Nadmorskie kurorty coraz częściej przyciagają swoją ofertą w sezonie jesiennym. Z roku na rok synoptycy odnotowują wzrost dodatnich temperatur, dzięki czemu tez sezon się wydłuża. Polacy chętnie wykorzystują swój urlop we wrześniu, który jest coraz cieplejszy. Nie tylko nadmorskie plaże i kąieliska kusząturystów. Całe województwo pomorskie ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku.
Ciekawym i popularnym miastem odwiedzanym jesienią jest Malbork, znany z doskonale zachowanego Zamku Krzyżackiego, uważanego za największy w Polsce. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten gotycki zespół składa się z trzech części Zamku Górnego, Średniego i Niskiego. Ponadto Malbork oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, znajduemy tu Dinopark Park Dinozaurów, park linowy Jumpy Park, rejs po Nogacie, sala zabaw „Latawiec”. Ponadto osoby w każym wieku znajdą coś dla siebie. Warto udać się do Muzeum Miasta Malborka, Deptak przy ul. Kościuszki, Plac Kazimierz Jagiellończyk w jego wspaniałym pomnikiem oraz na Stare Miasto.
Kolejnym miejsce, które należy odwiedzić jesienią jest Sopot, tu zauważymy mniejszą ilość turystów. Koniecznie polecamy poranny spacer wzdłuż plaży, gdzie morska bryza orzeźwi a unoszące się słońce sprawi, że dzień będzie udany. Oprócz spacerów brzegiem morza czy molem warto udać się Muzeum Sopotu, latarnie morską czy Krzywy Domek. Dla miłośników turystyki rowerowej przypadną do gustu świetnie rozwinięte i mało uczęszczane ścieżki rowerowe. Dla dzieci najwięcej frajdy sprawi wizyta w AquaParku, MiniZoo, zabawa na placu zabaw w parku Sopot Dolny, Muzeum Figur Woskowych a także Skansen Archeologinczy. Te miejsca spodobają się także rodzicom a dla osób lubiąćych aktywny wypoczynek polecamy wycieczki rowerowe.
Oczywiście będąc w Sopocie koniecznie zajrzyjcie do Gdyni i Gdańska. Tu także sporo dzieje się przez cały rok. Olivia Star – to najwyższy punkt widokowy w Gdańsku, czeka na was spektakularny widok z 32 piętrowego wieżowca. Ciekawe są także bastiony gdańskie – fortyfikacje z XVII wieku, budowane z nasypu ziemnego obwarowanego murem ceglanym na planie pięciokąta. Nie może zabraknąć spaceru Długim Traktem, wizyta przy Fontannie Neptuna, Rodzinny Park Rozrywki Port Brzeźno i odwiedziny gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
W Gdyni natomiast ciekawe jest akwarium gdyńskie, Adventure Park Gdynia, Planetarium gdyńskie, klif i moro w dzielnicy Orłowo, Centrum Eksperyment czy wieża widokowa Kolibki. Nie może was zabraknąć również w porcie, żeby zobaczć Niszczyciel ORP „Błyskawica”.
Kartuzy i okoliczne miejscowośći także mają wiele do zaoferowania. Obowiązkowym punktem Kartuz jest Kolegiata, stanowiąca jego turystyczną wizytówkę. Wizyta w kartuzkim rynku pozwoli na chwile wytchnienia, można coś zjeść, wypić kawę oraz przyjżeć się pięknej architekturze. Ciekawe jest także Muzeum Kaszubskie a w pobliskich Łapalicach znajduje się zamek, którego budowę rozpoczęto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale niezostał ukończony.
Planując jesienny weekend na Pomorzu warto zatrzymać się także w Ustce. Tu świetnie rozwinięte ścieżki rowerowe (najbardziej znany to „Szlak zwiniętych torów”) i szlaki piesze pozwolą w inny sposób zwiedzić i zobaczyć najpiękniejsze zakątki tej miejscowości. Wydma Orzechowska to piękne miejsce z cudownym widokiem. Ścieżka obfituje w tablice informacyjne, dotyczące roślinności oraz życia zwierząt w tym właśnie miejscu. Ciekawostką jest że miejscowa ludność często używa sformułowania „Idziemy na patelnie” a nie na wydmę. Dzieje się tak gdyż słowem patelnia miejscowi określają miejsca zazwyczaj blisko morza, ale bez dostępu do niego.