Rabka-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym położonym u stóp Gorców i Lubonia, nad rzeką Raba, w pobliżu Nowego Targu.

Historia

Nazwę po raz pierwszy wymienia, powołując się na dokument Bolesława Wstydliwego z 1254 roku Jan Długosz w formie Sal in Rabschyca, co wskazywałoby, że już wówczas rabczańskie solanki były znane i prawdopodobnie wykorzystywane dla potrzeb klasztoru cystersów, na terenie dóbr których Rabka leżała.
W wyniku badań przeprowadzonych w 1858 roku przez krakowskiego chemika Adolfa Aleksandrowicza i lekarza Fryderyka Skobla stwierdzono, że miejscowe solanki są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Pierwszy zakład kąpielowo-leczniczy powstał w 1864 roku, a osiem lat później otwarto zakład leczenia dzieci. Specyficzny mikroklimat spowodował, że Rabka szybko rozwijała się, zwłaszcza jako uzdrowisko dziecięce.
Pod okupacją niemiecką działała szkoła policji bezpieczeństwa i SD, która kształciła także pewną liczbę polskich policjantów. Miasto zostało wyzwolone 29 stycznia 1945 roku przez jednostki 38 armii 4 Frontu Ukraińskiego. Poległo ok. 300 żołnierzy radzieckich, ku czci których w 1945 roku odsłonięto pomnik w Parku Zdrojowym.
Po II wojnie światowej był to obok Zakopanego ważny ośrodek leczenia gruźlicy. Kiedy przestała być ona uważana za chorobę społeczną, sanatoria stały się placówkami leczenia głównie astmy oskrzelowej i schorzeń górnych dróg oddechowych.
Kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej na przełomie czerwca i lipca 1945 r. w willach położonych obok siebie: Juras, Stasin i Niemen Tymczasowy Komitet Pomocy dla Ludności Żydowskiej w Krakowie umieścił około setki dzieci żydowskich ocalałych z Holocaustu oraz 250 dorosłych osób. Wywołało to niechęć niektórych mieszkańców Rabki, w tym ROAK pod przykrywką drużyny harcerskiej lokalnego prywatnego gimnazjum, którzy przeprowadzili w sierpniu trzy ataki na te wille. Nikt nie ucierpiał, ale w dzień po ostatnim ataku zlikwidowano ośrodek.
Prawa miejskie Rabka uzyskała w roku 1953.

Atrakcje

Wspinaczki górskie

Rabka-Zdrój noclegi to świetne miejsce na wypoczynek, leży u stóp Gorców i niedaleko Beskidu Wyspowego, więc jest świetną bazą wypadową do spacerów po górach. Dzięki szlakom turystycznym biegnącym po mieście można na przykład dotrzeć w głąb Gorczańskiego Parku Narodowego lub iść wzdłuż grzbietu od Lubonia Wielkiego.

Park Zdrojowy

W ogromnym parku zdrojowym w Rabce-Zdroju znajduje się wiele atrakcji dla każdego: trasy spacerowe, place zabaw dla dzieci, korty tenisowe i siłownie. Pośrodku parku znajduje się drewniany Grzybek, gdzie organizowane są przeróżne imprezy plenerowe. Od pomnika Jana Pawła II Turysty zaczyna się Szlak Papieski, biegnący ścieżkami, które przemierzał święty jeszcze zanim został papieżem. Niedaleko tężnii solankowej jest również cmentarz ze stojącym niedaleko kaplicy pomnikiem Mauzoleum Ofiar II wojny światowej z tablicą upamiętniającą osoby, które umarły w tym okresie.

Rabkoland

Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” to idealna atrakcja dla rodzin z małymi dziećmi, które przyjeżdżają do „Miasta Dzieci Świata”. Na miejscu czekają przejażdżki dla dzieci w każdym wieku: od karuzeli dla maluchów, przez Music Express, do najmniejszego europejskiego rollercoastera. Miejscowy diabelski młyn kusi niezwykłymi widokami, a dla fanów pluskania czekają łódki i pontony. Wszystkie te atrakcje w cenie biletu. Poza tym, niedaleko znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu.

Muzeum Orderu Uśmiechu

Do zbiorów tego muzeum, stojącego na terenie Rabkolandu, należą wnioski dzieci o przyznanie tego symbolicznego odznaczenia i pamiątki związane z Kawalerami Orderu Uśmiechu. Wewnątrz można zobaczyć scenę z ceremonii wręczenia orderu: pasowania czerwoną wstęgą i prób uśmiechnięcia się po wypiciu soku z cytryny.

Muzeum Rekordów i Osobliwości

Dla osób które uwielbiają wyzwania, w Rabkolandzie jest otwarte Muzeum Rekordów i Osobliwości. Do eksponatów tego muzeum należą informacje o niecodziennych osiągnięciach dokonanych przez człowieka.

Muzeum Górali i Zbójników

W pobliżu Rabkolandu siedzibę ma Muzeum Górali i Zbójników. Nie tylko odwzorowuje góralską izbę i przechowuje różne eksponaty związane z życiem w głębi Karpat, ale też zachęca zwiedzjące dzieci do aktywnego udziału, oferując każdemu zestaw zagadek. Niestety, to muzeum nie jest aktywne cały tydzień i można tam wejść tylko w środy.

Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum ma swoją siedzibę w starym drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny, który przestał funkcjonować jako świątynia już w XX wieku. W jego zbiorach znajduje się wiele eksponatów z różnych dziedzin, przechowywane są również stroje ludowe i wyroby garncarskie.

Amfiteatr

W okresie sezonu letniego, kiedy dopisuje pogoda, wielka muszla koncertowa w pobliżu parku zdrojowego jest miejscem przeróżnych lokalnych imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Widownia tego amfiteatru mieści aż 800 widzów. Do imprez cyklicznych należą Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych i Wakacyjny Festiwal Bajek i Baśni.