Polanica Zdrój leży w szerokiej dolinie, nad brzegiem Bystrzycy Dusznickiej, w sąsiedztwie Gór Stołowych i Bystrzyckich w województwie dolnośląskim, Polanica Zdrój jest więc uzdrowiskiem podgórskim, którego klimat określa się jako umiarkowanie bodźcowy. Znajdziemy tu wiele trenów zielonych, ale w lecznictwie największe znaczenie odgrywają wody – szczawy wodorowęglowodanowo-wapniowe oraz borowina.

1. Błędne Skały
Błędne Skały położone są między Kudową Zdrój a Karłowem. Jest to rezerwat krajobrazowy w Górach Stołowych o powierzchni 21ha i położony na wysokości 853 metry. Według Legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Błędne Skały jest jedną z najbardziej znanych i odwiedzanych atrakcji turystycznych Gór Stołowych. Błędne Skały tworzą Labirynt skał o wysokości do 11 metrów. Pomiędzy skałami przebiega szlak turystyczny o długości ok. 1 km. Skały powstały na skutek działania sił przyrody, wiatru, lodu, śniegu i deszczu. Błędne Skały robią ogromne wrażenie nie tylko na turystach, którzy odwiedzają to miejsce, ale również na reżyserach, bowiem malownicze plenery zostały wykorzystane w filmie: ,,Opowieści z Narnii: Książę Kaspia” oraz ,, Przyjaciel Wesołego Diabła”. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma swoje nazwy np.:
*“Skalne Siodło”,
*“Kurza Stopka”,
*“Labirynt”,
*“Tunel”,
*“Wielka Sala”.
Na terenie Błędnych Skał znajduje się platforma widokowa o nazwie “Skalne Czasze”. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze.

2. Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który ma wysokość 919m.n.p.m. Szczyt najłatwiej jest dostępny ze wsi Karłów. Na szczyt prowadzi ponad 600 kamiennych stopni, które zostały zbudowane na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś. Wejście na szczyt zajmuje około 40 minut. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Do najbardziej znanych form skalnych należą: „Kwoka”, „Mamut” (zwany także „Małpoludem”), „Wielbłąd”, „Głowa Księżniczki Emilki”, „Słoń” i „Kazalnica”. Jednym z najciekawszych fragmentów Szczelińca Wielkiego jest ,,Piekiełko”. Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Śnieg w szczelinie utrzymuje się tutaj zwykle do połowy czerwca. Na szczycie Szczelińca jest kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko z bufetem. Skały Szczelińca stanowią również doskonałe miejsce wspinaczkowe.

3. Szczeliniec Mały
Szczeliniec Mały jest to szczyt w Górach Stołowych, który ma wysokość 895 m n.p.m. i wznosi się na około 200 m ponad środkowe piętro Gór Stołowych. Tworzy wraz z przylegającym do niego od wschodu Szczelińcem Wielkim jednolity masyw. Szczeliniec Mały ma kształt zbliżony do ściętego w połowie wysokości stożka, zwieńczonego okrągłą koroną skalnych ścian, od wschodu przechodzącego w kilkukrotnie dłuższy masyw Szczelińca Wielkiego, od którego oddziela go płytka przełęcz o wysokości ok. 867 m n.p.m. Wierzchowina Szczelińca Małego należy do najwyższej z trzech powierzchni zrównań Gór Stołowych. Zbudowana jest z płasko ułożonych górnokredowych piaskowców ciosowych opadających we wszystkich kierunkach pionowymi ścianami kilkudziesięciometrowej wysokości. Szczeliniec Mały nigdy nie był udostępniony turystom, tak jak Szczeliniec Wielki. Również obecnie jest całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego, a na jego obszarze utworzony jest rezerwat przyrody.

4. Park Zdrojowy Polanica Zdrój
Park Zdrojowy Polanica Zdrój położony jest w centralnej części miasta. Obszar założenia parkowego ograniczony jest ulicami: Parkową, Zdrojową, Matuszewskiego, Kryniczną, Ogrodową i Wiejską. Powierzchnia parku w Polanicy wynosi 12,97 ha. Zarządcami terenu są: Urząd Miejski w Polanicy Zdroju – 9,23 ha oraz Zespół Uzdrowisk Kłodzkich – 3,73 ha. Na obszarze Parku Zdrojowego i wzdłuż głównej promenady spacerowej leżą najważniejsze obiekty architektoniczne: sanatorium Wielka Pieniawa, drewniana Muszla Koncertowa, Pijalnia i Hala Spacerowa, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej oraz sąsiadujący z nią Teatr Zdrojowy. Charakterystyczną dla parku, jest kolorowa fontanna, posiadająca dwa programy – całodobowy i pokazowy. W okresie letnim o zmierzchu jest podświetlana 16 kolorowymi reflektorami i tworzy w rytm muzyki wodne figury tryskające z 726 dysz na wysokość 12 m. Park Zdrojowy Polanica Zdrój podzielony został na pięć części:
*Park Centralny (jako wydzielony fragment Starego Parku Zdrojowego),
*Park Leśny z grupą różaneczników,
*Park Józefa (wcześniej nazywany Charlotten Park),
*Park Szachowy
*Park wokół Sanatorium Kardiologicznego.
Wszystkie pięć części parku zostały urozmaicone licznymi ścieżkami i alejkami.

5. Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa
Adres:
Ul. Zdrojowa 39
57-320 Polanica Zdrój
Kontakt:
Tel.: +48 74 868 02 42
Strona internetowa: www.wielka-pieniawa.pl

Najważniejszym obiektem w całej uzdrowiskowej infrastrukturze Polanicy-Zdroju jest Pijalnia Wód Mineralnych. Źródło najpopularniejszej wody, nazwanej z czasem Wielka Pieniawa, wywiercono w 1904 roku. Wydobywana jest z głębokości ponad 34 metrów pod ziemią. Zawiera stabilne ilości takich minerałów, mikro- i makroelementów jak dwutlenek węgla, magnez, wapń, żelazo, krzem, miedź, potas, sód, chlor, lit czy krzem. Taka mieszanka pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Pijalnię wód zwaną też “Helenenbad” czyli Łazienką Heleny wybudowano w latach 1910-11 roku. Budynek zaprojektowali Paul Rother do spółki z Felixem Wildem. Architekci odeszli od obowiązującego wówczas stylu eklektycznego i przygotowali konstrukcję klasycystyczną z wyraźnymi elementami secesyjnymi. Charakterystyczne dla polanickiej pijalni jest to, iż oglądana od strony Parku Zdrojowego, prezentuje się zupełnie inaczej niż widziana z ulicy Zdrojowej. Pijalnia Wód Mineralnych mieści w sobie również źródła Staropolanki (dawniej Pieniawy Józefa), część sanatoryjną i 36 kabin kąpielowych. A także halę spacerową oraz szereg różnych lokali: restauracji, kawiarni, cukierni. Bardzo blisko sąsiaduje z Teatrem Zdrojowym. Obecnie pijalnia wchodzi w skład Uzdrowiska Polanica-Zdrój.