Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego to najdłuższy szlak górski w Polsce. Biegnie on od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Wiedzie najwyższymi partiami Beskidów, przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.

Główny Szlak Beskidzki został wytyczony w okresie międzywojennym przez Kazimierza Sosnkowskiego. Miało to miejsce w 1929 roku. Od tamtej pory szlak ten jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Mierzy około 500 km, przebiega przez 10 pasm górskich, 4 parki narodowe takie jak: Babiogórski, Bieszczadzki, Gorczański, Magurski. Główny Szlak Beskidzki oznakowany jest czerwonym kolorem.

Na trasie szlaku nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca na nocleg, odpoczynek lub posiłek, gdyż jest dobrze rozbudowane zaplecze turystyczne czy gastronomiczne. Aby Główny Szlak Beskidzki był jeszcze bardziej popularny Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze wprowadziło Odznaki Turystyczne: Główny Szlak Beskidzki, które są przyznawane za przejście szlaku.
Odznaki posiadają 4 kategorie:
*Brązową– dla osób, które Główny Szlak Bieszczadzki chcą zdobywać. W celu jej otrzymania należy odnotować w książeczce 200 pkt GOT.
*Srebrną– jest przyznawana za zdobycie kolejnych 200 pkt GOT po otrzymaniu brązowej odznaki.
*Złotą– otrzymuje się za przejście całego Głównego Szlaku Beskidzkiego bez limitu czasowego.
*Diamentową – zdobywa osoba, która przejdzie Główny Szlak Beskidzki w czasie nie dłuższym niż 21 dni jednym ciągiem.

Ciekawostki o Głównym Szlaku Beskidzkim:
*Długość: 519 km
*Czas przejścia w przybliżeniu- 167 godzin / 21-24 dni
*Najwyższy punkt: Babia Góra w Beskidzie Żywieckim – 1725 m n.p.m.
*Najniższy punkt: Kąty w Beskidzie Niskim – 310 m n.p.m.
*Środek – Runek w paśmie Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego