Jeziora są trzecim, obok gór i morza, najchętniej wybieranym regionem na wakacyjny wypoczynek.

Osoby lubiące spędzać czas nad wodą chętnie wybierają się nad jezioro latem. To popularne miejsce wypoczynku, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem

podczas weekendów.

Ma to miejsce w szczególności w przypadku popularnych miejscowości na Warmii i Mazurach, czy akwenach położonych w miejscowościach górskich.

Miłośnicy przyrody, aktywnego wypoczynku, spacerów, wędkowania, znajdą tu coś dla siebie. Noclegi nad jeziorem najczęściej wybierają rodziny z dziećmi i grupy znajomych. Jeziora stanowią jeden z trzech najczęściej wybieranych regionów na wakacyjny wypoczynek.

Warto podkreślić jednak, że warto tu przyjechać nie tylko latem.

Pasjonaci wspaniałej przyrody, aktywnego wypoczynku, spacerów, grzybobrania, wędkowania, znajdą tu coś dla siebie również w pozostałych porach roku.

Nad jeziorami najczęściej wypoczywają rodziny z dziećmi i grupy znajomych.

1. Giżycko

Warto rozpocząć zwiedzanie od Giżycka, jednej z najpopularniejszych  miejscowości, w której turyści odpoczywają nad jeziorami Kisajno i Niegocin. Co roku przyciąga doświadczonych żeglarzy i turystów, którzy tęsknią za tym cudownym klimatem.

Giżycko można podziwiać na lądzie i w wodzie. Trzeba zaznaczyć, że Giżycko jest bardzo dobrym miejscem na krótszy lub dłuższy wypoczynek.  Znajdują się tutaj liczne atrakcje i zabytki, które spowodują, że z przyjemnością będziemy wracali do tego miasta.

Giżycko noclegi posiada fantastycznie rozwinięte zaplecze noclegowo – gastronomiczne.

2. Augustów

Augustów jest kolejną chętnie odwiedzaną miejscowością nad jeziorem, nie tylko latem. Miejscowość jest znana ze wspaniałego klimatu, wielu zabytków i atrakcji przyrodniczych. Z pewnością nikt nie będzie się tutaj nudził.

Augustów znajduje się w otoczeniu dziewięciu jezior, licznych rezerwatów przyrody jest ozdobiony przez Klonownicę, najkrótszą rzekę w Polsce. Dzięki swojemu położeniu stanowi ciekawą propozycję dla turystów.

Zwiedzający mogą skorzystać z doskonale zorganizowanego ośrodka żeglarskiego i uzdrowiskowego. a także miło spędzić czas w tej urokliwej miejscowości.

Noclegi w Augustowie pozwolą wypocząć, wspaniale się bawić i zrelaksować się na świeżym powietrzu.

3. Mikołajki

Nie mogło zabraknąć stolicy polskiego żeglarstwa. Mikołajki to prawdziwy raj dla turystów, którzy kochają Mazury i możliwość wypoczynku nad wodą.

Miejscowość ma niesamowitą atmosferę, zachęca do zwiedzania zabytków, posiada doskonale rozbudowaną bazę noclegowo – gastronomiczną.

Trzeba podkreślić, że Mikołajki są położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami Tałty i Mikołajskim.

Co roku przyjeżdżają tutaj pasjonaci żeglarstwa i turyści spragnieni tego wyjątkowego klimatu.

Noclegi Mikołajki są miejscowością, którą możemy podziwiać na lądzie i z pozycji jezior, to miejsce unikalne, każdy kto wybierze się tutaj na wypoczynek z pewnością będzie zadowolony.

default

4. Mrągowo

Mrągowo to stolica polskiego country, a także popularna miejscowość leżąca nad  jeziorem Czos na Mazurach. Największym zainteresowaniem cieszy się latem podczas festiwalu muzyki country.

Mrągowo jest niewielkim miastem mieszczącym się w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu co roku przyjeżdża tutaj mnóstwo turystów.

Najchętniej przyjeżdżają tutaj fani żeglarstwa, miłośnicy muzyki country i osoby, które lubią spacerować wzdłuż jeziora albo spędzać wolny czas na plaży.

5. Ruciane-Nida

Ruciane-Nida jest kolejną perełką, chętnie wypoczywają tutaj turyści z różnych stron Polski. Miejscowość fascynuje cudownymi jeziorami i urzekającą przyrodą, jest usytuowana nad Jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką, które łączy Kanał Nidzki.

Przez Ruciane płynie rzeka Nidka, a to wszystko w sąsiedztwie przepięknej Puszczy Piskiej.

Ruciane-Nida przyciąga rzesze turystów, zaliczają się do nich entuzjaści żeglarstwa i osoby, którym sprawia przyjemność poznawanie regionu Warmii i Mazur. Ruciane-Nida jest doskonałym miejscem na krótszy albo dłuższy urlop.

Dominuje tu cisza i spokój, wszystko uzupełnione przez atrakcje i zabytki, które trzeba koniecznie zobaczyć. 

6. Okuninka

Na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim znajduje się dużo wspaniałych miejsc do wypoczynku nad jeziorami.

Najbardziej znanym i wybieranym miejscem nad jeziorem jest Okuninka noclegi nad Jeziorem Białym.

To popularne miejsce relaksu dla mieszkańców tej okolicy i turystów z całej Polski. Ogromną popularnością cieszy się flyboarding, który pozwala unieść się nad taflę akwenu na kilkanaście metrów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.

Do dyspozycji jest również windsurfing, nurkowanie, a także można wypożyczyć rower wodny. Przy głównej plaży funkcjonuje klub oraz wesołe miasteczko, po drugiej stronie jeziora jest park linowy. Wolny czas w Okunince można spędzić na deptaku, przy którym znajdują się bary, punkty gastronomiczne i sklepy z urozmaiconym asortymentem.

7. Olecko

Miasto znajdujące się nad Jeziorem Olecko Wielkie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jest plaża miejska ze skocznią, unikalna kamienna półrotunda z kompleksem rekreacyjno – sportowym z 1927 r.

Pośród innych mazurskich miast Olecko odznacza się wspaniałym parkiem miejskim w centrum.

Olecko jest znane z organizacji imprez sportowych i kulturalnych o międzynarodowym charakterze – „Przystanek Olecko”, „Mazurskie Spotkania z Folklorem”.

Miasto urzeka gości pięknym umiejscowieniem nad rzeką Legą. Powietrze w tym regionie jest najczystsze w Polsce.

Jest to spowodowane oddaleniem tego obszaru od wielkich miast oraz bliskim położeniem 4 puszczy: Augustowskiej, Rominckiej, Boreckiej i Piskiej.

Atrakcyjne położenie oleckiej bazy sportowej w bliskim sąsiedztwie parku i jeziora stwarza bardzo dobre warunki do aktywnego wypoczynku i uprawiania różnorodnych dyscyplin sportu.

Miasto stanowi doskonałe zaplecze do zwiedzania różnych zakątków Mazur.

Na strzeżonym, miejskim kąpielisku znajduje się m.in. molo z wieżą do skoków, wypożyczalnia sprzętu pływającego, baza WOPR, bar z zadaszoną wiatą, boisko do gry w siatkówkę, zaplecze sanitarne.

Latem organizowane są tutaj imprezy kulturalne i sportowe. Okolice Olecka łączą piękno krajobrazu i świeżość terenów nie tkniętych przez człowieka.

Panują tu kolory zieleni lasów i błękitu jezior, miejsc idealnie nadających się do wypoczynku.

Zalety Ziemi Oleckiej to wspaniały mikroklimat, ogromne obszary wodne i leśne, różnorodność zwierzyny, ptactwa i szaty roślinnej, fantastyczne warunki do żeglowania, polowania, wędkowania, grzybobrania.

