O każdej porze roku warto przyjechać w Bieszczady ponieważ atrakcji jest bezliku a nie podczas każdej pogody możemy zwiedzić niektóre lub nie każdych atrakcji spróbować.
Na tej granicy polski spotykają się 3 kraje w których jest oczywiście Polska lecz także Ukraina i Słowacja.

ZAPORA W SOLINIE
Jezioro Solińskie jest zwane bieszczadzkim morzem i trzeba przyznać, że posiada przepiękną linię brzegową. Wraz z wybudowaną tutaj zaporą, jest jedną z największych atrakcji regionu. Warto pamiętać, że podczas napełniania zbiornika, pod wodą znalazły się wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt, jak również spora część wioski Wołkowyja. Na zachodnim brzegu jeziora Solińskiego znajduje się znane uzdrowisko Polańczyk. Zapora w Solinie ma 81,8 m wysokości i 664 m długości. Przy zaporze możemy podziwiać jej ogromny zbiornik i pospacerować wokół niego rozkoszując się widokami gór. 
Do około znajdują się sklepy czy restauracje więc jest to idealne miejsce na rodzinny obiad z najbliższymi w słoneczny i ciepły dzień.

BIESZCZADKI PARK NARODOWY
Jest to czwarty co do wielkości park narodowy w Polsce pełny pięknych i majestatycznych gór z których podczas wspinaczki możemy podziwiać widoki. Sama lokalizacja jego nie jest zbyt dobra ale długi spacer i to co możemy zobaczyć zwiedzając oddaje w stu procentach odbytą drogę. 

TARNICA SZLAK
Tarnica to najwyższy szlak w Górach Bieszczadzkich po polskiej stronie. Wejście na szczyt prowadzi przez trzy szlaki, najkrótszy i najpopularniejszy - niebieski którzy najczęściej turyści wybierają dla miłośników wspinaczek kierujemy na trudniejszy. Tarnica jets także znana jako góra trzech krzyży, jest miejscem które gwarantujemy że warto odwiedzić.

NAJPOPULARNIEJSZE SZLAKI
Bieszczady to przede wszystkim piękne i cudowne góry. To one są największą atrakcją tej krainy. Najczęściej jednym tchem wymienia się Tarnicę, Połoninę Wetlińską oraz Caryńską, jak również Bukowe Berdo, czy też Rozyspaniec, Halicz, Wielką i Małą Rawkę.

WODOSPAD SZEPIT
Wodospad Szepit jest największym wodospadem w Bieszczadach. Znajduje się w Dolinie Sanu, nieopodal wsi Zatwarnica i według niektórych źródeł ma około 8 metrów wysokości. Choć trzeba pamiętać, że nie jest to jedna kaskada, a sekwencja kilku pomniejszych wodospadów. Do bieszczadzkiej atrakcji prowadzi ścieżka historyczno-przyrodniczą „Hylaty”

WODOSPAD SIKLAWA 
Jeżeli nie przekonuje Was kaskadowy układ wodospadu, to w Wetlinie znajdziecie wodospad, który ma jeden poziom. Jest on uważany za największy i najbardziej znany wodospad w Bieszczadach. Woda potoku Słowiański spada tutaj z wysokości około 5 metrów. A sam wodospad kryje się również pod takimi nazwami jak Wodospad w Starym Siole lub Wodospad w Wetlinie.

WIELKA PĘTLA BIESZCZADZKA
Gdy zakwasy w nogach nie pozwolą wyruszyć na kolejny szlak, to warto wówczas wskoczyć do samochodu i wyruszyć na Wielką Pętle Bieszczadzką. Jest to kolokwialna nazwa samochodowej, jak również rowerowej trasy turystycznej w polskiej części Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich. Długość Pętli Bieszczadzkiej wynosi niebanalne 144 km i wiedzie przez najpiękniejsze fragmenty regionu.

