Zastanawiacie się gdzie wybrać się na jesienny weekend? Wisła noclegi jest idealnym miejscem. Jesień jest najlepszym czasem by poznać Beskidy i cieszyć się pięknymi krajobrazami. Jesień w górach jest zachwycająca.

Szlaki już nie są tak zatłoczone, zachęcają do licznych wycieczek. Warto rozkoszować się pięknem przyrody, która jesienią prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Jesień jest najpiękniejszą porą roku w górach, klimat sprzyja refleksji, w szczególności podczas pieszych wędrówek. Dużą popularnością cieszą się Wisła domki, wille, pokoje do wynajęcia, hotele, pensjonaty, kwatery prywatne oraz apartamenty w centrum Wisły.

Wisła to perła Beskidu Śląskiego położona w województwie śląskim, w dolinie rzeki Wisły u podnóża Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Wisła sąsiaduje od zachodu z pasmem Czantorii (995 m n.p.m.),

Stożka (978 m n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761 m n.p.m.), od wschodu z Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską (934 m n.p.m.). Szlaki pozwalają nacieszyć się urokiem i przepięknymi pejzażami gór,

na szlakach można odpocząć w schroniskach, np. w Schronisku na Soszowie czy w 100-letnim Schronisku na Stożku.

Wisła znajduje się blisko miejscowości atrakcyjnych turystycznie, takich jak Ustroń czy Szczyrk. Wisła posiada swój urok cały rok, szczególnie warto się tutaj wybrać jesienią, każdy kto lubi ciszę i spokój z pewnością dobrze się będzie tutaj czuł o tej porze roku.

Wisła posiada bogatą ofertę noclegową, urocze okolice, interesujące szlaki turystyczne.

Miejsca, które warto zwiedzić w Wiśle. Wisła atrakcje:

1. Deptak i rynek w Wiśle
2. Skocznie Narciarskie
3. Barania Góra
4. Dolina Białej Wisełki
5. Myśliwski Zameczek Habsburgów w Wiśle
6. Aleja Gwiazd Sportu
7. Muzeum Adama Małysza
8. Jezioro Czerniańskie w Wiśle Czarnem
9. Wodospad w Wiśle Czarnem
10. Zameczek Prezydenta RP i Zamek Górny w Wiśle Czarnem
11. Wielka Czantoria
12. Muzeum Beskidzkie w Wiśle
13. Ławeczka na Krzakoskiej Skale w Wiśle
14. Malinowska Skała
15. Małe Skrzyczne
16. Trzy Kopce
17. Wielki Stożek
18. Tropikana
19. Pętna Cieńkowska

1. Deptak i rynek w Wiśle

Wiślański rynek jest sercem miasta, to centralny plac, który tętni życiem cały rok. Na przestrzeni lat wielokrotnie się zmieniał, zawsze znajdowały się tutaj ławki, na których można było przez chwilę odpocząć. 

W płycie rynku jest umiejscowiona Aleja Gwiazd Sportu, są to tablice poświęcone znanym sportowcom, którzy cieszą się w mieście dużym szacunkiem, a wśród nich: Adam Małysz, Piotr Żyła, Apoloniusz Tajner, Przemysław Saleta, Antoni Piechniczek, Janusz Rokicki, Walter Hofer i inni. W budynku Domu Zdrojowego można znaleźć figurę naturalnej wielkości przedstawiającą Adama Małysza, zrobioną z białej czekolady. Na wiślańskim rynku organizowane są imprezy, największym zainteresowaniem cieszy się Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Regularnie odbywają się tutaj jarmarki, gdzie można kupić pamiątki, wyroby rękodzielnicze, lokalne produkty spożywcze.

Główny deptak jest fantastycznym miejscem na spacery, znajdują się tutaj  m.in. figury misiów z wiślańskiego Szlaku Niedźwiadka, tablice przypominające ważne wydarzenia z historii Wisły, a także kawiarnie, restauracje, punkty handlowe.

Blisko rynku i głównego deptaka mieszczą się: Muzeum Beskidzkie, Kościół Ewangelicko – Augsburski, kompleks skoczni narciarskich dla dzieci i młodzieży, kolej linowa na Skolnity, park Kopczyńskiego z amfiteatrem, promenady nad Wisłą. Większość atrakcji jest bezpłatna i udostępniona dla zwiedzających przez całą dobę.

Spacer po rynku i jego okolicy trwa około 1 – 2 godzin. Będąc na rynku można zobaczyć wybrukowane koło.

Ustawiając się w jego środku trzeba klasnąć. Dźwięk który się wydobywa jest inny w różnych miejscach na placu.

Adres:

Ul. 1 Maja 55

43-460 Wisła

2. Skocznie Narciarskie w Wiśle

Kompleks skoczni narciarskich Centrum w Wiśle, w jego skład wchodzą 3 skocznie o punktach konstrukcyjnych: K9, K19 i K37, które zostały zastąpione przez stare i zniszczone skocznie K17, K23 oraz K40.

Teren skoczni zagospodarowano na nowo i ogrodzono, stworzono nowe platformy trenerskie i wieżę sędziowską, w miejsce starej wybudowano skocznię o rozmiarze HS 10, jest to aktualnie najmniejsza skocznia narciarska w Beskidach.

Obiekty postawiono w latach 1962–1964, gruntownej modernizacji dokonano w 1997 r. We wrześniu 2005 r. skocznię K23 wyposażono w nowe tory najazdowe. Przed renowacją rekordzistą największej skoczni był Paweł Słowiok, który skoczył 49 lub 49,5 metra 26 lutego 2004 r., w trakcie zawodów o Puchar Fundacji Małyszów. Wcześniej rekord należał do Adama Małysza, skoczył 44 metry, kiedy był juniorem.

Na nowych skoczniach Centrum będą organizowane regularnie zawody dzieci i młodzików, w tym m.in. Lotos Cup.

Będą na nich trenować głównie najmłodsi zawodnicy miejscowego klubu Wisły-Ustronianki.

Adres:

Ul. Kolejowa 3

43-460 Wisła

Skocznia w Wiśle-Malince

Skocznia narciarska w Wiśle-Malince jest popularna w całej Europie, została wybudowana jako drewniana konstrukcja w 1933 roku.

Pierwszym rekordzistą był Mieczysław Kozdrun, który skoczył na odległość tylko 41 metrów. W 1953 roku po raz pierwszy zmodernizowano obiekt, kolejne modyfikacje miały miejsce na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Na skoczni w Malince odbyły się zawody pucharu Beskidów i Polski.

Obecnie skocznia w Malince przeszła kompleksową renowację i służy kolejnym pokoleniom skoczków narciarskich. Skocznia jest symbolem wdzięczności dla Adama Małysza, wynagradza jego zasługi dla miasta i Polski, z tego powodu obiekt nosi imię tego słynnego polskiego skoczka.

Adres:

Ul. Malinka 4

43-460 Wisła

3. Barania Góra

Barania Góra (1220 m n.p.m.) jest popularnym szczytem Beskidu Śląskiego, górującym w jego południowo – wschodniej części, na terenie miasta Wisła. Jest drugim, po Skrzycznem (1257 m n.p.m.) pod względem wysokości szczytem tego pasma chętnie odwiedzanym przez turystów. Na zachodnich zboczach Barania Góra kryje obszar źródliskowy Wisły, stąd bierze początek królowa rzek polskich za sprawą potoków: Biała i Czarna Wisełka, mają swoje źródła na zachodnim stoku Baraniej a następnie wpływają do Jeziora Czerniańskiego.

W Dolinie Białej Wisełki można zobaczyć Kaskady Rodła. Na Baraniej znajduje się węzeł szlaków turystycznych, który prowadzi do sąsiednich szczytów i pobliskich miejscowości, m.in. na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki.

Przez szczyt ciągnie się czerwony Główny Szlak Beskidzki. Z poziomu ziemi można zobaczyć Beskidy: Śląski ze Skrzycznem, Makowski z Jałowcem czy Żywiecki z Policą, Rysianką i imponującą Babią Górą, Tatry Wysokie m.in., z Rysami i Gerlachem i Wielką Fatrę na Słowacji. Z wieży widokowej można podziwiać wieżę widokową, skąd widać panoramę i Czantorię w pełnej okazałości, Równicę, Trzy Kopce Wiślańskie, Sudety z czeskimi Jesionikami przy dobrej widoczności. Z wieży można zobaczyć szczyty Polski, Słowacji i Czech.

Schronisko pod Baranią Górą

Na łące Przysłop (900 m n.p.m.), znajdującej się około 45 minut od szczytu Baraniej Góry, jest zlokalizowane Schronisko na Przysłopie, a także Muzeum Turystyki „U Źródeł Wisły” otwarte w sezonie turystycznym.

Obok schroniska jest niewielka leśniczówka z 1863 roku, która była wykorzystywana przez myśliwych polujących w tym obszarze na głuszce. Dziś mieści Izbę Leśną z tymczasowo czynną wystawą przyrodniczą.

Najbardziej malowniczym szlakiem na Baranią Górę jest szlak zielony z Malinowskiej Skały, który biegnie wzniesieniami.

Adres:

Ul. Czarna Wisełka 8

43-460 Wisła

4. Dolina Białej Wisełki

Dolina Białej Wisełki leży w Wiśle Czarne blisko Jeziora Czerniańskiego. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Wiśle, to idealne miejsce na rodzinne spacery, przez urokliwą dolinę prowadzi asfaltowa droga o łagodnym nachyleniu. W tym miejscu obowiązuje zakaz ruchu samochodów, co powoduje, że można się nacieszyć spokojem, dziką przyrodą, czystym powietrzem i szumem górskiego strumyka Białej Wisełki, które płynie licznymi kaskadami w stronę jeziora. Cała dolina posiada ponad sześć kilometrów długości, a trasa spacerowa po drodze asfaltowej to około 2,5 kilometra. Dolina Białej Wisełki zachwyca o każdej porze roku.

Warto wybrać się tutaj jesienią, kiedy przyroda wybucha różnorodnością jesiennych barw. Przez Dolinę prowadzi niebieski szlak na Baranią Górę (1220 m n.p.m.), turyści którzy tu przyjeżdżają podziwiają malownicze Kaskady Rodła mieszczące się u stóp góry.

To najpiękniejszy kompleks naturalnych progów wodnych na terytorium Beskidów. Kaskady Rodła przyjęły nazwę z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Wisły p. Jana Kropa 19 września 1987 r. w 65. rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

Była to organizacja założona przez ludność polską walczącą o prawa mniejszości narodowej dla Polaków.

Nie mogli posługiwać się znakiem godła polskiego, w związku z tym w 1933 r. wprowadzili symbol rodła w estetycznej formie odtwarzającej bieg Wisły z oznaczeniem Krakowa, jako symbolu łączności z miejscem narodzin i zjednoczenia ziem polskich.

Autorem znaku była Janina Kłopocka z Olesna, nazwę stworzył Edmund Omańczyk z Opola, który z 15 Polakami spod znaku Rodła brał udział w uroczystościach 65-lecia Związku Polaków w Niemczech zorganizowanych w Wiśle przez Towarzystwo Miłośników Wisły, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Opolskie Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe, PTTK o/Wisła.

Kaskady Rodła składają się z około 25 naturalnych wodospadów i progów rzecznych na Białej Wisełce, na zboczach Baraniej Góry. Wysokość wodospadów oscyluje od 0,5 – 5 m.

Można tu zobaczyć pięknie wyżłobione kotły eworsyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Niżej położone progi zostały wydrążone w warstwach godulskich. Zbocza wąwozów obok wodospadów są porośnięte przez pomnikowe świerki i jodły w wieku ok. 170 lat.

Adres:

Ul. Połomska

43-460 Wisła

5. Myśliwski Zameczek Habsburgów w Wiśle

Drewniany pałacyk myśliwski Habsburgów jest oprawą Wisły. Pałacyk znajdował się kiedyś wśród lasów Beskidu Śląskiego, do Wisły trafił w 1986 roku. Pałacyk postawiono na polanie Przysłop w 1898 roku z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

Królowie, którzy mieli upodobanie w polowaniu do głuszców przyjeżdżali tutaj w gościnę. Przez wieki łowiectwo było elitarnym zajęciem królów, książąt, arystokracji i szlachty. Lasy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego cieszyły się zainteresowaniem przedstawicieli różnych linii dynastii Habsburgów.

Jednym z najbardziej dogodnych miejsc, gdzie mogli zatrzymać się utytułowani myśliwi, została uznana polana Przysłop, która jest położona na południowej ścianie Baraniej Góry.

W XIX wieku postawiono tu niewielką leśniczówkę, którą w połowie tego stulecia zastąpiono domkiem myśliwskim. W 1863 roku wybudowano nową leśniczówkę. Aktualnie mieści się tutaj Izba Leśna Nadleśnictwa Wisła, są tutaj trofea myśliwskie, zwierzęta i rośliny Beskidu Śląskiego.

Po jakimś czasie wzniesiono mały pałacyk w stylu tyrolskim. W latach 1897-1898 powstał obiekt, który istnieje do dzisiaj.

To drewniany budynek na kamiennej podmurówce, który nawiązuje do budownictwa alpejskiego. Habsburgowie i ich goście mogli z niego korzystać do I wojny światowej. Ostatnie polowanie miało miejsce w 1916 roku.

W pałacyku odpoczywał m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern. Od 1925 roku pałacyk pełnił rolę schroniska górskiego, przetrwał wojnę i do lat 70. przyjmował turystów. W 1986 roku pałacyk przeniesiono do Wisły na ul. Lipową, od 3 października 1987 roku jest usytuowana tutaj siedziba wiślańskiego oddziału PTTK. Obiekt leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i na Szlaku Habsburgów.

Adres:

Ul. Lipowa 4A

43-460 Wisła

6. Aleja Gwiazd Sportu w Wiśle

Aleję Gwiazd Sportu stworzono dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Malince. W Alei znajdują się tablice sporządzone z brązu, wmurowane na głównej promenadzie przy wiślańskim rynku na Placu Hoffa.

Otwarcie Alei Gwiazd Sportu miało miejsce we wrześniu 2008 roku, wtedy zostały wmurowane dwie tablice: pierwsza upamiętniająca m.in otwarcie skoczni w Malince, druga z nazwiskiem Adama Małysza, największego sportowca w historii

Wisły i jednego z najwybitniejszych sportowców w dziejach Polski.

Nazwiska osób, których tablice wbudowano w Alei Gwiazd Sportu w Wiśle:

1. Janusz Rokicki – wicemistrz paraolimpijski z 2004 roku w Atenach.

2. Apoloniusz Tajner – trener polskich skoczków, pod jego wodzą największe sukcesy osiągnął Adam Małysz.

 • Jan Szturc – pierwszy trener klubowy Adama Małysza.
 • Jan Kawulok – wiślański olimpijczyk.
 • Jan Legierski – olimpijczyk z Wisły.
 • Przemysław Saleta – mistrz boksu i kick-boxingu, inicjator Biegu po Nowe Życie.
 • Piotr Żyła – skoczek narciarski, medalista mistrzostw świata.

Kolejne tablice zamurowane w Aleję Gwiazd Sportu będą poświęcone wybitnym sportowcom związanym z Wisłą.

Adres:

Ul. 1 Maja 3

43-460 Wisła

7. Muzeum Adama Małysza

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza w Wiśle znajduje się blisko ronda w centrum miasta.

W Galerii Adama Małysza można zobaczyć wszystkie nagrody, które otrzymał Adam Małysz na zawodach krajowych i międzynarodowych. Do najcenniejszych eksponatów należą: nagrody zdobyte w czasie Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver, medale Mistrzostw Świata, Kryształowe Kule za zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W Galerii Sportowych Trofeów Adama w Wiśle znajduje się dużo pamiątek z zawodów, a także kolekcja sprzętu narciarskiego, którego używał w trakcie trwania swojej kariery sportowej. Warto wybrać się do galerii aby poznać dokonania Adama Małysza.

W galerii jest sklepik z pamiątkami. Można tu zakupić gadżety związane z osobą Adama Małysza, najbardziej znanego mieszkańca Wisły.

Galerię można zwiedzać w sezonie: ferie, wakacje i Święta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 – 17:00. Poza sezonem od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 17:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00 – 15:00.

Adres:

Ul. 1 Maja 48A

43-460 Wisła

8. Jezioro Czerniańskie w Wiśle Czarnem

Warto wybrać się do cudownego miejsca w bliskim sąsiedztwie przyrody, jakim jest Jezioro Czerniańskie w Wiśle.

To sztuczny akwen wodny stworzony w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarnem.

Jezioro stworzono w 1973 roku. Przy Jeziorze Czerniańskim w Wiśle jest jeden z kilku przystanków Wiślańskiej Ciuchci, którą można dojechać do najciekawszych zakątków tej dużej miejscowości.

To fantastyczna atrakcja dla całych rodzin, a także dla osób które chcą dużo zwiedzić. Jest to unikalne miejsce spacerowe, chętnie korzystają z niego turyści, którzy lubią aktywny wypoczynek.

Warto wybrać się na spacer i zobaczyć malownicze widoki, które można uwiecznić na zdjęciach. Jezioro Czerniańskie przyciąga zwiedzających, bo zapewnia ciszę, spokój i atrakcyjne widoki.

9. Wodospad w Wiśle Czarnem

Wodospad w Wiśle można zobaczyć jadąc drogą z centrum Wisły w stronę Jeziora Czerniańskiego do Wisły Czarne, po prawej stronie drogi. To przepiękny 8-metrowy wodospad, sztucznie wybudowany na Białej Wisełce w latach 50. XX wieku.

Naprzeciw wodospadu widać przepławki, to system małych progów wodnych, który umożliwia wędrówkę rybom w dół rzeki.

Okolice wodospadu w Wiśle są przepiękne, będąc tutaj warto się wybrać na spacer całą rodziną.

Poniżej wodospadu, idąc w głąb zieleni, można dojść do klimatycznej karczmy „Drewutnia”, gdzie warto na chwilę się zatrzymać.

Wodospad w Wiśle i obszar który z nim sąsiaduje są zlokalizowane na terytorium Rezerwatu Przyrody Wisła.

Adres:

Czarne

43-460 Wisła

10. Zameczek Prezydenta RP i Zamek Górny w Wiśle Czarnem

Zameczek Prezydenta RP w Wiśle jest Historyczną Rezydencją Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, to Narodowy Zespół Zabytkowy i praca polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie to popularna atrakcja turystyczna Wisły, która znajduje się za wodospadem na Wisełce i Jeziorem Czerniańskim.

Zamek w Wiśle Czarnem postawiono w latach 1929-31 na miejsce spalonego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początku XX wieku.

Był podarunkiem ludu śląskiego dla Ignacego Mościckiego i jego następców. W 1931 roku przekazano mu go razem z honorowym obywatelstwem Wisły. Projektantem budynku był wybitny polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz, który nadał mu wygląd średniowiecznego zamku. 

W czasie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję posiadłości wypoczynkowej dla dygnitarzy III Rzeszy, po wojnie należał do Rady Ministrów, a następnie do górników. 

W 2002 roku zamek był pod opieką Prezydenta RP, z inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęto jego kompleksową modernizację.

Budowle, które tworzą kompleks zamkowy:

1. Zamek, historyczny apartament prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

2. Drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku zbudowana w stylu alpejskim

– jedyna pozostałość po dawnym zameczku, który należał do Habsburgów.

3. Zamek Dolny i Gajówka dostępne dla turystów na wypoczynek. udostępnione na

Taras widokowy

W Zamku Dolnym jest taras czyli platforma widokowa w postaci dużego podestu osłaniającego południową ścianę budynku.

To fantastyczne miejsce widokowe zabezpieczone barierkami.

Poniżej ciągną się wody zbiornika w Wiśle Czarne, zapora, a także stoki porośnięte zielenią, które można oglądać przez wbudowane lunety.

Adres:

Ul. Zameczek 1

43-460 Wisła

11. Wielka Czantoria

Wyprawa na Wielką Czantorię to bardzo dobry pomysł na dłuższą wycieczkę i krótki spacer.
Wielka Czantoria jest położona w Beskidzie Śląskim, ma wysokość 995 metrów n.p.m. i mieści się na liście szczytów wymaganych do zdobycia Małej Korony Beskidów.

Szczyt znajduje się na granicy Polski i Czech.

Postawiona tam wieża widokowa i schronisko są po stronie czeskiej.

Przez szczyt przechodzi także Główny Szlak Beskidzki.

Na szczycie wieży widokowej zlokalizowanej 29 metrów nad ziemią jest platforma

skąd można podziwiać wszystko dookoła.

Na szczyt prowadzą następujące szlaki:

1. Czerwony szlak z Ustronia Polany zajmuje ok 2 godzin pieszo.

2. Czerwony szlak, wyjazd koleją linową i dalej ok. 30 minut pieszo do wieży widokowej.

3. Szlak niebieski z Ustronia Centrum trwa ok, 2.5 godziny.

4. Szlak czerwony z Soszowa.

5. Z czeskiej miejscowości Nýdek.

 • Szlak czarny od strony Małej Czantorii.

12. Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego jest usytuowane w centrum Wisły

– w zabytkowym budynku dawnej karczmy pochodzącej z 1794 roku.

W Muzeum Beskidzkim można zobaczyć wystawę stałą, która przedstawia podstawowe dziedziny kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego.

Ukazane jest tutaj ciesielstwo, kowalstwo, tkactwo, obróbka wełny i lnu.

Znajdują się tutaj cenne eksponaty takie jak kosy, drewniane widły, grabie, cepy.

Wśród wielu eksponatów można obejrzeć oryginalne sprzęty: drewniany podnośnik, narty, stolnicę do wyrobu gontów, skrzynię wałaską.

Mieści się tutaj również kolekcja naczyń sałaszniczo – pasterskich pochodząca z końca XIX wieku, można się również dowiedzieć jak tworzy się takie naczynia.

W Muzeum odbywają się tematyczne wystawy czasowe, na które składają się głównie obrazy i rzeźby.

Do dodatkowych atrakcji należy Enklawa Budownictwa Drewnianego, w której jest możliwość zobaczenia kuźni, chaty komornika, koliby pasterskiej, pasieki pszczelarskiej.

Adres:

Ul. Pawła Stellera 1

43-460 Wisła

13. Ławeczka na Krzakoskiej Skale w Wiśle

Krzakoska Skała (730 m n.p.m.) zwana również Skałą na Kobylej, jest umiejscowiona w Beskidzie Śląskim, przy niebieskim szlaku który prowadzi z Wisły Dziechcinki na szczyt Wielkiego Stożka.

Jest to ogromna skała mająca około 10 metrów wysokości, jeden z największych wytworów tego typu w Beskidzie Śląskim.

Często i chętnie odwiedzana przez miłośników wspinaczki, wyznaczono tutaj kilkanaście dróg wspinaczkowych. Ze szczytu skały rozprzestrzeniają się przepiękne widoki na dolinę Wisły, pasmo Czantorii i Równicy.

Krzakoska Skała rozciągnięta nad Wisłą zyskała na popularności w 2020 roku,

wtedy na jej szczycie, w miejscu urokliwego punktu widokowego postawiono ławeczkę miłości z wielkim serduchem wydrążonym w oparciu. Turyści chętnie tutaj przyjeżdżają aby zrobić sobie zdjęcie na instaławeczce.

W Wiśle jest dużo takich ławek, kolejne mają powstać by uatrakcyjnić turystom zwiedzanie miasta i okolic.

14. Malinowska Skała

Malinowska Skała jest szczytem znajdującym się w głównym paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Ma wysokość 1152 metrów nad poziomem morza, malownicze usytuowanie i bliskość wielu atrakcyjnych miejsc powodują, że jest ceniona przez turystów odkrywających Beskid Śląski.

Ważne informacje o Malinowskiej Skale i atrakcjach znajdujących się w jej pobliżu:

 1. Masyw Malinowskiej Skały wybudowano ze skał zlepieńcowych kwarcowych,

które w takiej formie występują jedynie w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Śląsko-Morawskim.

Około sześćdziesięciu metrów od szczytu znajduje się wychodnia w formie sporej ambony.

2. Wychodnia w Malinowskiej Skale znajduje się tam od połowy XX wieku i jest to jeden z najbardziej znanych symboli Beskidu Śląskiego.

Od 1977 roku jest pod ochroną jako pomnik przyrody.

 • Na zboczach góry jest wejście do Jaskini Malinka.

Jaskinię odkryto w latach siedemdziesiątych XX wieku.

 • Okolice Malinowskiej Skały sprzyjają entuzjastom pieszych wycieczek po górach oraz pasjonatom aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
 • Ten obszar oddzielają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności.

Należy do nich czerwony szlak, który prowadzi z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinów, zielony szlak z Baraniej Góry czy żółty szlak z Ostrego przez Kościelec.

 • Blisko Malinowskiej Skały leży szczyt Skrzyczne.

Jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który jest zaliczany do Korony Gór Polski. Posiada wysokość 1257 metrów nad poziomem morza.

Jest to szczyt skąd prowadzą interesujące szlaki turystyczne, w pobliżu zostało rozbudowane duże zaplecze dla turystów.

 • Kolej krzesełkowa “Skrzyczne” to pierwsza w Polsce kolej krzesełkowa.

Powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku, długość trasy wynosi ok. 1,5 kilometra.

Może przewieźć do 2400 osób na godzinę, jest to alternatywa dla osób, które nie chcą wchodzić na szczyt.

 • Ochodzita jest wzniesieniem w Beskidzie Śląskim o wysokości ok. 900 metrów nad poziomem morza.

Ochodzita jest znana z tego, że można stąd podziwiać najpiękniejsze krajobrazy w Beskidzie Śląskim.

Blisko Malinowskiej Skały znajdują się miejscowości atrakcyjne turystycznie, takie jak Szczyrk, Wisła, Istebna, Żywiec.

15. Małe Skrzyczne

Płaskie wypiętrzenie wzniesienia, które łączy Skrzyczne z Malinowską Skałą w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, jest trzecim co do wielkości szczytem tej grupy górskiej.

Ogromna północno – zachodnia ściana Małego Skrzycznego, skąd w górnej części ciągnie się Hala Skrzyczeńska, osuwa się ku dolinie Żylicy brzegiem przykrytym  licznymi polanami.

W Szczyrku ten obszar jest jednym z głównych ośrodków narciarstwa. Północne, urwiste stoki góry opadają ku dolinie Czyrnej, w latach 90. XX w. całkowicie opustoszały z lasów. Przez szczyt Małego Skrzycznego przebiega zielony szlak turystyczny z Malinowskiej Skały na Skrzyczne.

16. Trzy Kopce

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) jest szczytem w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Nazwa góry wywodzi się od jej umiejscowienia ściśle na pograniczu trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej.

W początkowej fazie rozwoju osadnictwa na tym obszarze każda osada oznaczyła swoje granice wyżłobieniami na korze drzew lub kopcami układanymi z kamieni.

Przymiotnik „Wiślańskie” został dodany aby odróżnić górę od innych szczytów o tej nazwie, np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim.

Z Trzech Kopców Wiślańskich ciągnie się piękny widok na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Grabową (905 m n.p.m.), grzbiet Starego Gronia, Orłową (813 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.) i Czantorię (995 m n.p.m.).

Szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie:

 1. Szlak niebieski z Równicy przez Orłową, 2,5 godziny.
  2. Szlak zielony z Brennej Centrum przez Brenną Leśnicę PKS, 3,5 godziny.
  3. Szlak żółty z Wisły Uzdrowisko PKP, 1,5 godziny.

17. Wielki Stożek

Szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim, jest trzecim co do wysokości szczytem na granicy dorzecza Wisły i Odry.

Zbocza szczytowego sklepienia Wielkiego Stożka stromo opadające ku zachodowi, północy i wschodowi, jedynie ku południu jego grzbiet biegnie prawie poziomo ku Kyrkawicy. Na północy góra ma postać stożka i jest zbudowana z piaskowca godulskiego.

Pod samym szczytem od strony zachodniej można zobaczyć charakterystyczną wychodnię skalną. Masyw Wielkiego Stożka jest pokryty lasami, na zachodzie głównie bukowymi i bukowo-świerkowymi, po wschodniej w większości świerkowymi.

