Kudowa-Zdrój to malownicza miejscowość, znajdująca się blisko granicy z Czechami, w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. Położenie Kudowy na południowych stokach gór powoduje, że ma ona klimat łagodniejszy od miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej, między innymi Polanicy-Zdroju.
Miasto jest podzielone na siedem dzielnic: Czermną, Słone, Pstrążną, Jakubowice, Zakrze, Brzozowie i Bukowinę Kłodzką. Każda kiedyś była samodzielną wsią. Jeśli szukasz idealnego miejsca na ma swój urlop wart wybrać Kudowa-Zdrój noclegi.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy Kudowa Zdrój
Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju jest położony w centrum miasta i jest często odwiedzane nie tylko przez kuracjuszy, ale też przez turystów.
Drzewostan parku tworzą zarówno znane w Polsce drzewa, jak i egzotyczne okazy sprowadzone z Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Spora liczba okazów ma status pomnika przyrody.
Roślinność parku również jest zróżnicowana, stanowią ją między innymi agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony.
Pod wejściem od ulicy Stanisława Moniuszki stoi pijalnia wód mineralnych, po drugiej stronie parku, stary budynek zwany „Zameczkiem”.

20150606_P1010720
Sanatorium „Zameczek” w Parku Zdrojowym

Teatr Zdrojowy

Naprzeciwko ulicy Moniuszki stoi budynek „Polonia”, obecnie sanatorium. W bryle sanatorium funkcjonuje Teatr Zdrojowy imienia Stanisława Moniuszki.
Największym wydarzeniem organizowanym w Teatrze Zdrojowym jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Wyremontowana sala teatralna gości również Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego.

Big tree
Sanatorium „Polonia”

Ogród Muzyczny

Na południu Parku Zdrojowego mieści się Ogród Muzyczny. Jest to miejsce szczególne ze względu na znajdujące się tam repliki instrumentów muzycznych.
Atrapy te są bardzo często stosowane przez turystów do robienia zabawnych zdjęć, w których siedzą przy nich i udają wielkich muzyków.

Music Park Kudowa Zdroj Poland
Replika fortepianu w Ogrodzie Muzycznym

Świątynia Czaszek

Ten nietypowy budynek sakralny, wybudowany z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka w 1776 roku, znajduje się w Czermnie. Świątynia Czaszek jest jedną z trzech świątyń w Europie i jedyną w Polsce, w której ściany pokryte są kośćmi i czaszkami. Należały one do ofiar epidemii chorób zakaźnych i wojen Śląskich z końca I połowy XVIII wieku.

Scull Chapel, Czermna, Poland / Kaplica Czaszek w Czermnej
Fragment ściany Świątyni Czaszek

Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów nie jest właściwie szlakiem, a bardziej skansenem w Czermnej, niedaleko Świątyni Czaszek. W tym miejscu można poznać zawody, które w dawnych czasach były powszechne, ale teraz rzadko się je widuje, albo wcale. Do tych zawodów należą garncarstwo, tradycyjne piekarstwo, tkactwo i kowalstwo.

Muzeum Zabawek

W tym muzeum znajdują się zabawki z czasów XIX-XX wieku. Ten zbiór przyciąga do siebie osoby w każdym wieku, czy to starszych pragnących powspominać swoje dzieciństwo czy najmłodszych pragnących zobaczyć jak bawili się ich rodzice. Od pozytywek przez ołowiane żołnierzyki aż po samochodziki – tu każdy znajdzie kawałek swojego dzieciństwa.

Muzeum Żaby

W budynku dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych mieści się muzeum poświęcone żabom. Celem istnienia tego muzeum jest zwrócenie uwagi na problem jakim jest wymieranie tych płazów i przekonanie ludzi, że należy chronić te zwierzęta. To muzeum szczególną popularnością cieszy się wśród najmłodszych.

Góry Stołowe

To miasto leży w bezpośrednim sąsiedztwie z Górami Stołowymi, dlatego stanowi świetną bazę wypadową na wspinaczkę po nich. Przez Kudową przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki i zielony, który się z nim rozłącza wewnątrz parku. Można stąd dotrzeć do takich miejsc jak Błędne Skały, szczyt Narożnik czy Szczeliniec Wielki.

Błędne Skały
Błędne Skały
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki