Kilka informacji o Szczyrku

Szczyrk to znana i popularna miejscowość o charakterze wypoczynkowym w województwie śląskim. Leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w okolicy miejscowości Żywiec i Wisła. Czyni ją to świetnym wyborem na wędrówki górskie. Noclegi w Szczyrku posiadają dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, a także narciarską. Znajdują się tu trasy narciarskie o łącznej długości ok. 60 km. Turyści bardzo chętnie wspinają się na Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Prowadzą na niego dwie trasy turystyczne i wjeżdża jedna z najdłuższych kolejek linowych w kraju. Szczyrk jest popularny wśród turystów przez cały rok, którzy odwiedzają region nie tylko dla górskich szlaków.

Atrakcje w Szczyrku

Do atrakcji godnych polecenia w Szczyrku należą:
Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Szczyrk Mountain Resort dysponuje 10-osobową koleją gondolową oraz dwoma 6-osobowymi kolejami kanapowymi.
Deptak nad Żylicą przyciąga turystów o każdej porze roku. Jest to wybrukowana, szeroka ścieżka pieszo-rowerowa. Zimą korzystają z niej narciarze biegowi, w pozostałych porach roku piesi, rowerzyści, rolkarze i miłośnicy nordic walking. Dzięki oświetleniu deptakiem można spacerować wieczorem i nocą.
Drewniane Sanktuarium św. Jakuba to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szczyrku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Sanktuarium św. Jakuba w całości wykonane jest z drewna. Dach dwuspadowy pokryty gontem-materiałem w postaci drewnianych desek. Z przodu dostawiona jest czworokątna wieża o budowie słupowej, w której znajduje się dzwon z 1691 roku. Na zewnątrz znajduje się krzyż wykonany w stylu rokoko z 1797 roku. Sanktuarium jest wyposażone w stylu późnobarokowym, w większości w zabytki pochodzące z nowosądeckiego klasztoru norbertynów.