Zawóz to wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Wieś leży po południowo-zachodniej stronie zalewu Solina. Niewielka miejscowość z wypożyczalnią sprzętu wodnego, możliwość wynajęcia domków letniskowych, na miejscu ośrodek wypoczynkowy. Jazda konna Rancho Zawóz to wyjątkowa propozycja na noclegi w Bieszczadach. Stadnina koni znajduje się na terenie Domków Wczasowych Rancho nad Jeziorem Solińskim.

Zawóz, to malowniczo położona miejscowość nad Jeziorem Solińskim. Powstała ona na cyplu wcinając się w Jezioro Solińskim i jest jedną z ulubionych wsi wśród turystów nad Jeziorem Solińskim. Zawóz oferuje dużo noclegów o różnym standardzie. Prym wiodą tu domki campingowe, które są najczęściej poszukiwanymi noclegami w sezonie letnim.

To doskonała propozycja dla każdego, kto chce się nauczyć jazdy konnej. Miejsce idealne dla osób które wolą swój urlop spędzić spokojnie. W miejscu tutejsze murowanej cerkwi z 1850 roku stoi dziś kościół ,wybudowany w 1971. Około 1200 m na południe od zabudowań, w bocznej dolince na lewo od drogi, znajduje się kapliczka nad źródłem od dawna uważanym za cudowne. Woda ze źródła leczyła ponoć różne dolegliwości i przyciągała liczne rzesze wiernych, stając się też miejscem kultu.

Położenie Zawózu nad Jeziorem Solińskim sprawia, że jest to dobre miejsce na wypoczynek i spacery, gdzie można podziwiać piękne widoki i spektakularne wschody i zachody słońca. Wybierając Zawóz noclegi, wart pamiętać, że działa też kilka kąpielisk i plaż.

Zawóz jest dosyć starą wsią, był lokowany przed 1498 r. na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi. Wieś zamieszkiwali wtedy Rusini, Polacy oraz kilka rodzin żydowskich. Pierwotnie od nazwy płynącego tu potoku, Zawóz nazywano Olchowcem a potem Załuzem.