakcja w Mrągowie. Obok Muzeum znajduje się budynek, który widniał już na najstarszym sztychu miasta z 1812 roku autorstwa Albrechta Adama. Pochodzi on  z XVIII wieku. Ciekawe miejsce.  
– W Mrągowie znajdziecie też państwo, zabytkowe kamienice.  Do chwili obecnej zachowało się sporo kamienic, na które warte są państwa spojrzenia, rzucenia na nie okiem, w czasie  spaceru, ulicą Roosevelta czy Warszawską.  
Apteka „Pod orłem”– jest to stylowa kamienica, która miała sporo szczęścia w burzliwej historii miasta. I kolejne miejsce do zwiedzenia.  
Cerkiew prawosławna – wspomniana istniejąca w Mrągowie Cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego – prawosławna cerkiew parafialna w Mrągowie. Należy obecnie ona do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Franklina Delano Roosevelta.
Muzeum Warmii i Mazury w ratuszu z 1824 roku – Muzeum Warmii i Mazur jego oddział
w Mrągowie mieści się w centrum miasta w zabytkowym ratuszu. Placówka gromadzi pamiątki z przeszłości regionu, powiatu i miasta Mrągowa z zakresu archeologii, etnografii, numizmatyki, historii, piśmiennictwa, sztuki współczesnej i ludowej. Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie znajduję się w centrum miasta przy ulicy Ratuszowej, między Placem Kajki, a Małym Rynkiem.  
Jezioro Czos- Jezioro Czos to jeden z bardziej charakterystycznych punktów miasta. Przez lata trenowała i trenuje na nim młodzież słynnej Bazy Mrągowo – ośrodka szkolenia żeglarskiego, z którego wyszło wielu wybitnych, polskich żeglarzy. Jezioro dzieli na dwie części półwysep, na którym znajduje się Góra Czterech Wiatrów a na nim OŚrodek Sportów Zimowych, gdzie zimą można pozjeżdżać na nartach.
– Jedną z atrakcji jeziora Czos jest tramwaj wodny, który kursuje co 20-30 min. Rusza w drogę gdy zbierze się minimalna grupa co najmniej 5 osób.
Jezioro Juno– jest to jezioro polodowcowe, rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim leżące w dorzeczu rzeki Guber w województwie warmińsko-mazurskim, na północ od Mrągowa. Brzegi jeziora są wysokie, dostępne, z kępami lasu. Jezioro jest dość głębokie.
Jezioro Magistrackie – wymienione Jezioro Magistrackie to dziś jedna z wizytówek miasta. Znajduje się w nim sporych rozmiarów fontanna. Natomiast przed jeziorem od strony ulicy Warszawskiej jest kolejna fontanna z rzeźbą kormorana.
Jezioro Juksty– jezioro to usytuowane jest w województwie warmińsko-mazurskim,
w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo, na wschód od Mrągowa, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego, w dorzeczu rzeki Guber. Jezioro to obficie zarośnięte jest przez; oczerety z trzciną i pałką, bogatsze w części północnej i w głęboko wciętych zatokach.  Otoczenie tego jeziora, stanowią pola i łąki oraz kępy leśne.  
Plaża miejska – istniejąca Plaża miejska przy ul. Jaszczurcza Góra zarządzana jest przez Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Plaża ta, leży nad jeziorem Czos, niedaleko mrągowskiego amfiteatru. W jej obrębie znajdziecie  państwo duże molo, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz boiska do koszykówki i siatkówki plażowej.  
Pikniki Kantry – Przedstawiany piknik miał swój początek w 1982 roku,  czyli Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk Mrągowo. Jest on jednym z największych w Europie festiwal muzyki country i folk, odbywający się corocznie nieprzerwanie od 1982 roku, jako impreza dwu-trzydniowa na przełomie lipca i sierpnia.
Park im. Gen. Władysława Sikorskiego – obecny Park Sikorskiego w Mrągowie to dawne Wzgórze Jaenike. Wzgórze Jaenike było do I wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można zobaczyć pozostałości po fontannie i pomnikach. Przedstawiany park im. Gen. Władysława Sikorskiego położony jest przy osiedlach Parkowym i Brzozowym w Mrągowie. Do czasów obecnych w Parku Sikorskiego zachowała się wieża Bismarcka. Uroczyste otwarcie odbyło się w 1906 roku. Jej wysokość wynosi 23 m. Wieża Mrągowo jest udostępniona turystom jako miejsce widokowe oraz kawiarnia. U stóp Wieży Bismarcka między ulicą Brzozową a Spacerową rozciąga się teren zabytkowego cmentarza ewangelickiego, który istniał w latach 1853-1998. Park Sikorskiego został zrewitalizowany w 2021 roku. Na jego terenie powstały 3 strefy i związane z nimi ścieżki tematyczne. 
Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie, to prywatne muzeum z siedzibą znajdującą się w Mrągowie. Mrągowskie muzeum jest jedyną w Polsce północno-wschodniej placówką z tak bogatą kolekcją historycznych pojazdów wojskowych.  
– Wieża Bismarcka w Mrągowie -, to kolejny obiekt, który pozwoli państwu się nie nudzić podczas wypoczynku w Mrągowie. Wieża widokowa w Mrągowie jest obiektem unikatowy. . Na poszczególnych jego piętrach znajdują się wystawy tematyczne.  
Góra Czterech Wiatrów – to kolejna z atrakcji Mrągowa.- Góra Czterech Wiatrów położona jest na półwyspie nad jeziorem Czos, w bezpośredniej bliskości Mrągowa. Góra jest częściowo zalesiona i jest wspaniałym punktem widokowym, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta i jego okolic.
– Atrakcją w czasie zimy dla fanów jazdy na nartach, będzie fakt, że po drugie stronie, do dyspozycji przybyłych tu turystów, będących narciarzami, istnieją dla narciarzy dwa wyciągi orczykowe jedno osobowe o długości 290 m i 270 m. Istniejące trasy zjazdowe są o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy są sztucznie zaśnieżane, ratrakowane oraz oświetlone. Nad bezpieczeństwem czuwają  tam narciarscy ratownicy medyczni. Bezpośrednio przy parkingu znajduje się stok do nauki „ośla łączka'” oraz licencjonowana szkółka narciarska D-ski. Wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa i snowboardu nauczą państwa lub doszkolą.  
Szlak pieszy Góra Czterech Wiatrów rozpoczyna się przy przeprawie promowej
w Mrągowie, przy ul. Nadbrzeżnej.
Kościół Ewangelicki w Mrągowie – to pierwsza świątynia powstała w 1409 lub w 1442 roku.
Mrągowo jest miejscem bardzo ciekawym, atrakcyjnym, gdzie nuda i bezczynność państwu nie będzie towarzyszyć.