Jest to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr, duży ośrodek sportów zimowych, potocznie nazywany zimową stolicą Polski lecz nie tylko można tam również świetnie spędzić swoje letnie wakacje. W jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego (od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki). Zakopane położone jest na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, w Rowie Podtatrzańskim oraz w Tatrach, nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływu Białego Dunajca). Jest najwyżej położonym miastem Polski. Dużą popularnością cieszą się Zakopane noclegi z widokiem na góry. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Pomijając tereny TPN, miasto leży na wysokości 750–1126 m n.p.m. (Gubałówka), a część właściwa – zabudowana, do około 900 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki – znajduje się na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont. Przy Krupówkach możemy zwiedzić Kościół św. RodzinyMuzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chaubińskiego, muzeum w stylu góralskim zaprojektowane przez Stanisław Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego, gdzie można poznać historię Podhala. Na Krupówkach ma swoją siedzibę Miejska Galeria Sztuki, w której obejrzymy prace Władysława Hasiora, Ryszarda Otręby, Stanisława Kuskowskiego i wielu innych artystów .

W Zakopanem jest wiele ciekawych miejsc które warto zobaczyć. Jednym z takich miejsc jest Gubałówka zna ją niemal każdy, kto spędził w Zakopanem co najmniej jeden dzień. Uliczka prowadząca do stacji kolejki, która wjeżdża na szczyt, jest ona  przedłużeniem słynnych Krupówek, czyli głównego deptaka Zakopanego. Na miejsce można dotrzeć kolejką linową lub pieszo – dostępna jest ścieżka biegnąca wzdłuż trasy kolejki. Z samej góry jest cudowny  widok na

Zakopane, a nad nim, wysokie szczyty z Giewontem w samym centrum panoramy. Natomiast najpopularniejszą atrakcją są Krupówki. To najsłynniejszy deptak zimowej stolicy Polski i jedna z największych atrakcji Zakopanego. Krupówki stale tętnią życiem i są pełne turystów, szczególnie w sezonie letnim i okresie sylwestrowym. Właśnie tutaj, przy ulicy ciągnącej się w centrum miasta, ciągną się liczne lokale, klimatyczne knajpki góralskie, sklepy i dyskoteki. Nie brakuje też starych wozów z oscypkami, kierpcami i koronkami.

Zakopane oferuje turystom liczne stoki do uprawiania białego szaleństwa. Trasy narciarskie i snowboardowe przygotowane są dla zaawansowanych zawodników jak i dla początkujących. Dla chętnych, którzy chcą poczuć adrenalinę ciekawą atrakcją są śnieżne skutery i specjalnie trasy w lasach oraz jazda psim zaprzęgiem. .

Zakopane odwiedzają turyści przez cały rok. Zimowe atrakcje to przede wszystkim sporty zimowe, odbywają się tu popularne konkursy. Zakopane apartamenty to idealne miejsce na wycieczkę zarówno na na weekend, jak i dłuższy pobyt. Zimą możemy spacerować po szlakach, zwiedzać muzea, spędzać czas w termach, restauracjach, które serwują góralskie dania. Zakopane posiada specyficzny góralski klimat, który można poczuć na każdym kroku. Latem to jest idealne miejsce na górskie wycieczki. Klimat i widoki robia ogromne wrażenia, zwłaszcza pierwszy raz.