Karkonosze to pasmo górskie leżące w południowo-zachodniej Polsce oraz północno-wschodniej Czechach. To wspaniałe miejsce, gdzie każda pora roku prezentuje się zjawiskowo. Jednak to właśnie wiosna przyciąga najwięcej turystów. To czas, kiedy natura budzi się do życia po długiej i mroźnej zimie. Pierwsze oznaki wiosny pojawiają się już na przełomie lutego i marca, kiedy to śnieg zaczyna topnieć, a słońce coraz częściej zagląda zza chmur. Wraz z nadejściem wiosny, w Karkonoszach można podziwiać piękne krajobrazy, w których zielenieją lasy, kwitną pola i łąki, a wodospady zaczynają szumieć z większą siłą. Szlaki turystyczne w Karkonoszach są bardzo różnorodne i oferują coś dla każdego – od łatwych, krótkich tras, po wymagające i długie wędrówki. Wiosną, kiedy w Karkonoszach jest jeszcze niewiele turystów, można cieszyć się pięknymi widokami bez tłumów i hałasu. Podczas wiosennych wędrówek po Karkonoszach warto też zwrócić uwagę na ptaki i zwierzęta, które można spotkać. Wiosną w Karkonoszach można też podziwiać piękne kwiaty i rośliny. Popularne są krokusy, które pojawiają się na łąkach już w marcu. Oprócz nich kwitną też m.in. hiacynty, narcyzy, kaczeńce i zawilce. Na stokach Karkonoszy można też znaleźć rzadkie i chronione gatunki roślin, takie jak wawrzynek wilczełyko czy lilia złotogłów. Kolejnym atutem przyciągającym turystów na wypoczynek wiosną są niższe ceny za nocleg. Obiekty turystyczne obniżają ceny i często też oferują noclegi w promocyjnych pakietach. Jednak głównym czynnikiem jest mniejszy ruch turystyczny na szlakach i atrakcjach. Można swobodnie się przemieszczać, na spokojnie przyglądać się ciekawym miejscom jak również rozkoszować się panoramom ze zdobytego szczytu.

Popularnymi szlakami w Karkonoszach, które warto przejść są:
1. Szlak na Śnieżkę – to najwyższy szczyt Karkonoszy (1602 m n.p.m.). Szlak na Śnieżkę prowadzi przez liczne punkty widokowe i ciekawe formacje skalne, takie jak Kocioł Łomniczki czy Białe Skały.
2. Okolice Szklarskiej Poręby – to szlak, który prowadzi przez okolice kurortu Szklarska Poręba. Na szlaku można zobaczyć m.in. Wodospad Kamieńczyka, Szrenicką Halę oraz Słonecznik – punkt widokowy z widokiem na Szklarską Porębę i Karkonosze.
3. Szlak na Kocioł Łomniczki – to krótki, ale bardzo ciekawy szlak, który prowadzi do malowniczego Kotła Łomniczki – jednego z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Na szlaku można zobaczyć m.in. Jagnięcy Kamień i Wodospad Kamieńczyka.
4. Szlak Zachodniokarkonoski – to jeden z najdłuższych szlaków w Karkonoszach (ok. 50 km). Przechodzi on przez wiele ciekawych miejsc, w tym przez Kotlinę Jeleniogórską, Kocioł Łomniczki, Szrenicę oraz Rudawy Janowickie.
5. Szlak Biegnący Grzbietem Karkonoszy – to szlak, który prowadzi przez grzbiet Karkonoszy, oferując piękne widoki na okoliczne góry i doliny. Na szlaku można zobaczyć m.in. Szrenicę, Karkonoski Grzbiet oraz Śnieżne Kotły.
Te szlaki oferują piękne widoki i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć podczas wędrówek po Karkonoszach. Warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do pieszych wędrówek oraz o zachowaniu ostrożności na szlakach. Oczywiście udając się wiosną w Karkonosze nie musicie wcześniej rezerwować noclegu, baza noclegowa jest tutaj doskonale rozwinięta, przystosowana do potrzeb najbardziej wymagających gości. Od hoteli, pensjonatów, przez wille, kwatery prywatne aż po domki całoroczne z odpowiednim ich wyposażeniem.