TORFOWISKA WYSOKIE TARNAWA
W Bieszczadach znajdziecie kilkanaście większych torfowisk, z których cześć jest udostępniona dla turystów. Najsłynniejszym jest torfowisko położone na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna. Spacer wiedzie po drewnianych pomostach i kładkach. Podczas spaceru można podziwiać występujące tu rośliny bagienne i błotne. Prowadziła także tutaj też linia kolejki wąskotorowej z Mucznego do Sokolik Górskich. I pech chciał, że iskry miotane przez przejeżdżający pociąg wznieciły pożar torfowiska, który trwał aż 5 lat 

POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW
Tuż przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, na terenie leśnictwa Muczne, znajdziecie zagrodę pokazową żubrów. Na powierzchni około 7 ha stworzono przestrzeń, na której możecie obserwować żubry w ich naturalnym środowisku.Hodowane są tutaj żubry rasy białowiesko-kaukaskiej, tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii i Francji.

BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA
Bieszczadzka kolej wąskotorowa powstała pod koniec XIX wieku jako kolej Nowy Łupków – Cisna. Miała za zadanie ułatwić eksploatację największego bogactwa regionu, jakim były tutejsze lasy. Kolejka była wykorzystywana do roku 1994, gdy przestało to być opłacalne ekonomicznie. Na szczęście od zapomnienia kolejkę uratowała Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie, przywracając typowo turystyczne kursy. Już sam budynek stacji kolejowej, będzie zwiastunem niebanalnej przygody. Warto udać się na przejażdżkę jedną z dwóch tras oferowanych przez bieszczadzką ciuchcię. Kursuje ona na trasie: Majdan – Przysłup i Majdan – Balnica.

BIESZCZADZKIE ŹRÓDŁA SANU
Szlak wiedzie w najdziksze i najbardziej bezludne rejony Bieszczadów, w tak zwany „Bieszczadzki Worek”. Trasa prowadzi przez nieistniejące już wsie: Bukowiec, Beniowa i Sianki. Jednakże pamiętajcie, że ścieżka kończy się u źródeł jednego z dopływów Sanu, nieopodal Przełęczy Użockiej.

CERKWIE GONTY 
Na terenie Bieszczadów znajdziecie kilka dość ciekawych cerkwi. Warto wspomnieć o Cerkwi św. Michała Archanioła w Smolniku. Cerkiew jako jedyny obiekt sakralny w Bieszczadach reprezentuje typ bojkowski. Warto również zwrócić uwagę na pochodzącą z zeszłego stulecia Cerkiew św. Mikołaja w Hoszowie. Trzeba przyznać, że jest ona szalenie uroczo położona. Bardzo duże wrażenie czyni również Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu. Jeżeli nie przekonuje Was estetyka zewnętrzna, to koniecznie wejdzie do środka i sprawdźcie jak wyglądają polichromie pod kopułą. Ostatnim zabytkiem sakralnym, o którym tutaj wspomnimy będzie Cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem.

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
Beksiński jest największym malarzem w historii Sanoka. Słowa nie opisują w wystarczającym stopniu niesamowitej kolekcji dzieł Beksińskiego. Przedmioty sięgały od jego wczesnych prac – w tym fotografii i rzeźb. Obiekt polecany wszystkim zainteresowanym sceną sztuki współczesnej końca XX wieku.

PARK MINIATUR CENTRUM KULTURY EKUMENICZNEJ
Przyjemny ogród wypełniony szczegółowymi modelami różnych typów kościołów w regionie. Pielęgnowana zieleń i przyjemna muzyka medytacyjna sprawia, że człowiek może się odprężyć. Świetne miejsce dla dorosłych i dzieci.

WIEJSKIE ZOO
Ciekawe miejsce. Warto tutaj przyjechać z dziećmi wydając stosunkowo niewielkie pieniądze. Zwierzęta chętnie jadły trawę, więc nie było potrzeby by kupować im dodatkowo karmę. Plusem są przede wszystkim króliki, koziołki i owce.

BIESZCZADZKA WYTWÓRNIA PIWA URSA MAIOR
 założone w 2013 roku w Uhercach Mineralnych, między Leskiem a Ustrzykami Dolnymi, mieści Bieszczadzką Wytwórnię Piwa Ursa Maior – lokalny mikrobrowar rzemieślniczy, Bieszczadzką Wytwórnię Octu Ursa Maior, sklep z produktami regionalnymi Esencja Karpat oraz trzypoziomową salę Ursa Maior Gallery z Domem Aukcyjnym. Centrum zostało zbudowane i jest prowadzone przez spółkę celową – firmę Ursa Maior Sp. z o.o. S.K.A. Właścicielem ponad 95% akcji firmy są pracownicy firmy. Bieszczadzka Wytwórnia Piwa jest w tej chwili jedynym browarem regionalnym w Bieszczadach. Piwne etykiety o nietypowym kształcie i szacie graficznej tworzonej przez bieszczadzkich artystów podkreślają lokalny charakter mikrobrowaru. Autorem grafiki niektórych z nich jest malarz i plakacista Ryszard Kaja.
W Centrum można spróbować świeżych piw prosto z browaru, posłuchać dźwięków muzyki świata, wziąć udział w degustacjach, imprezach, pokazach filmowych oraz nabyć książki traktujące o regionie i wyroby lokalnych twórców.

RUINY WAROWNEGO KLASZTORU KARMELITÓW BOSYCH
Jest to wspaniałe miejsce o bardzo ciekawej historii. Można dotknąć pozostałości chwalebnej przeszłości, przyjrzeć się pięknej okolicy i obserwować dzikie jastrzębie, które gniazdują w starych wieżach. Z parkingu do ruin trzeba będzie przejść około kilometra, ale jest to malownicza droga. Cudowna przyroda wokół i rzeźby o tematyce religijnej. Same ruiny są znacznie bardziej imponujące na żywo. Wokół ruin klasztoru utworzono ogród ze ścieżkami, na końcu którego postawiono tablice informujące o historii tego miejsca. Wewnątrz jednej z wież została utworzona platforma widokowa umożliwiająca wejście na szczyt ruin, z której podziwiać można przepiękną panoramę Zagórza i Gór Słonnych.
Obecnie obok ruin klasztoru funkcjonuje Centrum Kultury Foresterium, w którym można zapoznać się ze zrekonstruowanym, dawnym dziedzińcem. Do dyspozycji są dwie sale ze stanowiskami wykorzystującymi wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Stworzone zostały, aby w ciekawy sposób informować o historii zagórskiego klasztoru.


MUZEUM KULTURY BOJKÓW W MYCZKOWIE
Obiekt, który przenosi odwiedzających w dawny świat Bojków pełen historii i kultury
Unikatowe stroje ludowe, ręcznie wykonane z płótna lnianego lub konopnego, jak i też odświętne, zdobione pięknym haftem krzyżykowym to bardzo cenne eksponaty, jakie zobaczą tu odwiedzający. Wśród nich nie mogło zabraknąć również przedmiotów, stanowiących wyposażenie dawnych cerkwi oraz pamiątek rodzinnych należących w przeszłości do właścicieli miejscowych dworów.
W ramach prowadzonych tu zajęć edukacyjnych można spróbować bojkowskich potraw, wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne oraz spróbować swoich sił w toczeniu naczyń pod okiem garncarza.
Urozmaiceniem pobytu będzie „Galeria u Bojków”, znajdująca się obok muzeum, gdzie turystom serwowana jest kawa lub herbata „po bojkowsku” a także sprzedawane są pamiątki autorstwa mieszkańców okolic. Dodatkowo, można się tam zaopatrzyć w materiały turystyczne, przydatne podczas zwiedzania regionu.

REZERWAT PRZYRODY SINE WIRY
rezerwat przyrody położony na terenie gmin Cisna i Solina oraz Czarna, w województwie podkarpackim[1]. Jest zlokalizowany w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na terenie nadleśnictw Cisna i Baligród. Został utworzony zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29 grudnia 1987 r.
Po odwiedzeniu nieistniejącej wsi Zawój możliwe jest rozpalenie ogniska w przygotowanych do tego celu miejscach. Trasa bardzo dobra dla rodziców z dziećmi. Ciekawe miejsce które jest łatwo dostępne ze względu na mało wymagający szlak.

SZCZYT SMEREK
zczyt w Bieszczadach Zachodnich. Pod taką nazwą najczęściej jest opisywany na mapach i w przewodnikach. Na niektórych jednak mapach opisany jest pod nazwą Wysoka.Z połonin Smereka rozciągają się szerokie panoramy widokowe. Z najwyższego punktu góry roztacza się dookólna panorama Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich, jednak ze względu na przepisy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym Smerek się znajduje (zachodnia jego granica przebiega zachodnim stokiem), umożliwiające poruszanie się jedynie wyznaczonymi szlakami, można wejść tylko na niższy szczyt południowy, gdzie stoi metalowy krzyż. Widać stąd Połoninę Wetlińską, pasmo graniczne z Wielką Rawką i Riabą Skałą, Pasmo Łopiennika i Durnej, Wysoki Dział z Wołosanią a także miejscowości Wetlina oraz Smerek.

