Całe województwo Dolnośląskie to wyjątkowa kraina, kryjąca liczne tajmnicze miejsca i ciekawe atrakcje dostępne o każdej porze roku.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia, podczas wyprawy w okolice Masywu Śnieżnika. W pawilonie wejściowym znajduje się ciekawa ekspozycja historyczno-przyrodnicza, a na filmie można zobaczyć efekt odkryć speleologów. Co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów. Korytarze jaskini ciągną się horyzontalnie na kilku poziomach. Te najlepiej rozwinięte, oferujące wiele ciekawych widoków, są piętra środkowe oraz dolne. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 4,5 kilometra, natomiast różnica pomiędzy najwyższym, a najniższym punktem to ponad 100 metrów. Jaskinia Niedźwiedzia jest największą jaskinią Sudetów i zarazem jedną z głębszych jaskiń w Polsce. Dla ruchu turystycznego udostępniony jest tzw. Poziom Środkowy, Przejście z przewodnikiem zajmuje ok. 45 min. Można także skorzystać z Trasy Ekstremalnej i zobaczyć w ten sposób jaskinię oczami grotołaza, jest dostępna od niedawna.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Twierdza Kłodzko. Bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce, w którym przewodnicy w wyjątkowy sposób opowiadają i oprowadzają turystów. Cała historia tej twierdzy jest dość burzliwa co przyciąga dużą liczbę miłośników wojennych fortyfikacji. Ponadto z twierdzy można podziwiać panoramę Kłodzka oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką. Turyści zwiedzający twierdzę mogą zobaczyć jak korzystało się z armat, przejść szkolenie artyleryjskie oraz zwiedzić podziemia. Trasa obejmuje ponad kilometr podziemnych chodników kontrminerskich, rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.

Jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku jest podziemne Miasto Osówka. Jedną z tez dotyczącą przeznaczenia jest taka, że mogła ta być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Cały kompleks stanowią ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które obecnie udostępnione są dla ruchu turystycznego. Wśród turystów największym zainteresowaniem są Kasyno posiadający 50 metrów długości – wyposażony w otwory okienne, stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. Drugi obiekt to Siłownia t- blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami. Zwiedzanie tego najciekawszego w Górach Sowich kompleksu odbywa się pod okiem przewodników, którzy opowiadającą przy tym wiele ciekawostek.

Złoty Stok jest kolejnym punktem wycieczki na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu Kopalnia Złota a jej zwiedzanie rozpoczyna się od Sztolni Gertrudy. Tu można zobaczyć dawne narzędzia górnicze, minerały i wystawę lamp górniczych, piece do wytapiania złota i bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. W bocznych korytarzach urządzono laboratorium J. Schärfenberga, który z rudy arszenikowej uzyskał potężną truciznę arszenik. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również udostępniony do zwiedzania skarbiec, właśnie tu na własne oczy zobaczyć 1066 „złotych” sztabek, będących zobrazowaniem 16-tu ton złota uzyskanych w ciągu całego czasu pracy kopalni. Jak każda kopalnia, tak i ta ma na swoim koncie wiele legend, które wysłuchać można podczas zwiedzania.
Dolny Śląsk to nie tylko liczne fortyfikacje i zabytki, to także miejsce aktywnego wypoczynku. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu z dużą dawką adrenaliny jest Ski-Raft spływ pontonem Przełomem Bardzkim. Popłyniemy pradawną doliną, pomiędzy łąkami i wysokimi skałami otulonymi lasem, a także zrobić wyjątkowe zdjęcia fascynującym okolicznym mieszkańcom czyli sarnom, perkozom, czaplom i… dzikom. Będąc w Kotlinie Kłodzkiej warto wybrać sięn a spływ pontonem co daje niesamowitą możliwość oglądania krajobrazów z zupełnie innej perspektywy.