Kiedy zastanawiacie się , gdzie można się wybrać, na odpoczynek w trakcie trwania wakacji, pory jesiennej, zimowej, czy też w czasie wiosennym, nad polskimi jeziorami?. To odpowiedz, nie będzie dość skomplikowana. Oferta proponowana przez ośrodki istniejące wokół licznych jezior jest ciekawa i bogata w różnego rodzaju propozycje dla państwa. Samo piękno oraz czar mazurskiej przyrody, kusi posiadanymi swymi atrakcjami. Sama przyroda jest również odmienna, w zależności o czasu i może państwa przyjemnie zaskoczyć. Z tego powodu w każdym miesiącu spotkacie się z czymś innym i odmiennym. Dlatego przedstawiane i oferowane Mikołajki noclegi domki są jednym, z tego typu miejsc, zachęcającym, „kuszącym” państwa do odbywania, przeżywania zróżnicowanych wypadów, wypoczynkowo, turystycznych. Na przykład latem, istnieje wiele możliwości organizacji wolnego czasu. Z tego powodu będziecie mogli uczestniczyć na przykład w rejsie z Mikołajek na Śniardwy oraz także w rejsie po innych jeziora, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wspomniane rejsy, odbywają się regularnie oraz na zamówienie. Są one świetnym pomysłem na wycieczkę w słoneczny dzień, jak i wtedy, gdy pogoda nie sprzyja na plażowanie i opalanie się w promieniach słońca. Kiedy przyjedziecie już państwo do wspomnianych Mikołajek, to warto abyście wiedzieli, czy też znali następujące informacje.

Mazury noclegi domki są rzecz jasna, idealnym miejscem dla letnich, jesiennych, zimowych i wiosennych przygód. Miejsce noszące nazwę Ruciane-Nida i sąsiadujące z tą miejscowością jeziora – Śniardwy, Bełdany czy jezioro Nidzkie są atrakcją. Dodatkowo jeszcze wspomniana miejscowość i obecne jeziora, zamieniają się, na przykład w przepiękną zimową krainę czarów, gdy tylko temperatura spadnie poniżej zera. Niezwykłym przeżyciem jest obserwowanie obrazu jezior tak od środka, czyli z płaskiej, zamarzniętej tafli jeziora. Kiedy myślicie , zastanawiacie się, gdzie naprawdę możecie się wybrać, na odpoczynek w trakcie trwania wakacji, pory jesiennej, zimowej, czy też na wiosennej nad polskimi jeziorami?. To ciekawą z całą pewnością bogatą, obszerną ofertę, pod tym względem odnajdziecie w Rucianej Nidzie. Proponowana atrakcje, niespodzianki przez ośrodki istniejące w Ruciana Nida, czy też znajdujące się wokół, mile zaskoczą. Dodatkowo mazurska przyroda, skusi państwa swymi atrakcjami, do podziwiania ich oraz spacerów. Z tego powodu, sugerowana Ruciane Nida domki letniskowe nad jeziorem powinna być kolejnym,  idealnym, dobrym miejscem, do tego typu wypadu.


Wspomniana Ruciana Nida jest miastem położonym w województwie, warmińsko-mazurskim. Lato niestety już się skończyło i przyszła jesień. Słoneczne i kolorowe barwy jesieni obecne w Ruciana Nida, powinny zachęcić państwa do odbywania jesiennych spacerów, w trakcie których zwiedzicie chociażby atrakcje miasta. Atrakcji obecnych w tym miejscu oraz sposobów na ich poznawanie, będzie dużo. Dodatkowo posiadanego przez państw wolnego czasu, nie powinno zabraknąć. W trakcje państwa pobytu w tym mieście, warto sobie wcześniej ustalić wszystko to co będziecie robić. . Zadziwi państwa, to co „odkryjecie” w trakcie państwa pobytu w tym miejscu.
-Będziemy mieli możliwość zwiedzić – zobaczyć Park  Dzikich Zwierząt. Jest to przede wszystkim wspaniała atrakcja dla wszystkich, którzy uwielbiają oglądać i podziwiać zwierzęta żyjące na wolności.
-Ruciane Nida – jest  mazurskim miasteczkiem otoczonym lasami Wielkiej Kniei, czyli Puszczy Piskiej.
-Następną atrakcją miasta jest fakt, że położone ono jest nad następującymi jeziorami. Między innymi nad: Jeziorem Nidzkim, Guzianka Wielka, Guzianka Mała oraz Bełdany. Pierwsze dwa połączone są Kanałem Nidzkim. Zaś ostatnie dwa łączy śluza Guzianka. Jest ona najpopularniejszą miasta atrakcją.
-Miejsce to jest świetnym terenem przeznaczonym na urlopy. Nadaje się ono dla wszystkich z państwa, którzy lubią zwiedzać aktywnie.
-Układ tutejszych rzeczy, miejsc i malowniczych jezior sprawia, że okoliczne szlaki kajakowe są prawdziwą atrakcją turystyczną, dostępną dla wszystkich z zainteresowanych. Kajaki pozwolą państwu poznać Mazury z bliska oraz zakochać się w nich. 
– Kolejna atrakcją przygotowaną dla państwa, są pamiątki z wakacji.
– Ruciana-Nida pełne jest straganików z różnymi pamiątkowymi drobiazgami, które będziecie mieli państwo kupić.
– Następna atrakcją są warsztaty, związane są po części z pracami wykonywanymi ręcznie. Chodzi tu o warsztaty ceramiczne, które organizuje Mirela Kazuś i jej Pracownia Ceramiczna Boho.

– Rezerwat Dzikich Zwierząt – dla wszystkich, którzy są amatorami  zwierząt żyjących na wolności i którzy chcieliby poznać ich zwyczaje i zachowanie polecamy dokonać wyprawę do Kadzidłowa. Bowiem na ponad 100 ha, odnajdziecie, uzyskacie możliwość przyjrzenia się z bliska dzikim mieszkańcom Puszczy Piskiej. 
– Muzeum Gałczyńskiego – Leśniczówka Pranie wzięła swą nazwę od łąki, która jak mawiali Mazurzy prała, czyli pokrywała się mgłą. W Leśniczówce znajduje się Muzeum poświęcone poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Poeta ukochał sobie wspominaną leśniczówkę. 
– Puszcza Piska – jest największym kompleksem leśnym na Mazurach. Ta proponowana państwu do zobaczenia z bliska puszcza, położona jest  częściowo na Równinie Mazurskiej. Puszcza jest położona na terenie 16 gmin w 3 województwach. Dodatkowo jest  drugim pod względem wielkości kompleksem  leśnym w Europie. Powierzchnia całej puszczy wynosi ok. 100 tysięcy hektarów.
W skład obszaru Puszczy Piskiej wchodzi również wiele jezior które pełnią także rolę rezerwatów. Ważną rzeczą jest fakt, że przez obszar przepływają dwie główne rzeki: rzeka Krutynia oraz  rzeka Pisa oraz wiele mniejszych cieków. Obszar Puszczy Piskiej jest ostoją ptaków.
Wśród jeziora znajdujących się na terenie Ruciana Nida, które będziecie mieli państwo zobaczyć w tej miejscowości, wymienić można kilka .
A dokładniej:
– Guzianka Mała , jest jeziorem podzielonym na dwie części. Rozdziela je mała wysepka. Część tego jeziora znajdująca się opodal śluzy jest płytka. Służy ona głównie jako część szlaku żeglugowego do portu Ruciana-Nida, a następnie na Jezioro Nidzkie. Z kolei druga część, znajdująca się za wyspą, jest atrakcyjnym miejscem dla turysty. Woda jest przejrzysta, a brzegi strome i zalesione. Głębokość średnia przedstawianego jeziora wynosi 2,7 metra, pojemność misy jeziornej, zaś – 989,9 tysięcy metrów sześciennych. Zbiornik nie posiada cieków powierzchniowych. Zasilane jest wodami z jeziora Guzianka Wielka.
– Guzianka Wielka, jest to jezioro polodowcowe usytuowane się na Mazurach. Jest ono także,  poprzez jezioro Guzianka Mała i Śluzę Guzianka połączone z jeziorem Bełdany. A poprzez istniejący kanał pod mostami drogowym oraz kolejowymi w miejscowości Ruciana-Nida, połączone jest jeszcze z Jeziorem Nidzkim. Jego  powierzchnia wynosi blisko 65 hektarów, natomiast głębokość maksymalna: 25,5 metrów. Brzegi jeziora w większości są strome, porośnięte drzewami. Nad jeziorem znajdziecie państwo dobrą bazę noclegową, gastronomiczną i wiele atrakcji w sezonie turystycznym.
– Jezioro Bełdany, jest kolejnym z jezior polodowcowych usytuowany na pojezierzu mazurskim. Jezioro to , pomimo faktu że z biegiem czasu staje się coraz mniejsze, znajduje się w całości na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, otoczone sosnowo – świerkowymi lasami Puszczy Piskiej. Na północy łączy się ono z jeziorem Mikołajskim. Na południu zaś dzięki wodnej śluzie komorowej Guziance, z jeziorem Guzianka Mała. Następnie z przedstawianym jeziorem Guzianka Wielka oraz jeziorem Nidzkim. Jezioro to na Mazurach jest częścią popularnej „jachtostrady” mazurskiej, i wraz z jeziorem Mikołajskim stanowi bezpośrednie wodne połączenie między Mikołajkami,  a Rucianem.

