Jesień jest wyjątkową porą roku, którą szczególnie polecamy na wyprawy rowerowe. Tym razem zapraszamy do Polanicy-Zdrój aby na dwóch kółkach zwiedzić miasto i okolice.

  1. Szlak zielony rowerowy – wycieczka do Spalonej. Aby na ten zielony szlak się dostać trzeba udać się w stronę Przełęczy Sokołowskiej tj. dzielnica Sokołówka. Tu z początku poruszamy się szlakiem czerwonym gdzie po 1,7 km przecina się ze szlakiem zielonym. Stąd możemy dostać się do Doliny Bystrzycy w Górach Bystrzyckich, tu przez malownicze drogi docieramy do miejscowości Spalona, ze słynny ośrodek do uprawiania narciarstwa biegowego ze schroniskiem „Jagodna”.
  2. Żółty szlak rowerowy (27,5 km) – biegnie wokół gminy Polanica-Zdrój po przez południowo-wschodnią część Gór Stołowych do Gór Bystrzyckich. Trasa przeznaczona jest dla osób preferujących górskie profile rowerowe o zróżnicowanej nawierzchni jezdnej takiej jak: drogi szutrowe, kamienne, leśne, asfaltowe i wysokości czyli przełęcze i doliny. Szlak posiada profil trekkingowy oraz MTB. Północna część szlaki przebiega przez przez obrzeża Gór Stołowych, Górną Polanicę i okolicę Lipnickiego Potoku, dalej północną ścianą Piekielnej Doliny i jej dnem przekraczając rzekę Bystrzyca Dusznicka. Na południowej stranie ścieżka wkracza w Górz Bystrzyckie na południową ścianę Piekielnej Doliny równolegle wzdłuż strumienia górskiego Rogoziniec, biegnąc w kierunku szczytu Kamiennej Góry, którą okrążamy i z części górskiej powraca do miasta Polanica-Zdrój. Przez znaną nam ze szlaki zielonego Przełęcz Sokołowską żółty szlak rowerowy poprowadzi nas do wzniesienia Wzgórze Marii, by z stamtąd przecinając ponownie Bystrzycę Dusznicką i dotrzeć do okolicy miejskiego stadionu sportowego zamykając 27,5 kilometrową pętlę. Wspomniany odcinek trekkingowy biegnie od stawu przy miejskiej strzelnicy LOK do stadionu sportowego, w kierunku rzeki Bystrzyca Dusznicka i w stronę dzielnicy Sokołówka. Od okolicy dworca PKP w kierunku Klasztoru Sercanów do okolicy parkingu leśnego pod Kamienną Górą, który może nas odprowadzić do Przełęczy Sokołowskiej, a następnie do centrum miasta. Z kolei Odcinek o profilu MTB to: obszar Wzgórza Marii, także od okolicy Kamiennej Góry tj. wzniesienia Stóg przez Dolinę Rogozińca, masyw Piekielnej Góry, Dolinę Lipnickiego Potoku.
  3. Piekielna trasa rowerowa (MTB) – nazywana także „Góralką” o długości 5,6 km. Ta trasa pełna jest kamieni, korzeni, ostrych podjazdów, gwałtownych spadków oraz innych przeszkód terenowych, typowa trasa dla miłośników kolarstwa górskiego, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo dlatego obowiązują rowerzystów kask i ochraniacze.
  4. Czerwony Szlak Rowerowy – rozpoczyna się na Przełęczy Sokołowskiej i biegnie u podstawy szczytu Kamienna Góra aż do historycznej drogi „Wieczność”. Na granicy gminy biegnie ona odcinkiem o długości 2 km, aż do zbiegu trzech miejskich granic Polanica-Zdrój, Szczytna i Bystrzyca Kłodzka. Dzieki tej trasie mamy możliwość odwiedzenia wielu pięknych miejsc związanych z historią regionu Gór Bystrzyckich i Orlickich. W końcowym odcinku tego szlaku będziemy mogli zobaczyć piękne panoramy na czeskie Góry Orlickie bądź przejechać na czeską stronę Doliny Dzikiej Orlicy.
  5. Międzynarodowy Szlak ER-8 jest 9,5 kilometrowym odcinkiem w obszarze gminy Polanica-Zdrój, który biegnąie przez malownicze miejsca drogami utwardzonymi. Szlak ten biegnie przez Ziemię Kłodzką do gminy Polanica-Zdrój dochodząc od strony Kłodzka i Starego Wielisławia. Szlak przebiega w bliskiej odległości od Muzeum Misyjnego na Sokołówce, następnie biegnie przełęczą Sokołowską do Polanicy-Zdroju przez centrum miasta i dalej biegnie na północ tj. Górna Polanica-Wolany aż do Parku Narodowego Gór Stołowych. Ciekawostką jest, że ER-8 jest fragmentem Europejskiego Szlaku Cystersów, który swój początek bierze w Portugalii i kończy w na terenie Polski. Na swej trasie szlak ukazuje m.in. pocysterskie obiekty sakralne oraz obszary przyrodniczo-krajobrazowe wraz z ich walorami.