Kiedy zastanawiacie się , gdzie naprawdę możecie się wybrać, na odpoczynek w trakcie trwania wakacji, pory jesiennej, zimowej, czy też na wiosennej nad polskimi jeziorami?. To oferta proponowana przez ośrodki istniejące wokół nich jest ciekawa i bogata. Czy też samo piękno i czar mazurskiej przyrody, kusi swymi atrakcjami. Przyrody która jest tak odmienna, w zależności o czasu. Dlaczego od wspomnianego czasu, a to dla tego, że w każdym miesiącu spotkacie się z czymś innym i odmiennym. Mikołajki noclegi są jednym, z tego typu miejsc, przeznaczonych do tych zróżnicowanych wypadów, wypoczynkowo, turystycznych. Na przykład latem, istnieje wiele możliwości organizacji wolnego czasu. Na przykład, będziecie mogli uczestniczyć w rejsie z Mikołajek na Śniardwy oraz także po innych jeziora, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wspomniane rejsy, odbywające się regularnie oraz na zamówienie. Przez co są świetnym pomysłem na wycieczkę w słoneczny dzień, jak i wtedy, gdy pogoda nie sprzyja na przykład plażowaniu. Kiedy przyjedziecie już do Mikołajek, to warto abyście wiedzieli, czy też znali następującą informacją. Otóż głosi ona, że jednym z najpiękniejszych portów, z tych istniejących na Mazurach jest Wioska Żeglarska Mikołajki. Wspomniany port położony jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Dodatkowo prezentowane i sugerowane na wypoczynek, Mikołajki domki są malowniczym miejscem, jak i turystyczną miejscowością, godną zobaczenia, w powiecie mrągowskim. Leżą one nad niewielkim Jeziorem Mikołajskim. Dodatkowo w okresie letnim, całość życia miasteczka przenosi się nad jezioro. Na tym, jednak nie koniec. Bardzo fajną oraz niewątpliwie dobrą atrakcją dla wszystkich przebywających turystów, w Mikołajkach jest wieża widokowa na jezioro Śniardwy. Jest ona usytuowana tylko, czy aż 5 kilometrów, od centrum miasteczka. Dodatkowo znajduje się w Folwarku Łuknajno. Mikołajki hotele, pokoje do wynajęcia, kwatery prywatne czy apartamenty położone na terenie malowniczego Mazurskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy jeziorem Łuknajno. Wspomniane, sugerowane Mikołajki są gminą miejsko-wiejską znajdującą się
w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. Mikołajki w czasie sezonu letniego – lata, żyją wakacyjnym sezonem „w całej pełni”. Dotyczy to samych turystów tu przyjeżdzających na wypoczynek urlopowy, jak i mieszkańców wynajmujących pomieszczenia, prowadzących restauracje, bary, cukiernie i inne tego typu działalności. Natomiast, kiedy lato się skończy, jak prezentuje się obraz sugerowanych Mikołajek. A to wszystko w czasie, kiedy lato już powoli się kończy i w ostateczności się ono skończyło,
to co dobre przemija. W następstwie przychodzi jesień, która jeszcze tak niedawno, pukała u każdego,  do jego drzwi. Piękne, pełne słońca dni, zastępują pochmurne, chłodne i deszczowe dni. Jednak to państwa nie powinno zniechęcać do bliższego zapoznania się
z  przedstawianymi i opisywanymi  Mikołajkami oraz poznaniem ich piękna, na nowo. Nie wszystko musi, być takie przygnębiające i szare. Słoneczne i kolorowe barwy jesieni powinny zachęcić państwa na przykład, do jesiennych spacerów i jesiennego zwiedzania miasta. Znajdziecie w nim:
Fontannę z wizerunkiem Króla Sielaw, znajdującą się w samym sercu Mikołajek, na Placu Wolności. Również spostrzeżecie Rybę znajdującą się na fontannie. Jest ona tam,  jednocześnie herbem miasta. Ważne jest to, że z proponowaną do zobaczenia fontanną, związana jest  także legenda przekazywana  od wielu już lat. Według której Król Sielaw był władcą okolicznych wód i jednocześnie przyczyną zarówno głodu jak i dobrobytu mieszkańców Mikołajek.
