Miasteczko westernowe Mrongoville położone jest w Mrągowie, gdzie od wielu lat odbywa się słynny Piknik Country. Jest to miejsce, które odwzorowuje miasteczko z dzikiego zachodu z drugiej połowy XIX wieku. W miasteczku Mrongoville przenosimy się do świata rewolwerowców, dyliżansów i galopujących koni. Znajdziemy tu wszystko, co najbardziej charakterystyczne dla klasycznego Western City– ratusz, saloon, biuro szeryfa z aresztem czy bank, a tuż obok także Wioskę Indiańską, gdzie można zapoznać się z zwyczajami kultury indiańskiej, podziwiać wyroby indiańskie, nauczyć się strzelania z łuku i rzutów włócznią do tarczy.
W ofercie miasteczka Mrongoville na Mazurach znajdziemy m.in.:
*Pokaz pojedynku rewolwerowców
*Pokaz spektakularnego napadu na bank
*Taniec country
*Rzuty nożami
*Baty meksykańskie
*Pokazy władania mieczem
*Rzut podkową
*Płukanie złota
*Przeciąganie liny
*Strzelanie z łuku
*Rodeo na mechanicznym byku
*Skoki na eurobungee
*Paintball
*Alpinistyka
*Ruady
*Loty balonem
*Dojenie krowy
*Druk listów gończych
Na terenie Western City znajduje się też plac zabaw z huśtawkami i dmuchanymi domkami oraz prawdziwie kowbojskie punkty gastronomiczne- Saloon i Mexico Bar.

Wioska Indiańska w Spytkowie położona jest na trasie z Giżycka do Węgorzewa. Jest to 10 hektarowe gospodarstwo położone pośród mazurskiej głuszy, gdzie poszerzyć można swoją wiedzę o rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej.
Muzeum jest podzielone na dwie części:
*Pierwsza część to muzeum gdzie zobaczyć można oryginalne rękodzieło, stroje, broń, zabawki, przedmioty użytku codziennego Indian
*Druga część to rekonstrukcja indiańskiej wioski, gdzie znajdują się oryginalnej wielkości tipi i inne konstrukcje obrzędowe
Miejsce to pokażą nam przewodnicy, którzy w barwnych opowieściach przekazują wiedzę związaną z życiem Indian.
W wiosce można również spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i winchestera oraz rzutach włócznią lub tomahawkiem.
Znajduje się tutaj również sklepik z pamiątkami, gdzie można kupić ciekawe rekwizyty indiańskie, np.: łapacze snów, amulety i wiele innych.

Ełcka Kolej Wąskotorowa i Muzeum Kolei Wąskotorowych są jednymi z tych atrakcji Ełku, które trzeba zobaczyć.
Stacja kolejki znajduje się w pobliżu głównej stacji kolejowej w Ełku. Tu również znajduje się muzeum ełckiego kolejnictwa. Warto je zwiedzić, zobaczyć zabytkowe eksponaty i poznać ciekawostki stuletniej kolejki wąskotorowej. Ponadto warto zobaczyć sam budynek stacyjny z 1913 r. oraz parowozownię z zapleczem z lat 1910-1938.
Kolej wąskotorową w Ełku została zbudowana w latach 1910-1918. Całkowita długość trasy wynosi 47,66 km i ma szerokość 1 metra. Główna linia biegła z Ełku do Turowa (37,9 km).
W 2001 roku zlikwidowano linię. Wtedy przejął ją Urząd Miasta w Ełku. Obecnie pociągi mogą kursować na całej trasie wąskotorówki, jednak wykonywane są wyłącznie kursy turystyczne. Parowa lokomotywa zawiezie nas najpierw nad piękne jezioro Niecierz, a stamtąd do Sypitek. Do wyboru są składy współczesne i zabytkowe.
Przy ełckiej kolei wąskotorowej znajduje się też Skansen Pszczelarski, gdzie turyści mogą poznać tajniki miodobrania.
W 1992 roku Ełcka Kolej Wąskotorowa została wpisana do rejestru zabytków.