Zakopane to górskie miasto położone w województwie . Jak wiadomo najbardziej słynie z Morskiego Oka i Tatr. Przyciąga ono wielu turystów, którzy chętnie wybierają noclegi Zakopane na swój punk wypadowy w Tatry. To nie tylko polscy turyści ale także ci zagraniczni. Jednak miasto to rozsławić mogły skoki narciarskie, gdzie miały one miejsce.

Ale czy wszystko wiemy o nim? Czy to miasto może nas czymś zaskoczyć? Ależ oczywiście! Oto kilka ciekawostek o Zakopanem:


1.Skąd wzięła się nazwa „Zakopane”? Dzisiejsze Krupówki były gęsto porośnięta polana z sosnami i nie było tam żadnego człowieka z wyjątkiem mężczyzny, który postanowił odmienić to miejsce. Wykarczował to miejsce i dostosował je tak, by nadawało się do uprawy pól. Przekopał on część polany pod Tatrami. Mieszkańcy pobliskich wiosek postanowili nazwać to miejsce „kopane”,a skoro mieszkał on za kopane, to czemu by właśnie nie tak nazwać owe miasteczko?

 1. W Zakopanem powstała pierwsza poczta, oświetlenie oraz telegram.
 2. Zjawisko optyczne występujące w górach Zakopanego- widmo brockenu, co to takiego? Zjawisko to daje pozorne powiększenie naszego ciała i powstaje ono wtedy gdy dana osoba stoi w jednej linii pomiędzy Słońcem a mgłą, która znajduje się niżej od tej właśnie osoby.W mgle tej możemy zaobserwować swój cień i bardzo rzadko świetlistą otoczkę wokół niego. Istnieje przesąd dotyczący tego widma. Mianowicie, kto je zobaczy ten umrze w górach, jednak kiedy zobaczy go trzykrotnie to znaczy, że jest całkowicie bezpieczny.
 3. Skąd wzięła się nazwa „Krupówki”? Nazywa się tak, ponieważ miejsce, w którym się ona teraz znajduje, to była niegdyś polana należąca do rodziny Krupowskich. Długość tego znanego deptaka wynosi ok 1000m i znajduje się w centrum Zakopanego.
  5.Pensjonat Sanato na wzgórzu Antałówki. Niegdyś był to piękny budynek, w którym znajdowało się Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy. Działało ono od 1985 do lat 90 XX w. Od tamtej pory jest on własnością osoby prywatnej, przez co budynek opustoszał i budzi jedynie grozę. Mówi się nawet, że jest to najmroczniejsze miejsce w całym mieście. W jednej z gazet z 1922 roku sanatorium reklamowało się jako: „Dom pierwszorzędny. Położenie wśród kilkudziesięcio-morgowego lasu na stokach Antałówki z widokiem na tatry i Zakopane”. Z ogłoszenia możemy także wyczytać, że pensjonat miął własną remizę i został urządzony według projektów artystów: malarzy i rzeźbiarzy. Budynek był wyposażony w centralne ogrzewanie, prąd i windy. Do dyspozycji kuracjuszy były pokoje z ciepłą i zimną wodą, linoleum na podłodze oraz zmywalnymi tapetami „Tekko”. Dodatkowe luksusy to łazienka na każdym piętrze , posiłki kuchni polskiej i francuskiej oraz umiarkowane ceny. Według miejskich legend nocą słychać przeraźliwe odgłosy dręczonych dusz, trzask okien i klamek. To ponoć dlatego, że podczas świetności sanatorium lekarze prowadzili eksperymenty medyczne.
  6.Zagadkowa tragedia w Jaworowej Dolinie – 2 sierpnia 1925r. Co dziwnego się tam stało? Rodzina Kaszniców wraz ze swoim 12-letnim synem postanowiła wybrać się w góry w międzyczasie robiąc przerwę w schronisku. Spotali tam czterech doświadczonych wędrowców, którzy także wybierali się Jaworową Doliną do Zakopanego. Jednak rodzina spowalniała grupę wędrowców i został z nimi tylko jeden taternik. W nocy grupa postanowiła odpocząć w okolicy Żabiego Stawu. W nocy zmarli wszyscy z wyjątkiem kobiety. Późniejsze badania wykazały problemy z sercem, gdzie każdy był zdrowy. Do tej pory nie udało ustalić się okoliczności i przyczyny ich śmierci.
 4. Zakopane to w Polsce najwyżej położone miasto. Najwyższy punkt znajdujący się w obrębie administracyjnym miasta to 2301 m i jest to szczyt Świnicy.
  8.120 lat temu powołano do życia Towarzystwo Tatrzańskie. Jeden z jego założycieli, dr Tytus Chałubinski „odkrył” dobroczynne cechy w klimacie Zakopanego i nadał mu status uzdrowiska
  9.Podczas I wojny światowej dwóch sławnych polskich pisarzy Jan Kasprowicz i Stefan Żeromski, walczyli o niepodległość. Ten ostatni stałby się przywódcą ruchu „Rzeczpospolita Zakopianska” w 1 listopada 1918 roku.
  10.Rocznie przebywa w tym mieście około 1.5 miliona turystów.
 5. W 1933 Zakopane uzyskało prawa miejskie.
 6. Po II wojnie światowej miasto to stało się bardzo popularne, nawet bardziej niż przed wojną. Zaczęły powstawać nowe hotele, domy wakacyjne i mieszkalne. Organizowano liczne imprezy sportowe i kulturalne oraz festiwale folkowe i filmowe. Jednak przez to zaczęła podupadać funkcja uzdrowiska, zlikwidowano sanatoria przeciwgruźlicze i wiele innych placówek leczniczych.
 7. Zakopane słynie także oscypkami. To ser wędzony, wytwarzany jest z solonego mleka koziego tylko na terenie Tatr.
 8. W piwnicach hotelu ” Palace” podczas wojny mieściła się tam siedziba gestapo.
 9. Muzeum Tatrzańskie jest jednym z najstarszych regionalnych w Polsce. Powstało ono w 1889 roku. Posiada ono 11 filii z czego 7 znajduje się w Zakopanem.
 10. W Zakopanem trzykrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Było to w latach 1929, 1939 i 1962.
 11. W ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku w polskiej architekturze wytyczono tak zwany styl zakopiański. Pierwszym przedstawicielem i popularyzatorem stylu był Stanisław Witkiewicz. W stylu zakopiańskim wznoszono wille w uzdrowiskach w całej Polsce – w Krynicy czy Truskawcu i Wiśle.
 12. Skąd wziął się krzyż na Giewoncie? Z pewnością krzyż ten i sama góra Giewont są nieodłącznym symbolem kojarzonym z Zakopanem.
  Autorem pomysłu był proboszcz zakopiańskiej parafii ks. Kazimierz Kaszelewski, zainspirowany przykładem płynącym z Włoch. Na apel duchownego z ambony mieszkańcy odpowiedzieli hojnie. Zaprojektowaniem i wykonaniem krzyża zajęli się pracownicy artystyczno-ślusarskiego zakładu Goreckiego w Krakowie. Montaż trwał sześć dni. Krzyż był gotowy 8 lub 9 lipca. Sześć tygodni później odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża, wzbijającego się piętnaście metrów ponad skałę. Od samego początku konstrukcja budziła kontrowersje. Proboszczowi i sympatykom przedsięwzięcia zarzucano nie tyle pobożność, co próżność. Dziś słuszność zamocowania krzyża na Giewoncie podobnych emocji nie wywołuje. Czasem jednak – na przykład w reklamie – ktoś wpadnie na absurdalny pomysł, żeby symbol Zakopanego i chrześcijaństwa… komputerowo wymazać.
 13. W Zakopanem znajduje się najtrudniejszy szlak- Orla Perć. Zdecydowanie nie powinno się iść na ten szlak bez uprzedniego przygotowania, bowiem tam trzeba uzbroić się w zdrowy rozsądek, ostrożność i odporność na przepaściste widoki ale także w bardzo dobrą kondycję. Orla Perć z początku przyciągała jedynie najbardziej zaprawionych turystów tatrzańskich. Dziś jest bardzo popularna, nawet wśród przypadkowych i początkujących łowców przygód. To sprawia, że w sezonie na trasie tworzą się zatory, regularnie dochodzi również do wypadków. Szacuje się, że od otwarcia szlaku zginęło na nim ponad 140 osób.
 14. Karczma Honielnik znajdująca się na szczycie Gubałówki to najwyżej położona karczma w Polsce. Znajduje się na wysokości 1120 m n.p.m.
 15. . Wielka Krokiew to największa skocznia w Polsce, która znajduje się w Zakopanem. otwarto ją 22 marca 1925 roku, a od 2002 roku odbywa się tu corocznie Puchar Świata w skokach narciarskich. Rozmiar skoczni wynosi 140m.
 16. Rekordowy przejazd, . który jest nie do pobicia od 1936. Chodzi mianowicie o przejazd aerodynamicznego pociągu spalinowego SAx 90090 zwanego Luxtorpedą, pokonał trasę Kraków-Zakopane w 2 godziny i 18 minut.
 17. Nazwy poszczególnych dzielnic, czy rejonów Zakopanego mają najczęściej związek z nazwiskami zakopiańskich rodzin.
 18. .5 grudnia 1999 roku na parkingu nieopodal hotelu Kasprowy zastrzelony został słynny polski gangster Andrzej Kolikowski pseudonim Pershing.
 19. Pierwsza zakopiańska parafia została założona w 1845 roku przez księdza Józefa Stolarczyka.