Plac Wolności w Mikołajkach to jeden z ważniejszych punktów na mapie miasta. A  jeszcze:
– dodatkową atrakcją dla państwa, kiedy przyjedziecie na dłuższy czas do Mikołajek, będzie to, że na placu, znajdują się także, stare mieszczańskie kamieniczki, których partery zajmują często klimatyczne kawiarnie i restauracje.
– przy placu znajdziecie również budynek zabytkowego hotelu Mazur.
– niedawno, ów plac przeszedł rewitalizację. Rynek zyskał nową nawierzchnię. Zobaczcie i przespacerujcie się państwo wykonaną nową promenadą.
– nowa promenada – wzdłuż wspomnianej promenady toczy się turystyczne życie miasta. Przy niej rozgościła się również Wioska Żeglarska oraz port, z którego w turystyczne rejsy odpływają statki. Będzie to coś interesującego dla państwa, w czasie obecności w mieście.
– kolejną atrakcją czekającą na państwa  w Mikołajkach jest fakt, że kiedy zobaczymy już wszystkie atrakcje, to na pewno zaciekawi państwa fakt, gdzie znajduje się plaża w Mikołajkach. Nie każdy bowiem wie, jak tam dotrzeć. Otóż z  promenady, specjalną kładką, trzeba przejść na drugą stronę Jeziora Mikołajskiego i tam kierować się za oznaczeniami.
– kładka piesza nad Jeziorem  Mikołajskim, to również atrakcja. Widać z niej panoramę miasta, a także statki płynące w rejs na Jezioro Śniardwy.
– natomiast stojący przy ulicy Kajki Kościół Matki Bożej Różańcowej, mimo faktu że wydaje się on niepozornym, to ma ciekawą historię, wartą poznania. Wznosi się on nieco nad ulicą
i żeby do niego wejść, trzeba pokonać schody, albo wjechać wjazdem dla wózków.        
-odwiedzić wieżę widokową mieszczącą się  na kościele św. Mikołaja.
– Fontana w Mikołajkach –  Fontanna z wizerunkiem Króla Sielaw usytuowana jest w samym sercu Mikołajek na Placu Wolności. Ryba znajdująca się na fontannie jest jednocześnie herbem miasta.
– Z tego względu możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego herbu i przedstawionego na nim obrazu. Krąży legenda przekazywana z od wielu już lat, według której wspominany Król Sielaw, był władcą okolicznych wód i jednocześnie przyczyną zarówno głodu jak i dobrobytu mieszkańców Mikołajek.  Ryba widniejąca na fontannie posiada złotą koronę.
-Rynek na którym znajduje się malownicza fontanna z wizerunkiem Króla Sielaw to miejsce, gdzie popołudniami wypoczywają mieszkańcy Mikołajek. To cenny zabytek i fantastyczne miejsce o którym krążą liczne legendy.
– Plac Wolności w Mikołajkach – Istniejący Plac Wolności w Mikołajkach to jeden

z ważniejszych punktów na mapie miasta. Otaczają go stare mieszczańskie kamieniczki, których to partery zajmują często klimatyczne kawiarnie i restauracje. Przy placu znajduje się również budynek zabytkowego hotelu Mazur.
– Niedawno omawiany w tekście Plac Wolności przeszedł rewitalizację. Rynek zyskał nową nawierzchnię. Natomiast stojąca w jego centralnym punkcie fontanna natomiast nowy wygląd. Warto zwrócić uwagę też, na odlany z brązu pomnik ryby. Jest to przedstawiony Król Sielaw , który władał tą krainą zanim jeszcze nad mazurskie jeziora sprowadzili się ludzie.
