Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na weekend we wrześniu. Solina domki to świetne miejsce na wypoczynek nad jeziorem z zarazem górach.

Warto przyjechać do Soliny jesienią. Jest to odpowiedni czas dla osób, które w szczególności cenią sobie spokój

i piękne pejzaże.. To idealna pora roku aby podziwiać różnokolorowe drzewa, które tworzą malownicze krajobrazy.

Solina jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków na południu Polski. Jest to fantastyczne miejsce dla osób, które lubią podziwiać piękną przyrodę, jak również dla pasjonatów sportów wodnych.

Solina to niewielka miejscowość położona w województwie podkarpackim. Znajduje się blisko Jeziora Solińskiego, które jest zaliczane do jednego z największych w Polsce sztucznych zbiorników wodnych.

Jezioro powstało w latach 60-tych XX wieku i zapewniało Dolinie Sanu ochronę przed częstymi powodziami.

Miejscowości znajdujące się nad Jeziorem Solińskim m.in.: Polańczyk, Berezka, Myczkowce są popularnymi kurortami wypoczynkowymi i ośrodkami sportów wodnych. Jest to kompleks, który wyróżnia się niezwykle przepięknym krajobrazem.

Można wypocząć na plaży, wybrać się na spacer lub rowerem na wycieczkę krajoznawczą, a także skorzystać z interesującej oferty sportów wodnych.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie razem z zaporą  utworzono na rzekach San i Solinka. Kilka wsi musiało zostać zalanych aby mógł powstać zalew.

Pod lustrem wody są ruiny sześciu miejscowości, w tym wsi Solina, która została przeniesiona w inne miejsce. Akwen ma powierzchnię 22 km² i jest umiejscowiony na wysokości kilkudziesięciu metrów. Zalew jest fantastycznym miejscem dla entuzjastów sportów wodnych, żeglarstwa i kitesurfingu.

Na jeziorze odbywają się wycieczki statkami, które są zaopatrzone w bar i taras widokowy. W wodach zbiornika znajduje się dużo gatunków ryb, co jest zachętą dla pasjonatów wędkarstwa z całej Polski.

Osoby, które preferują spokojniejszy wypoczynek mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów wodnych lub popłynąć rejsowymi statkami oferującymi wspaniałą wyprawę wzdłuż krawędzi jeziora.

Zapora i Elektrownia Wodna w Solinie

Popularną atrakcją Soliny jest tama, która jest największa w Polsce, oddziela Jeziora Solińskie i Myczkowskie, często nazywane „Krupówkami Bieszczad”.

Posiada około 650 metrów długości i powyżej 80 m wysokości. Jezioro Solińskie jest przepięknym akwenem, warto wybrać się na spacer aby podziwiać te cudowne widoki. Tama w Solinie i hydroelektrownia są dostępne dla turystów.

Warto zaznaczyć, że wewnętrzne tunele zapory można zwiedzać tylko z przewodnikiem. W środku Elektrowni Wodnej w Solinie panuje temperatura nie przekraczająca 10 stopni Celsjusza. Przez zaporę można się dostać do kąpieliska lub przystani statków turystycznych, można stąd popłynąć do Polańczyka. W Polańczyku są atrakcyjne ścieżki turystyczne, które rozciągają się na całą miejscowość.

Ścieżka prowadzi przez wzgórza widokowe, z których można podziwiać przepiękne, bieszczadzkie krajobrazy.

Punkt widokowy na Sawinie

Pasjonaci zdjęć i górskich pejzaży muszą odwiedzić punkt widokowy na Sawinie, jest położony ok. 1 kilometra od centrum Polańczyka na wysokości 516 m n.p.m. Można stąd podziwiać krajobraz Jeziora Solińskiego na tle bieszczadzkich wzniesień ze szczytami Smerek, Łopiennik, Magóra Łomiańska. Jest możliwość zobaczenia zróżnicowanego obszaru Soliny, są to wyspy i półwyspy, które znajdują się na lustrze jeziora.

Jezioro Myczkowieckie

Obszar Jeziora Solińskiego obejmuje także „dzikie” rezerwaty przyrody. Koniecznie trzeba zobaczyć ten nad Jeziorem Myczkowieckim, gdzie znajdują się prawdziwe alpejskie panoramy. Powyżej akwenu unosi się unikatowa ściana skalna, tzw. Skałki Myczkowieckie, mają długość ok. 600 metrów. W górnej części Skałek stworzono taras widokowy, z którego rozprzestrzeniają się piękne widoki na okolicę.

Szlaki piesze w rejonie Zalewu Solińskiego

W okolicy jeziora ciągnie się kilka szlaków pieszych.

Dużą popularnością cieszy się trasa zielona, która biegnie z Leska przez Zwierzyń i Myczków, dalej prowadzi na południe przez Wołkowyję, Górzankę i Terkę. Turyści chętnie wybierają szlaki, które prowadzą wokół Jeziora Myczkowieckiego.

Przez ten obszar przechodzi dużo szlaków rowerowych, które pozwalają na zapoznanie się z największymi atrakcjami mieszczącymi się blisko Bieszczad.

Kolej gondolowa nad Soliną

Kolejka gondolowa nad Soliną została udostępniona dla turystów 1 lipca 2022 roku. Cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających.

Widokowa kolej linowa daje niepowtarzalną okazję na podziwianie Jeziora Solińskiego i bieszczadzkich krajobrazów.

Polskie Koleje Linowe stworzyły wspaniałą ofertę turystyczną, która pozwoli zwiedzającym na podziwianie zachwycających krajobrazów z kolei gondolowej i wieży widokowej.

Kolej widokowa ma długość 1,5 kilometra, przebiega nad zaporą w Solinie, zamontowano tam 25 gondoli. Każdy wagon może pomieścić 8 osób. Podróż rozpoczyna się ze stacji początkowej w Plaszy przy solińskim deptaku, stacja końcowa jest umiejscowiona na górze Jawor.

W najwyżej położonym miejscu gondole mieszczą się na wysokości powyżej stu metrów nad ziemią.

Dodatkową atrakcją ośrodka Polskich Kolei Linowych jest wystawa, która znajduje się w pierwszej stacji, dotyczy kolei widokowej, jej technologii, liczby filarów, wysokości. Można tutaj uzyskać informacje na temat historii zapory w Solinie, która funkcjonuje

jako elektrownia wodna. Blisko końcowej stacji na górze Jawor można zobaczyć 55-metrową wieżę widokową i taras widokowy.

Rozciągają się stąd przepiękne widoki na polany i doliny.

Bieszczady noclegi domki to świetne miejsca na jesienny wyjazd w góry i nad jezioro. Czeka tu wiele atrakcji w lasach możemy delektować się piękną barwą jesiennych kolorów oraz relaksować się podczas szukania grzybów. To także świetne miejsce dla wędkarzy.

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady…