Jest to miasto w południowej Polsce, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone są u stóp Gór Świętokrzyskich, najstarszych gór Europy.Na terenie Kielc znajduje się szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zlokalizowana jest w centralnej części miasta Kielce, na Wzgórzu Zamkowym. Obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków tego miasta.
Świątynia jest połączeniem stylu barokowego z pozostałościami stylu romańskiego. W jej wnętrzu znajduje się wizerunek Matki Boskiej Kieleckiej zwanej też Różańcową oraz Łaskawą. Wykonany on został około 1600 roku przez artystę którego nazwisko jest nieznane. Wierni często wypraszają przed tym obrazem o różne łaski dlatego świątynie ogłoszono w 1991 roku Sanktuarium Maryjnym.Katedra jest często odwiedzana przez turystów katolickich.

Rezerwat Kadzielnia należy do ścisłych rezerwatów przyrody nieożywionej. Obszar zajmuje powierzchnię 0,6 ha i utworzony został w 1962 roku. Zlokalizowany on jest w centralnej części miasta Kielce, pomiędzy ulicami: Krakowską, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz. Na uwagę zasługuje tu tzw. Skałka Geologów znajdująca się pośrodku nie funkcjonującego już kamieniołomu. Pasmo Kadzielni sięgające wysokości 295 m n.p.m. należy do Pasma Kadzielniańskiego. Nazwa wzgórza pochodzi od tego, iż kiedyś na jego terenie zbierano zioła na kadzidło dla potrzeb katedry. Potem istniały tu zakłady zajmujące się wydobywaniem skały wapiennej do produkcji nawozów itd. Kadzielnia jest obszarem chronionym ze względu na walory krajobrazowe i naukowe tego terenu. Występuje tu system powierzchniowych i podziemnych form krasowych jak np.jaskinie. Zlokalizowane są tu takie jaskinie jak: Szczelina (200 m), Prochownia (111 m), Jaskinia Wschodnia (108 m) czy Jaskinia Odkrywców, która jest udostępniona dla turystów. Piękny krajobraz Kadzielni został wykorzystany do stworzenia tam parku rekreacyjnego z wielkim amfiteatrem, gdzie odbywają się liczne koncerty.

Plac Artystów w Kielcach stanowi jeden z głównych punktów w centrum miasta. Jego lokalizacja to zbieg ulic Kapitulnej i Sienkiewicza, czyli najpopularniejszego kieleckiego deptaku. Plac znajduje się w pobliżu Kina Moskwa i Hotelu Bristol.Na placu odbywają się liczne imprezy tematyczne, w tym instalacje plenerowe, kiermasze, koncerty muzyczne. Ma tu swoje miejsce również galeria plastyczna. Oprócz tego Plac Artystów to doskonałe miejsce na odpoczynek. Znajdują się tu ławeczki oraz alejki spacerowe.

Muzeum Zabawek i Zabawy to doskonała propozycja dla każdego, kto chce się wybrać w podróż czasie, zobaczyć jak było kiedyś, jak i dla tych, którzy chcą powspominać minione czasy. Muzeum zlokalizowane zostało w jednym z głównych punktów w centrum miasta – przy placu Wolności 2. Istnieje od 1979 roku i od tego czasu gości i małych i dużych. Znajdują się tu ogromne zbiory zabawek historycznych, jak i współczesnych. Wszystko zaprezentowane w wyjątkowy i interesujący sposób.W muzeum można podziwiać zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Zbiory dostępne na wystawie stałej: Miasto zabawek – czyli zabawki z XVIII, XIX i początku XX wieku; Szlagiery z polskich spółdzielni; Świat modeli; Zabawajki; Nowe nabytki; Wystawy czasowe: Stroje historyczne w miniaturze; Cuda na kiju; Szopki; Dziadki do orzechów; Kategorie zbiorów: Zabawki historyczne; Zabawki etnograficzne; Zbiory artystyczne; Zabawki współczesne; Modele; Zbiór zabawek specjalnych; Muzeum organizuje również lekcje muzealne, dla zainteresowanych dostępny jest sklepik z zabawkami i pamiątkami, istnieje również możliwość wypożyczenia eksponatów.

Warto wybrać noclegi w Kielcach. Znajdziemy tu wiele miejsc noclegowych.