– Stare Mieszczańskie Kamieniczki – Kiedy już będziemy w Mikołajkach, zobaczcie Plac Wolności we wspomnianych Mikołajkach. Jest to jeden ze znaczących punktów na mapie miasta. Otaczają go stare mieszczańskie kamieniczki, których partery zajmują często klimatyczne kawiarnie i restauracje. Przy placu znajduje się również budynek zabytkowego hotelu Mazur.
– Wioska Żeglarska w Mikołajkach – w jej bliższej charakterystyce pomoże  nam jej szczegółowy opis. Charakterystyczną  rzeczą jest  fakt, że znajdujący się tam port, jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych polskich portów. Znajduje się w centrum Mikołajek, do którego ciągną rzesze miłośników żeglarstwa z kraju i zagranicy. Wioska ta leży nad malowniczym jeziorem Mikołajskim.
– Mikołajki Latem: W okresie letnim Mikołajki tętnią życiem, ponieważ odbywa się tam wiele ciekawych festiwali oraz cykli interesujących imprez, regat oraz koncertów muzyki szanty. Wiosce Żeglarskiej odbywają się imprezy sportowe takie jak np. ogólnopolskie regaty żeglarskie czy mistrzostwa typu Grand Prix.  
– Plaża w Mikołajkach – Plaża w Mikołajkach to wyjątkowa plaża, na którą tłumnie przybywają turyści z całej Polski. Osoby, które poszukują wypoczynku, ale też nie stroniącego od wakacyjnych zabaw, z pewnością zakochają się w tym miejscu nad polskim jeziorem. Plaża w Mikołajkach zlokalizowana jest przy Jeziorze Tałty. To dobry wybór na rodzinny wypoczynek, ponieważ plaża jest pod stałym nadzorem ratowników wodnych. Nie musisz więc martwić się o bezpieczeństwo swoich bliskich! Jednak zanim wybierzesz się na plażę w Mikołajkach, musisz wiedzieć, że w szczycie sezonu turystycznego może być tu trudno o wolne miejsce do rozłożenia ręcznika. Jednak nie przyjeżdżamy tu w lato, lecz jesienny weekend. Pływać w wodzie nie będziemy, bo pogoda i temperatura już nie ta. Nasz czas spędzany na przedstawianej plaży skupiać się będzie raczej na spacerze po niej oraz obserwacji jeziora, przyrody.
– Plaża jest dostosowana do potrzeb turystów. W zależności od ich wieku i preferencji. Znajduje się na niej m.in.  boisko do gry w piłkę plażową, plac zabaw dla dzieci, a także budynki socjalno-sanitarne z natryskami, a na wodzie pomosty.
– W pobliżu znajdziecie liczne knajpki i restauracje, które warto odwiedzić, by wrzucić coś na ząb w przerwie od wodnych szaleństw.
– Kładka Piesza nad Jeziorem Mikołajskim – Kładka dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim to nowoczesny trakt, który zastąpił starą, czterdziestoletnią konstrukcję. Nowy most przypomina swoim kształtem żagiel, co świetnie wpisuje się w charakter Mikołajek.

Państwa obecność w Mikołajkach, również zimą będzie ciekawa oraz wskazana. Może ktoś będzie miał ochotę pojeździć na nartach, ale nie tych wodnych, lecz zimowych prawdziwych, to i z tym nie będzie kłopotu. Otóż W Mikołajkach, przy Hotelu Gołębiewski znajduje się stok narciarski z 4 osobowym. wyciągiem krzesełkowym. Na stoku jest też tor saneczkowy Jest to świetne miejsce na zimowy wypoczynek – hotel w połączeniu z atrakcją turystyczną – wyciągiem. Co więcej można państwu jeszcze powiedzieć, na temat tego obiekt

Wzdłuż wyciągu biegnie również, około 700-metrowa trasa zjazdowa. Na terenie stacji znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i „Bar przy Stoku” Można w nim odpocząć, zjeść i napić się gorącej herbaty.

Na wiosnę Mikołajki, zmieniają się również. Mazury noclegi domki możecie również odwiedzać również wiosną. Natomiast gdy jeszcze napotkacie miejsca wolne od tłumów turystów z Polski i zagranicy, będzie doskonale.