Olecko to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu z rodziną.

8. Polańczyk i Solina

Polańczyk i Solina znajdują się bardzo blisko siebie, są bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez turystów wypoczywających w Bieszczadach.

Noclegi nad Jeziorem Solińskim to doskonała propozycja dla każdego, kto chociaż na chwilę pragnie odpocząć od wędrówek po górskich szlakach.

Miejscowości otaczają lasy iglaste, które pozwalają turystom oddychać świeżym powietrzem przesyconym olejkami eterycznymi unoszącymi się z drzew.

Klimat i obecność wód mineralnych czynią z niego popularny kurort, jest to uzdrowisko często wybierane przez kuracjuszy.

Będąc w Solinie koniecznie trzeba wybrać się do słynnej zapory, która robi ogromne wrażenie.  Konstrukcja liczy 650 metrów długości i powyżej 80 metrów wysokości.

Rozprzestrzenia się stąd piękny widok na miejscowość i zalew usytuowany poniżej. Warto znaleźć czas, aby zobaczyć wnętrze tamy i dowiedzieć się jak działa hydroelektrownia, wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem, w kilkuosobowych grupach.

9. Charzykowy

Charzykowy są zlokalizowane nad Jeziorem Charzykowskim. Miejscowość uchodząca za kolebkę żeglarstwa, ponieważ tutaj

w 1919 roku z pomysłu Ottona Weilanda stworzono pierwsze Towarzystwo Żeglarskie. W 1920 na Jeziorze Charzykowskim odbyły się pierwsze regaty w Polsce.

Charzykowy ze względu na swój niezwykły urok, cieszą się zainteresowaniem turystów o każdej porze roku, jednak najwięcej osób przyjeżdża tutaj latem. 

Nad Jeziorem Charzykowskim jest ulokowany jeden z najpiękniejszych portów w Polsce, który posiada ponad 100 miejsc postojowych dla jachtów i łodzi motorowych. Urokliwa miejscowość przyciąga wielu żeglarzy, którzy chcą miło i spokojnie spędzić czas.

Port zaopatrzono we własne zaplecze w postaci bazy noclegowej i pryszniców, a także stację paliw dla jachtów motorowych. Plaża jest miejscem bezpiecznym do wypoczynku.

10. Turawa

Turawa jest niewielką wsią położoną około 15 kilometrów od Opola. Na co dzień jest spokojnie, ale latem przyjeżdża tutaj dużo turystów, których przyciąga urokliwe Jezioro Turawskie. Miejscowość ulokowana nad brzegiem akwenu, stanowi fantastyczny cel wakacyjnego wypoczynku.

Wczasowicze są zachwyceni tym miejscem ze względu na błękitne lustro wody, w otoczeniu piaszczystych plaż i zielonych, sosnowych lasów. Latem Turawa stanowi bajkowy zakątek, w którym można spacerować, jeździć na rowerze i wędkować.

Szukając miejsca na długi weekend albo wakacyjny wypoczynek, trzeba wziąć pod uwagę Turawę. Usytuowanie jest głównym walorem tej letniskowej miejscowości.

W Turawie letnicy spędzają czas na plażowaniu i uprawianiu sportów wodnych. Tutejsze okolice posiadają w sobie ogromny urok.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno miłośnicy spokoju jak i entuzjaści aktywnego spędzania czasu.  Rowerzyści mogą korzystać z trasy rowerowej, która prowadzi wokół Jeziora Turawskiego.

W większości wyznaczono ją drogami asfaltowymi, wystarczy pokonać 3,5 kilometra leśnymi ścieżkami. Trasa jest także dostosowana do wędrówek pieszych. Wtedy warto być przygotowanym na całodzienną wycieczkę, jednak urokliwa  okolica w pełni wynagradza trudy.