Giewont to najbardziej rozpoznawalna tatrzański szczyt, który stał się symbolem stolicy Tatr. Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Masyw Giewontu składa się z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.), Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) i Długiego Giewontu (1876 m n.p.m.). Łączna długość wszystkich trzech części wynosi 2,7 km.

Giewont jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek tatrzańskich ponieważ jest świetnym punktem widokowym w centrum Zakopanego, a jego skalny wierzchołek ze stalowym krzyżem ma wysokogórski charakter.

Kilka Ciekawostek o Giewoncie

 1. Ze śpiącym rycerzem związana jest legenda, która mówi, że w licznych jaskiniach znajdujących się u podnóża góry, śpią rycerze. Wstaną, gdy nadejdzie czas, aby bronić polskich gór i polskiej ziemi.

2. Wiele źródeł podaje, że Giewont ma wysokość 1909 m, doliczając rozmiar krzyża.

 1. Droga z Kuźnic przez Halę Kondratową na Giewont ma długość 6 km.
 2. Przejście z Kasprowego Wierchu na Giewont to ok 6,5 km.
 3. Giewont jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich w całości położonym na terenie Polski.
 4. 26 kwietnia 1953 roku na schronisko na Hali Kondratowej runęły głazy z zawalonej turniczki, która rozpadła się na stokach Długiego Giewontu.
 5. Pomiędzy Wielkim i Małym Giewontem znajduje się Giewoncka Przełęcz.
 6. Wielki Upłaz to zbocze Długiego Giewontu opadające do Doliny Kondratowej.
 7. Na szczycie Giewontu znajduje się 15-metrowy metalowy krzyż, ufundowany przez mieszkańców Zakopanego i zamontowany w 1901 roku z okazji 1900 rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. W tym czasie stał się celem turystów, pielgrzymów i miejscem kilku tragedii
 8. Istnieją pisemne wzmianki, że od XVI wieku w masywie góry funkcjonowała kopalnia miedzi. W jego zboczach znajduje się ponadto wiele jaskiń, między innymi Jaskinia Juhaska, Kozia Grota, Dziura w Szczerbie, Dziura nad Doliną Strążyską.
 9. Giewont jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Wiąże się z nim legenda o śpiącym rycerzu.
 10. Z Giewontu rozpościera się piękny widok na Zakopane i kilkadziesiąt tatrzańskich szczytów, również słowackich.
 11. Szlak z Przełęczy Kondrackiej na Giewont wiedzie skalistym grzbietem, gdzieniegdzie porośniętym kępami kosodrzewiny.

Popularne szlaki na Giewont

Kuźnice – Hala Kondratowa – Kondracka Przełęcz – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont

Kuźnice – Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Giewont – Kondracka Przełęcz – Hala Kondratowa – Kuźnice

Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont

Szlak na odcinku Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz, 

Gronik – Dolina Małej Łąki – Wielka Polana Małołącka – Kondracka Przełęcz – Giewont 

Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch – Goryczkowa Czuba – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont – Kondracka Przełęcz – Hala Kondratowa – Kuźnice