Planując wypad na Podhale, zwłaszcza na krótki weekend warto sprawdzić najciekawsze miejsca do zobaczenia i dokładnie zaplanować swój wypoczynek. Jednym z popularnych miejscowości jest Kościelisko, które przyciąga turystów niezależnie od pory roku. Należy także zaznaczyć, że baza noclegowa jest tu świetnie rozwinięta, znajdziecie tu noclegi blisko wyciągu, w domkach, apartamentach, pensjonatach czy willach. Poniżej przedstawiamy pięć najciekawszych atrakcji jakie warto zobaczyć decydując się na noclegi w Kościelisku.

  1. Kolejka na Butorowy Wierch – latem stanowi największą atrakcje miejscowości. To wyciąg krzesełkowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Tatr, zwłaszcza podczas zjazdu. Oczywiście zimą królują miłośnicy białego szaleństwa. Dolna stacja kolejki znajduje się niedaleko ulic Powstańców Śląskich i Czajki. Przejazd krzesełkiem na Butorowy Wierch kończy się tuż pod szczytem Butorowego Wierchu w Paśmie Gubałowskim, którędy prowadzi zielony szlak z Gubałówki na Ciemniak. Długość trasy kolejki krzesełkowej na Butorowy Wierch liczy 1619 m a średni czas przejazdu zajmuje około 20 minut. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 12 zł, w dwie strony 15 zł, bilet ulgowy w jedną stronę – 9 zł, w dwie strony – 12 zł.
  2. Jaskinia Mroźna – jej długość wynosi 571 m, a trasa zwiedzania wynosi 480 m. Ciekawostką jest, że to jedyna jaskinia w polskiej części Tatr, która przygotowana jest do zwiedzania dla turystów, z poprowadzoną trasą i sztucznym oświetleniem, pozostałe można zwiedzać samodzielnie z własnym oświetleniem. Kolejną ciekawostką jest odkrycie bocznego korytarza w 2000 roku, dzięki któremu długość całkowita jaskini wzrosła o kolejne 60 metrów. Do jaskini wchodzi się wydrążonym w skale sztucznym tunelem, z którego przechodzimy do Cmentarzyska Nacieków. Następne kilkadziesiąt metrów pokonujemy wąskim korytarzem zwanym Biały Potok. po metalowych schodach wchodzimy do Wielkiej Komory, dalej idziemy wąskim korytarzem i przechodzimy do Sali Pochyłej, gdzie w tzw. „Ogródku” stoją poustawiane luzem stalagmity. Podejście do jaskini prowadzi przez jednokierunkowy szlak do Jaskini Mroźnej odbija od Doliny Kościeliskiej w kierunku wschodnim, na wysokości Lodowego Źródła.
  3. Polana na Stołach – wój początek bierze naprzeciw Lodowego Źródła, w pobliżu miejsca gdzie odbija droga do wspomnianej już Jaskini Mroźnej. Z polany szczególnie interesująco prezentują się Giewont i Czerwone Wierchy. Dobrze widoczny jest czerwony szlak wiodący z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak. Podejście na Stoły jest na przeważającym odcinku dosyć strome i męczące, ale wspomniane piękne widoki rekompensują cały nasz wysiłek.
  4. Dolina Strążyska – jest częstym celem spacerów turystów w każdym wieku. Przy wejściu do doliny znajduje się budka TPN gdzie należy zakupić bilet wstępu. Czas jaki musimy pokonać wynosi ok godziny, z Doliny Strążyska można także udać się nad wodospad Siklawica (15 min. Drogi).
  5. Dolina Kościeliska – tego miejsca nie mogło zabraknąć! To najpiękniejsza dolina w Tatrach, którą możemy łatwo pokonać, nawet spacer z wózkiem nie będzie stanowił problemu. Miejsce to wybierają chętnie całe rodziny a największą liczbę turystów odnotowuje się tu wiosną, kiedy to cała dolina pokryta jest dywanem krokusów. Dolina Kościeliska to także świetna baza wypadowa na Giewont i Czerwone Wierchy.