Planując wypoczynek w Karkonoszach warto przygotować listę najciekawszych atrakcji. Oczywiście jest ich bardzo dużo, dlatego przedstawimy najpopularniejsze z nich.

  1. Wodospad Kamieńczyka – zlokalizowany jest obok Szklarskiej Poręby, na wysokości około 845 metrów n.p.m. Jego położenie można określić na wiele sposobów, znajduje w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego, na Głównym Szlaku Sudeckim, prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na szczyt Szrenica, na potoku Kamieńczyka wpadającym w wąwóz o tej samej nazwie. To najwyższy wodospad w Sudetach, który składa się z trzech kaskad mających łączną wysokość 27 metrów. Kolejną ciekawostką na temat Wodospadu Kamieńczyka jest fakt, iż miejsce to zostało wykorzystane przy kręceniu jednej ze scen w filmie „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
  2. Western City – ten park rozrywki znajduje się w miejscowości Ściegny w pobliżu Karpacza. W miasteczku można uczestniczyć w zajęciach zręcznościowych takich jak strzelanie do celu z łuku, nożem lub nawet włócznią, dorośli mogą spróbować swoich sił w rzucaniu lassem. Kolejnym ciekawym zajęciem jest płukanie złota, które można zabrać ze sobą. Western City obejmuje także wioskę indiańską, w której wiosną każdego roku odbywają się Dni Indian. W miasteczku znajdują się również obiekty takie jak biuro Szeryfa, bank, sklep, Saloon czy też Chata Trapera w której można spróbować ciekawych posiłków. Każdego dnia w miasteczku miejsce mają napady na bank oraz pojedynki rewolwerowców.
  3. Dinopark oraz Fantasiapark – to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym. Park znajduje się w Szklarskiej Porębie w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją Dinoparku jest ścieżka edukacyjna prowadząca między naturalnej wielkości figurami dinozaurów, przy których znajdują się ciekawie napisane tablice informacyjne. Dinozaury rozmieszczone są w otoczeniu drzew, skał i roślinności, co pozwala lepiej wyobrazić sobie okres sprzed milionów lat. Świetną rozrywką dla dzieci są parki linowe, dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny, natomiast cała rodzina będzie się dobrze bawić na paintballu, gdzie można pokonać tor przeszkód albo urządzić grupowe bitwy. Świetną atrakcją jest Kolejka Flinstonów, piaskownica z ukrytym szkieletem dinozaura, wielopoziomowy plac zabaw oraz Galeria iluzji.
  4. Śnieżne Kotły to obszar, na który składają się dwa cyrki lodowcowe oddzielone skalistą grzędą i są to Mały Śnieżny Kocioł oraz Wielki Śnieżny Kocioł. Położone są w zachodniej części Karkonoszy, na tak zwanym Śląskim Grzebiecie, między dwoma szczytami takimi jak Wielki Szyszak o wysokości 1509 metrów n.p.m. oraz Łabski Szczyt. Śnieżne Kotły stanowią doskonały przykład występowania w Karkonoszach krajobrazu alpejskiego, ciekawostką jest fakt, że zdarza się, iż na dnie kotłów śnieg leży nawet do połowy lata. Warto wiedzieć, że jest to jedynie w Europie Środkowej miejsce występowania skalnicy śnieżnej, ponadto tylko tutaj spotkać można bazaltową skalnicę darniową, która na całym świecie występuje jedynie tu i w jednym miejscu w Skandynawii.
  5. Karpacz – oferuje wiele ciekawych miejsc. Są to m.in. Muzeum Zabawek, Świątynia Wang, Muzeum Karkonoskie Tajemnice, wyjście na Śnieżkę czy anomalia grawitacyjna.