Śmiało można powiedzieć, że Podkarpacie można przejechać na rowerze wzdłuż i wszerz. Podróżowanie i zwiedzanie na dwóch kółkach to chyba najlepsza forma zwiedzania każdego regionu. W województwie znajduje się świetnie przygotowana sieć szlaków rowerowych oraz MPR-y, czyli Miejsca Przyjazne Rowerzystom tworzone przez liczne obiekty gastronomiczne i noclegowe. Po drodze czekają też fantastyczne zielone krajobrazy i cenne zabytki.
Prezentujemy trzy ciekawe i malownicze trasy rowerowe które świetnie sprawdzą się wśród rodzin z dziećmi, początkujących rowerzystów, jak i tych bardziej doświadczonych.

 1. Wyprawa na granicy… Horyniec Zdrój – Radruż (3,5 km) – Huta Kryształowa (10,5 km) – Basznia Dolna (19,5 km) – Horyniec Zdrój (32,5 km)

  Ta trasa z pewnością bardziej spodoba się zaawansowanym rowerzystom. Wyprawa leśnymi terenami, kilkaset metrów od granicy z Ukrainą z pewnością przypadnie do gustu każdemu. Pierwsze dziesięć kilometrów szlaku zostało wytyczonych w oparciu o Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a na pozostałej części trasy występują typowe dla dróg publicznych drogowskazy.
  Trasa rozpoczyna się w Horyńcu-Zdroju pod Sanatorium Bajka. Tu warto przespacerować się po Parku Zdrojowym, który w latach 2013–2015 został zrewitalizowany, zostały wytyczone nowe alejki spacerowe, zbudowano drewniane pomosty, postawiono fontannę i scenę. Z Horyńca należy kierować się w stronę miejscowości Radruż, gdzie stoi cerkiew św. Paraskewy – uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych tego typu budowli w kraju. Obiekt ten wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Ruszając dalej, szlak biegnie przez piękne zielone tereny, lasy, łąki w dalszym ciągu w bliskiej odległości od granicy z Ukrainą. Ważne aby mieć przy sobie dokument tożsamości ponieważ na trasie może zatrzymać nas Straż Graniczna. Później trasa prowadzi w kierunku miejscowości Basznia Dolna, gdzie trzeba skręcić w prawo i jechać stronę Horyńca-Zdroju.
  W czasie dłuższej wyprawy warto zatrzymać się w Baszni Dolnej lub samym Horyńca-Zdroju, gdzie znajdują się miejsca z dobrym jedzeniem oraz gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi. Łączna długość trasy wynosi 32,5 km

 2. Trasa przez Dolinę Dolnego Sanu. Nowa Sarzyna – Judaszówka (2,9 km) – Wola Zarczycka, kościół (16,7 km) – Rezerwat „Kołacznia” (21,6 km) – Nowa Sarzyna (30,0 km).

  To idealna trasa dla rodzin z dziećmi oraz początkujących rowerzystów. Szlak biegnie przez tereny leśne oraz przez wioski, w których zachowało się sporo drewnianych domów i budynków gospodarczych.
  Początek i koniec szlaku jest w przemysłowej miejscowości Nowa Sarzyna. Do wsi Wola Zarczycka teren się wznosi, z uwagi na opuszczanie doliny Sanu. Okolica jest malownicza, a przez wiejskie drogi rzadko poruszają się samochody. Drugi odcinek tej trasy biegnie lasami, gdzie warto wstąpić do najmniejszego w Polsce rezerwatu przyrody „Kołacznia”. Dalsza część drogi w dalszym ciągu prowadzi lasami i zataczając pętle udajemy się do punktu startu, czyli Nowej Sarzyny. Rodziny z dziećmi zachęcamy aby udały się do Miejskiego Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie. To kompleks obiektów umożliwiających aktywne spędzanie czasu, w tym m.in. siłownia, pływalnia kryta czy sale sportowe. Turyści chcący nieco wydłużyć trasę, z Nowej Szarzyny mogę zboczyć ze szlaku i odwiedzić Leżajsk, który położony jest na skraju Puszczy Sandomierskiej. W mieście można znaleźć świetne miejsca na dobry posiłek oraz nocleg. Łączna długość trasy wynosi 30 km.


 3. Wyprawa przez krainę roztoczańskich stawów. Ruda Różaniecka – Huta Różaniecka (10,0 km) – Ruda Różaniecka (17,0 km).

  Ta trasa przebiega przez mniej znany obszar Południowego Roztocza leżącego na granicy województwa podkarpackiego i lubelskiego. Szlak został wytyczony drogami o niewielkim natężeniu ruchu, dzięki czemu rowerzyści odczuwają większy komfort i bezpieczeństwo podczas rowerowej wyprawy.

  Trasa ta jest oceniana na łatwą, co doskonale przypadnie do gustu początkującym rowerzystom. Wycieczkę rozpoczynamy we wsi Ruda Różaniecka, ciekawostką jest fakt, iż dawniej w tym miejscu znajdowały się wyrobiska, z których pozyskiwano rudę żelaza. Warto się tu zatrzymać i zobaczyć najcenniejszy zabytek wioski, jakim jest pałac Brunickich i Wattmannów.
  Dalej szlak prowadzi w głąb lasu i ciągnie się przez jego teren ok. 10 kilometrów. Następnie docieramy do Huty Różanieckiej, ta miejscowości położona jest na granicy Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. Tu widzimy oznakowany szlak rowerowy „Po gminie Narol”, biegnie on na południe, w kierunku Rudy Różanieckiej, czyli do miejsca startu. Przed miejscowością znajduje się ośrodek wypoczynkowy Dębowy Dwór z kąpieliskiem, w którym można się zrelaksować na zakończenie wycieczki.
  Dla osób planują dłuższą wyprawę rowerową po Roztoczu, polecamy skorzystać z ciekawych miejsc noclegowych w pobliżu, znajdziemy tu domki, pola namiotowe, gospodarstwa agroturystyczne czy kwatery prywatne. Nie zabraknie także karczm, przydrożnych barów w których serwują dania lokalne i nie tylko.
  Łączna długość trasy wynosi ok. 17 km.