Przez Stożek biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami, przed wejściem obu państw do strefy Schengen mieściło się tutaj turystyczne przejście graniczne.

Pod szczytem znajduje się Schronisko PTTK na Stożku, które oddano do użytku

w 1922 roku oraz splot szlaków pieszych, skąd można dojść m.in. na Przełęcz Kubalonkę, Czantorię Wielką, Soszów Wielki do Wisły, Wisły Głębce, Istebnej, Jaworzynki i Jabłonkowa.

Przez szczyt prowadzi Główny Szlak Beskidzki.

18. Aquapark Tropikana

Niezaprzeczalną atrakcją jest również największy Aquapark Tropikana znajdujący się w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim, jest to kompleks mieszczący się w Hotelu Gołębiewskim.

Baseny
Można tu znaleźć łącznie 3 baseny.

Największy z nich to 5-torowy basen pływacki, jego głębokość osiąga ponad 2 metry. Kolejny jest basen rekreacyjnym z falami i biczami wodnymi.

Jest także basen z hydromasażem i brodzik dla dzieci.

Jacuzzi
Goście mogą korzystać z 8 wanien posiadających różne zapachy, między innymi ługową, morską solankę, borowinową, wapniowo – magnezową.

W Parku Tropikana jest jacuzzi zewnętrzne dostępne cały rok.

Sauny i Strefa Relaksu
W Parku są sauny suche o zapachu kosodrzewiny, eukaliptusa, sauny parowe i mały basen z zimną wodą.

Jest również grota z temperaturą, która osiąga 0°C.

W strefie odpoczynku jest położona jaskinia solna i pokoje rekreacyjne ze światłoterapią i tężniami.
Aquapark ma w swojej ofercie zjeżdżalnie o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności dla dzieci i dorosłych, siłownię, basen z falą i brodziki.

Adres:

Aleja Księdza Biskupa Juliusza Bursche 3

43-460 Wisła

19. Pętla Cieńkowska

Pętla Cieńkowska jest specjalnie przygotowanym szlakiem spacerowym dla rodzin z dziećmi w miejscowości Wisła Malinka.

Jego największą zaletą jest mały poziom trudności. Drogę do góry, a później na dół można pokonać kolejką linową, a „górski” odcinek między stacjami kolejek nie należy do wymagających. Jak nazwa wskazuje mamy do czynienia z pętlą, co oznacza że początek i koniec trasy mieszczą się w tym samym punkcie.

Rozpoczynając trasę można wybrać bezpłatny parking pod skocznią narciarską im. Adama Małysza. Chętni mogą wejść na taras widokowy zlokalizowany na szczycie wieży. Można stąd zobaczyć początek i koniec skoczni.

Spacer grzbietem Cieńkowa

Trasa prowadzi żółtym szlakiem  turystycznym.  Droga jest łatwa i szeroka, ale czasami pojawiają się kilkumetrowe podejścia.

Trasa posiada długość około 1500 metrów. Przejście całego „górskiego” odcinka zajmuje około godziny.

Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych, a także miejsca przygotowane do odpoczynku z ławkami i stołami.

Grzbiet Cieńkowa

Droga prowadzi lekko pod górę. Po przejściu większego odcinka drogi można dojść na szczyt Cieńków Niżni  o wysokości 720 m n.p.m.

Po wejściu na górę jest możliwość zjechania w dół, ale lepiej jest przejść kolejne 150 metrów, aby dotrzeć do punktu widokowego pod „magiczne drzewo”. Kolejka linowa, którą zjeżdża się do Wisły posiada długość 1000 metrów i ma krzesełka czteroosobowe.

Warto z punktu widokowego podziwiać cudowne krajobrazy, które po prostu zachwycają.

Spacer wzdłuż Malinki

Ostatnia część Pętli Cieńkowskiej prowadzi szeroką trasą wzdłuż potoku Malinka.

Pętlę Cieńkowską można pokonać także w drugą stronę czyli przejść ścieżką równolegle do potoku Malinka poniżej skoczni narciarskiej do stacji kolejki linowej Cieńków, wjechać na górę i wrócić pasmem Cieńkowa do skoczni narciarskiej.

Adres:

Ul. Malinka 8

43-460 Wisła