– Jezioro Nidzkie, jest usytuowane  w powiecie piskim. Leży na terenie miasta Ruciane Nida oraz w gminach Ruciana-Nida i gminy Pisz. Na północy, to jezioro łączy się poprzez jeziora Guziankę Wielką i Guziankę Małą z jeziorem Bełdany.  
– Kanał Nidzki natomiast łączy Jezioro Nidzkie z Guzianka Wielką. Przechodzi przez niego droga, wiodąca z Rucianego-Nidy do Węgorzewa. Jest to najkrótszy kanał na szlaku. Wykonano go i oddano do użytku w 1766 roku. Kanał ma 170 metrów długości.  
– Śluza Guzianka I , jej komora została wybudowana w roku 1879. Początkowo była wykonana z drewna. Dopiero w 1899 roku drewno zastąpiono ścianami z cegieł i kamienia. Opisywana Śluza znajduje pomiędzy jeziorem Bełdany oraz jeziorem Guzianka  Mała. Jest ona bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Stanowi wodne połączenie miasta Ruciane Nida oraz jeziora Nidzkiego z pozostałą częścią szlaku żeglownego. 
Spływ Krutynią, opis trasy spływu kierujemy do przyszłych uczestników spływów kajakowych, planujących dopiero swoją przygodę z kajakiem i spływem kajakowym. Szlak rzeki Krutyni stanowi jeden z ciekawszych i bardziej urozmaiconych szlaków kajakowych na Mazurach i nie tylko dla państwa.
– Warsztat ceramiczny Mirela Kazus.  
Wieża wodna w Rucianem-Nidzie, ta zabytkowa wieża w tej miejscowości. Godna państwa uwagi. Warto ją zobaczyć.
Parowozownia, to obecnie przystanek osobowy, a dawniej stacja kolejowa w Rucianem-Nidzie w dzielnicy Ruciane, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce. Funkcjonowała tu również wspominana parowozownia.
– Borejszówka- jest to drewniany dom, znajdujący się między innymi przy ulicy Słowiańskiej 19,  w Rucianem-Nidzie. Zbudowany w końcu XIX wieku. Nazwę swą odziedziczył on od gościa, który mieszkał w nim w latach 50-tych XX wieku. Był nim Jerzy Borejsza. Był on działaczem socjalistycznym, publicystą, wydawcą, żołnierzem I Armii Wojska Polskiego.
– Fortyfikacje , są kolejnym miejscem godnym państwa uwagi, a także zwiedzenia i zobaczenia.    
– Wyłuszczarnia nasion – opisywany obiekt w Rucianem Nidzie zbudowany została w latach 1890-1892. Wyłuszczarnia ta, była największym tego typu obiektem w Prusach Wschodnich. Przewożono do niej szyszki z całych Prus. Jednak to nie wszystko, bo trafiały tu także z Polski i Rosji. Wyłuszczarnia ta składa się z kompleksu zabytkowych budynków. W skład którego wchodzi między innymi, ogromny magazyn. Jednorazowo może się w nim zmieścić 180 ton szyszek.
– Lasy Ruciana Nida – są miejscem, gdzie będziecie mogli państwo pospacerować, pojeździć na rowerze, odpocząć.
– Galindia Mazurski Eden, to osada, która od kilku lat , niepowtarzalnym klimatem przyciąga duże ilości gości. Znajduje się ona na trasie Mikołajki-Ruciane-Nida, nad Jeziorem Bełdany. Okolice te już od V wieku przed naszą erą, aż do XIII wieku naszej ery, zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludziach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał między innymi: Tacyt oraz Ptolemeusz.

– Kościół Matki Bożej Miłosierdzia Ostrobramskiej w Rucianem Nidzie – Kościół Matki Bożej Miłosierdzia Ostrobramskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pisz diecezji ełckiej. Jeden z zabytków miasta.
– Szlak wodny żeglowny w Rucianem-Nidzie  – wspomniany  szlak wodny prowadzi w kierunku południowym i przebiega przez kilka jezior: Mikołajskie, Bełdany, Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Trasa wodna jest niezwykle malowniczo położona. Po obu stronach, nieomal na całej jego długości rozciągają się lasy Puszczy Piskiej.