MASYW GÓRSKI-POŁONINA CARYŃSKA
Jedna z połonin w Bieszczadach, masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Na północy Przysłup Caryński oddziela masyw od Magury Stuposiańskiej, zaś od południa poprzez Wyżniańską Przełęcz graniczy on z Działem w paśmie granicznym. W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 m). Pozostałe mają wysokość: 1245, 1239 i 1148 m. Główny wierzchołek połoniny ma wysokość 1250 m n.p.m.. Podobnie jak w przypadku Połoniny Wetlińskiej, południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, zaś północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety poprzedzielane dolinami niewielkich potoków.Nazwa połoniny pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie, która leżała u stóp połoniny, jednak pastwiska na połoninie należały także do wsi: Berehy Górne, Bereżki, Ustrzyki Górne. Jeszcze w okresie międzywojennym prowadzono tu intensywny wypas. Połonina Caryńska jest objęta ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

PARK GWIEZDNEGO NIEBA BIESZCZADY
 polski park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w województwie podkarpackim. Utworzony został 8 marca 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.
Jest to drugi park tego typu w Polsce (obok Izerskiego Parku Ciemnego Nieba) i drugi pod względem wielkości w Europie (po parku Brecon Beacons w Wielkiej Brytanii). Park ten wpisuje się w obszar polsko-słowacko-ukraińskiego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Wspólnie z sąsiednim Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny” na Słowacji oraz Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba na Ukrainie tworzą pierwszy na świecie potrójny park ciemnego nieba. Trójpark Ciemnego Nieba Karpaty Wschodnie zajmują powierzchnię ponad 208 tysięcy ha.
Park nie posiada podstawy prawnej, jest powoływany na podstawie umowy między odpowiednimi instytucjami oraz w porozumieniu z lokalnymi władzami gminnymi. Celem istnienia parku jest przede wszystkim zachowanie nocnego nieba od nadmiaru światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd, a co jest obecnie w miastach i wokół nich mocno ograniczone. Ponadto celem jest również zwrócenie uwagi na sam problem nadmiernego „zanieczyszczania” nocnego nieba sztucznym światłem oraz propagowanie ochrony środowiska nocnego.

MUZEUM HISTORII BIESZCZAD W CZARNEJ GÓRNEJ
Od kilku lat w Czarnej Górnej funkcjonuje niewielkie Muzeum Historii Bieszczad Trafić do muzeum jest łatwo - na skrzyżowaniu w Czarnej skręcamy na Bystre i dalej będą już drogowskazy prowadzące do obiektu.
mimo niewielkiej powierzchni liczba eksponatów jest imponująca. Zgromadzono tu ponad 2000 przedmiotów pochodzących najczęściej z XIX i XX w., ale są też perełki z innych okresów.
Ekspozycja podzielona jest tematycznie. Spotkamy tu zarówno pamiątki wojskowe/wojenne z okresu I i II wojny światowej, zbiory dokumentów, przedmioty codziennego użytku, jak i narzędzia kowalskie, rolnicze i wiele innych. Są również zbiory guzików, butelek, nieśmiertelników. Są cerkiewne krzyże i monstrancje, topory, bagnety a także cegły wypalane w regionie. Można również obejrzeć zbiór ciekawych tablic, głównie z okresu PRL, zdobiących niegdyś miejscowe urzędy i instytucje.
Po muzeum oprowadzają założyciele i właściciele: Rafał i LeeAn Dudka. Bardzo ciekawie i wyczerpująco opowiadają o wszystkich zgromadzonych przedmiotach. Muzeum ma na celu gromadzenie i ochronę przedmiotów mających wartość historyczną a przede wszystkim pełni funkcje edukacyjną z zakresu historii i kultury regionu. Obiekt jest muzeum prywatnym wpisanym do rejestru muzeów, prowadzonym przez Departament Dziedzictwa Kulturowego.
Na miejscu można również zakupić bieszczadzką literaturę, czasopisma, mapy, domowe przetwory oraz np. napić się kawy i pogawędzić o Bieszczadach.
Zobacz również Co warto zwiedzić w Bieszczadach?