Augustów jest miastem znajdującym się w północno-wschodniej Polsce. W przeszłości, było to miasto królewskie starostwa augustowskiego w ziemi bielskiej województwa podlaskiego w 1795 roku. 
Atrakcje, ich lokalizacja:
Augustów jest pięknym miejscem, atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem. Jednostką administracyjną, która istnieje już od XVI wieku. Swoją atrakcyjność, miasto  zawdzięcza, dzięki swojemu położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. Przyroda obecna w tym miejscu, która je otocza nadaje mu niezwykły charakter i corocznie przyciąga rzesze turystów. Augustów noclegi jest idealnym miejscem, nadającym się na letni wypoczynek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Augustów domki, pokoje, apartamenty, hotele czy kwatery prywatne zapewniają odwiedzającym mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu.

Poczynając od aktywnych form sportowych, po spokojne, odprężające oraz wyciszające spacery, na tle pięknych krajobrazów. Z kolei ze względu na ilość otaczających miasto Augustów jezior,  jest ono doskonałym miejscem na uprawianie turystyki aktywnej i sportów wodnych. Istnieje w nim, dobrze zorganizowana i liczna sieć wypożyczalni sprzętów wodnych. Augustów oferuje turystom również szeroki zakres usług. Będziecie mogli bez problemu skorzystać z rowerów i skuterów wodnych, kajaków, motorówek, żaglówek, a nawet z elektrycznego wyciągu nart wodnych. Każda z proponowanych tych form państwu, dostarcza również innych wrażeń. Z tego powodu, warto jest skorzystać z różnych ofert. Zacznijmy najpierw, chociażby od kajaków. Ta metoda spędzenia wolnego czasu, może być dla państwa świetną propozycją. Kajaki umożliwią dotarcie do najpiękniejszych zakątków przyrody augustowskiej. Przy tym dostarczą dodatkowo niesamowitych wrażeń.

Dla tych, którzy lubią mniej aktywny wypoczynek proponujemy skorzystanie z oferty Żeglugi Augustowskiej – rejs statkiem po jeziorach Augustowszczyzny lub niezapomniane wycieczki gondolami. Podczas rejsów, będziecie mieli również okazję usłyszeć trochę o historii  Kanału Augustowskiego. Dodatkowo dowiedzieć się czegoś, na temat o otaczającej jeziora przyrodzie. Cieszyć się jej pięknym widokiem. Polecamy również spacery wokół jezior lub specjalnymi trasami spacerowymi. Na przykład, pięknym bulwarem nad rzeką Nettą. Ciągnąca się wzdłuż rzeki, wyłożona kostką aleja spacerowa, zdobiona wierzbami i ławeczkami zachęci do odbycia romantycznego spaceru. Kontynuując, Augustów to nie tylko stolica sportów wodnych. Każdy, po dotarciu do Augustowa, kto lubi zwiedzać miasta, tu także będzie mógł znaleźć, odkryć interesujące miejsca. Pierwszym z nich może być, chociażby Rynek Zygmunta Augusta, który obecnie jest centrum wieczornego życia Augustowian i turystów. Miejsce przyciąga, przybywających tu zwiedzających, ze względu na przyjemny klimat oraz liczną ilość restauracji, barów, ogródków kawiarnianych, lokali, w których można zjeść i odpocząć po pełnym wrażeń dniu. Poza tym rynek upiększają również odrestaurowane  kamienice, fontanna, granitowa kostka zamiast asfaltu oraz ławeczki i kolorowe kwiaty.

Dodatkowym atutem centrum Augustowa jest park, który w upalne dni pozwala odpocząć w cieniu drzew. Jak na centrum miasta przystało znajduje się tu także pomnik upamiętniający uzyskanie praw miejskich. W przypadku Augustowa jest to kolumna Zygmunta II Augusta. Powracając z Rynku można wybrać drogę spacerową, jaką jest ul. Mostowa. Również wyłożona granitową kostką w ciekawe wzory, otoczona kamieniczkami, ładnie oświetlona i prowadząca na Promenadę jest doskonałą trasą na spokojny, miły spacer. Wspomniana w opisie Promenada, jest kolejnym punktem, jaki powinien znaleźć się na szlaku zwiedzających Augustów, turystów. Prowadząca wzdłuż rzeki Netty, pięknie odrestaurowana jest wprost idealnym miejscem na spacer z bliską państwu osobą. Warto również zaznaczyć, że trasa ta jest dostosowana także do ruchu rowerowego. Podążając Promenadą można przedłużyć swój spacer, o równie atrakcyjne  bulwary. W przypadku, gdy ktoś z państwa lubi długie wędrówki po mieście, to zachęcamy do dalszego spaceru, na którym po bulwarach można dojść do  Mostu na Śluzie Augustowskiej, przy której z kolei mieści się Pomnik Poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej. Dalszą wędrówkę proponujemy odbyć ulicą. 29 listopada, gdzie znajduje się centrum rekreacyjne – sportowe „Kaktusik”. Jest to miejsce wymarzone dla turystów z dziećmi, ponieważ stworzono tam cały kompleks atrakcji dla dzieci stanowiący dobrze wyposażony plac zabaw oraz zagrodę z kucykiem. Dorośli natomiast, będą mogli w tym czasie odpocząć w kawiarnianym ogródku. Dalej skręcając w ulice. Portową, dojedziecie państwo do Portu Żeglugi Augustowskiej. Tam będziecie mogli skorzystać z rejsu statkiem lub gondolą. W ten sposób pozwolicie państwo waszym nogom na odpoczynek oraz zobaczycie przepiękne tereny wokół jezior augustowskich.

Innym miejscem, które warte jest państwa uwagi oraz zobaczenia, to  Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego położona przy ul. Ściegiennego,  Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w wieży którego znajduje się Izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich, nietypowy pomnik z hasłem „Nigdy więcej wojny”, Muzeum Kanału Augustowskiego w budynku Dworku Prądzyńskiego, a także Muzeum Ziemi Augustowskiej z wystawami sprzętu związanego z rolnictwem oraz rybołówstwem oraz rękodziełem wiejskim. Koniecznie powinniście też państwo, odwiedzić, a przynajmniej zobaczyć restaurację „Albatros”, którą rozsławiła piosenka Janusza Laskowskiego „Siedem dziewcząt z Albatrosa”.

Niewątpliwe warto też zajrzeć na Plażę Miejską i Deptak, które będąc szczególnie atrakcyjnymi zasługują na oddzielny opis. Przedstawiane miasto oferuje również inne ciekawe atrakcje. Można pojeździć kładami, skorzystać z toru kartingowego, strzelnicy lub przejechać się Wigierską Kolejką Wąskotorową po terenach Puszczy Augustowskiej. imprezowe miasto. Nie można nie wspomnieć o tym, że na mapie imprez letnich Polski Augustów przedstawia się bardzo dobrze. Organizowane tu coroczne imprezy przyciągają mnóstwo turystów. Liczne festyny, pokazy, koncerty, konkursy, zawody stanowią nieodłączną część letniego życia Augustowa. Do cyklicznych imprez obecnych w przedstawianym Augustowie, wpisały się już: Pływanie Na Byle Czym, Augustowskie Lato Teatralne, Międzynarodowe Mistrzostwa w Skokach na Nartach Wodnych, Balladowe Wieczory nad Neckiem, Maraton Pływacki, Regaty o Puchar burmistrza Miasta Augustowa, a także festiwale rodzinne, zawody balonowe, turnieje siatkówki plażowej, imprezy koncertowe oraz wystawy fotograficzne. Krótko mówiąc nie sposób przyjechać do Augustowa w letnie dni i nie natknąć się na jakąś imprezę. Augustów jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów. Szeroko rozwinięta baza noclegowa, pola namiotowe, liczne restauracje i bary, sieć wypożyczalni sprzętów wodnych, usługi rejsowe, mnóstwo imprez oraz życzliwość mieszkańców zachęcają do odwiedzenia tego miasta i jego okolic.

PRZYDATNE ADRESY – ZWIEDZANIE AUGUSTOWA

Centrum Informacji Turystycznej – ul. Rynek Zygmunta Augusta 44, tel. 87 643 28 83.

Godziny otwarcia biura:

październik – kwiecień: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

maj, wrzesień: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00, w weekendy w godzinach 10:00 – 15:00

czerwiec: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, w weekendy w godzinach 10:00 – 18:00

lipiec – sierpień: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w weekendy w godzinach 9:00 – 20:00.

Muzeum Historii Kanału Augustowskiego – ul. 29 Listopada 5a

Czynne w sezonie od wtorku do niedzieli 8:00-16:00

Ceny biletów: 3,00 zł – młodzież, 5,00 zł – dorośli.

Rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej

Przedsiębiorstwo Żegluga Augustowska Sp. z o.o.

ul. 29 Listopada 7, 16-300 Augustów

tel: +48 87 643 28 81

tel: +48 87 643 21 52

fax: +48 87 643 71 58

Wyciąg Nart Wodnych nad Jeziorem Necko

Długość wyciągu to 740 m, a maksymalna prędkość to 58 km/h. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób.

Wyciąg jest czynny:

– maj, czerwiec, wrzesień w weekendy – 10:30-17:30

– lipiec, sierpień przez 7 dni w tygodniu– 10:00-19:45

Ceny:

– 5,00 zł jeden przejazd ze sprzętem

– 100,00 zł cały dzień bez sprzętu

Rezerwacje oraz obsługa wyciągu: tel.. 519 421 897.

SZLAKI ROWEROWE:

 — WOKÓŁ JEZIORA BIAŁE I STUDZIENICZNE

Start: Augustów, ul. Turystyczna (obok stacji PKP), koniec: Klonownica (przed przejazdem kolejowym), długość: 22,2 km

— WOKÓŁ JEZIORA SAJNO

Start: Augustów (na parkingu przed Starą Pocztą), koniec: Białobrzegi, długość 21,4 km

— SZLAK ROWEROWY DOLINY ROSPUDY

Start: Białobrzegi, przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej w kierunku mostu na rzece Turówce z drogą krajową nr 8, koniec: Klonownica, długość: 49,2 km

— SZLAK ROWEROWY NA POWSTAŃCE

Start i koniec: Przewieźć, przy skrzyżowaniu drogi asfaltowej i żwirowej prowadzącej w kierunku uroczyska „Powstańce” (przed plażą „Patelnia”), długość: 18,9 km

— SZLAK ORŁA BIAŁEGO

Malowniczy szlak turystyczno-rowerowy o długości około 80 km położony w południowo-wschodniej części Puszczy Augustowskiej. Ma na celu przypomnienie i utrwalenie tradycji patriotycznych, historię walk o wolność i niepodległość Polski.

Z istniejących atrakcji, które posiada przedstawiany Augustów, wyliczyć można:

– Augustów oraz jego okolice posiadają, mają do zaoferowania piękne jeziora, parki narodowe i krajobrazowe, małe miasteczka i gwarancję błogiego wypoczynku, bez nadmiaru turystów.

– kiedy pogoda nie będzie służyć państwu, to wówczas możecie wybrać się do Muzeum Ziemi Augustowskiej i poznać historię tego miasta i jego okolic. Najcenniejszym zbiorem muzeum jest dokument potwierdzający prawa przedmieszczanom Augustowa, z podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1792 roku.

– Zobaczcie także Kanał Augustowski. Kanał, który stanowi część Szlaku Batorego. Wraz z zespołem budowli oraz urządzeń. Przedstawiany kanał, został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych. Uznano go za pomnik historii, jako fenomen inżynieryjny z XIX wieku. Kanał posiada 102 kilometry długości. Po stronie Polskiej znajduje się 80 kilometrów, 18,5 km jest na Białorusi, natomiast 3,5 kilometra mieści się w strefie granicznej, łączy dorzecza Wisły i Niemna.

– Do państwa wiadomości podajemy również, że istniejące bramy śluzy otwierane są, niestety korbowo, siłą mięśni. Jeśli nie macie państwo na swoim koncie takiego doświadczenia ze śluzowaniem, to bardzo polecamy państwu, aby daliście się „prześluzować” podczas rejsu.

Punkt Widokowy w Augustowie, kiedy przyjedziecie oraz będziecie państwo w wymienionym Augustowie i przejdziecie przez most ze śluzą, dojdziecie do punktu widokowego na wysokiej kładce.

– Bulwar.

– Plaża Miejska w Augustowie jest miejscem, na którym przybywający tu letnicy, turyści spędzają dużo czasu. Dobrze i odpowiednio przygotowane molo, baseny o różnej głębokości, służą do odbywania w nich bezpiecznych kąpieli, natomiast ławki do siedzącego wypoczynku, a wypożyczalnie sprzętów wodnych, do umożliwienia pływania po wodzie oraz gastronomia, spożywanie posiłku.