Kudowa-Zdrój to znany od wieków kurort znany z leczniczych właściwości wód mineralnych, których źródła biją w samym sercu uzdrowiska – w Parku Zdrojowym.

Czy warto jechać do Kudowy Zdrój?

Noclegi w Kudowie Zdrój to nie tylko baza noclegowa, ale również wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośnicy górskich wędrówek docenią fantastyczne krajobrazy Gór Stołowych, Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki. Znajdziemy tu sieć szlaków rowerowych. Dla pasjonatów rowerów górskich od 2019 roku przygotowaliśmy trasy typu singletrack, które dostarczą niezapomnianych wrażeń. Kudowa-Zdrój jest świetną bazą wypadową dla narciarzy, którzy mogą korzystać z oferty licznych wyciągów narciarskich.

Atrakcje w Kudowie Zdrój

Zwiedzanie można zacząć od zabytkowego Parku Zdrojowego, założonego w XVIII w. na wzór ogrodów angielskich, z Halą Spacerową, Pijalnią Wód czy najstarszym barokowym budynkiem sanatoryjnym „Zameczkiem”. Park jest miejscem wypoczynku wielu turystów jak i kuracjuszy. Najmłodszych zachwyci muzeum „Bajka” czy „Capitalna Zabawa” – wielki kryty plac zabaw. Warto odwiedzić skansen w Pstrążnej, w którym zwiedzą zabytkowe chaty, stodoły i potańczą w rytm muzyki ludowej.

Park Zdrojowy zajmuje obecnie obszar 17ha. Usytuowany jest w samym sercu miasta u stóp Góry Parkowej i stanowi skompleks cennej roślinności m.in. egzotycznej. Ponadto na terenie parku rośnie wiele wspaniałych okazów drzew i krzewów rodzimych i egzotycznych. Główna aleja spacerowa zakończona jest stawem zdrojowym. Na terenie Parku Zdrojowego znajdują się wszystkie eksploatowane źródła wód mineralnych, a także większość budynków i urządzeń leczniczych. Park Zdrojowy jest wizytówką miasta Kudowa Zdrój.

Szczególnym miejscem jest barokowa Kaplica Czaszek z 1776 roku. Założycielem kaplicy był proboszcz parafii Wacław Tomaszek. Z jego inicjatywy zebrano w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy Zdroju czaszki i kości zmarłych na cholerę w czasie epidemii panującej w okresie wojny 30-letniej (1618-1648) i zabitych w czasie wojen śląskich, głównie 7-letniej (1756-63). Ściany i sufit wyłożono 3 tysiącami czaszek i piszczeli. W piwnicy pod podłogą znajduje się jeszcze 21 tysięcy czaszek wypełniających ją do wysokości ok. 2 metrów. Raz w roku z 14 na 15 sierpnia odprawiana jest w Kaplicy msza za wszystkich zmarłych.

Atrakcją której nie można pominąć są Błędne Skały, które znajdują się w Kudowie-Zdroju, w Parku Narodowym Gór Stołowych.
Jest to niepowtarzalny, skalny labirynt, który obejmuje grzbiet Skalniaka. Wyrzeźbiony jest w piaskowcach poprzez wodę i wiatry.
Labirynt z blokami skalnymi tworzy urokliwą kilkusetmetrową trasę turystyczną. By przejść dalej, niejednokrotnie trzeba przeciskać się pomiędzy wąskimi szczelinami.

Szczeliniec Wielki to wspaniała atrakcja składająca się z labiryntów skalnych zajmuje on całą powierzchnię najwyższego szczytu Gór Stołowych. Tworzą go skały o różnorodnych kształtach. Wiele z nich posiada własne nazwy utworzone od ich charakterystycznych kształtów. Najbardziej znane to:

  • Wielbłąd
  • Sowa
  • Małpolud
  • Słoń
  • Indyjska Świątynia
  • Kwoka

Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie to magiczne miejsce dla dzieci i rodziców. To największa w Polsce wystawa zabawek. Znajduje się tu ponad 5 tysięcy eksponatów z różnych zakątków świata każdy. Każda zabawka to małe dzieło sztuki, które stanowi cenne dziedzictwo kulturowe. W zbiorach Muzeum znajdują się m.in. teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki pochodzące z filmów, lalki wraz z akcesoriami, zabawki blaszane, militaria oraz mini klasa szkolna z lat 50-tych. każdego roku do Muzeum trafiają nowe eksponaty, dzięki czemu kolekcja stale się powiększa i zmienia.

Warto wybrać wybrać się również do znanej miejscowości uzdrowiskowej Polanica Zdrój W centrum miasta znajduje się Park Zdrojowy z magnoliami, rododendronami – drzewami – pomnikami przyrody.