Kiedy myślicie, gdzie można się wybrać na zimowy, wiosenny, letni, czy jesienny wypoczynek. Możliwości jest wiele, ale chcielibyśmy zaproponować Olsztyn. Ciekawymi informacjami, będzie to, że w Olsztynie i na terenach ulokowanych, wokół niego odnajdziecie wiele atrakcji wartych zobaczenia. Z tego względu, po wyruszeniu w drogę, do Olsztyna wiele zobaczycie.

Po pierwsze zwróćcie swoją uwagę na:
Ratusz znajdujący się w Olsztynie, gdyż jest on godny zobaczenia i podziwiania. Jest to budynek architektury neorenesansowej. A obecnie jest on siedzibą władz Olsztyna. Wnętrza budynku są możliwe do zobaczenia w  czasie godzin pracy.

-Następną atrakcją, godną do podziwiania, oglądanie  jest Zamek w Olsztynie. Niestety jednak musicie państwo wiedzieć, że z proponowanego do zobaczenia zamku, do chwili obecnej zachowały się tylko mury, części mieszkalnej, wieże: cylindryczna oraz kwadratowa, a także fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice, jak również odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek. 

Centrum Olsztyna natomiast obejmuje Rynek Starego Miasta. Główny plac olsztyńskiego Starego Miasta, umiejscowiony jest w środku Starego Miasta. Aktualnie zobaczycie  państwo mieszczące się w nich, liczne sklepy i restauracje.

– Natomiast na  środku rynku znajduje się Stary Ratusz. Obecnie  mieści się tu Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Która przeszła generalny remont, wraz z Rynkiem otaczającym Stary Ratusz.
-Kontynuując Stary Ratusz w Olsztynie – zachował się do chwili obecnej. Jest on ciekawym pod względem historycznym budynkiem. W 2002 roku, podczas prac związanych z remontem biblioteki, odkryte zostały gotyckie ceglane elewacje ratusza. Przeprowadzone wtedy badania architektoniczne i archeologiczne, pozwoliły ustalić chronologię budowy ratusza oraz rewaloryzować formy późnogotyckiej architektury. Podziwiać będziecie mogli państwo, jego konstrukcję, jego interesującą architekturę. Budowla ta jest wykonana na planie prostokąta.  Trzy mozaikowe zegary słoneczne. Ratusz jest budowlą  piętrową. Na parterze są zachowane fragmenty dekoracji gotyckich. W szczycie wschodnim triada portalowo-okienna. Środkowy portal, ujęty podwójnym gotyckim „oślim grzbietem” i pojedynczym łukiem odcinkowym, jest to dawne wejście na parter ratusza. Natomiast  elewacje pierwszego piętra to sekwencja blend zamkniętych łagodnym łukiem oraz trzy, poczwórne gotyckie okna, wypełnione szybkami-gomółkami. W narożnikach budynku znajdują się również zegary słoneczne. Jedyną ozdobą XIX-wiecznego skrzydła zachodniego, Starego Ratusza  jest sgraffitowy medalion z motywem ludowym, autorstwa Andrzeja Samulowskiego. Natomiast górująca nad ratuszem wieżyczka została zrekonstruowana w 2000 roku.
– Następną ciekawostką, czy też atrakcją czekającą na państwa w Olsztynie jest istniejące  planetarium. Stanowi  ono jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. 
– Amfiteatr w Olsztynie, następne miejsce godne uwagi, pod patronatem  Czesława Niemena, usytuowany jest natomiast tuż przy zamku. To  sprawia, że w sezonie letnim Stare Miasto tętni życiem nieprzerwanie. Dodatkowo opisywany amfiteatr jest jeszcze główną sceną corocznego cyklu wydarzeń.

-Odnajdziecie państwo także w Olsztynie, Ławeczkę Mikołaja Kopernika, która została wykonana w 2003 roku.

Wysoką Bramę w Olsztynie również nie pomińcie, jest ona obiektem wzniesiony
z czerwonej cegły. Ma ona kształt kwadratu o wymiarach 9,5 metra na 9,8 metra. Cztery jej pełne kondygnacje wieńczy z kolei częściowo piąta. Brama ma 23 metry wysokości.  Natomiast gotyckie mury sięgają zaś do 18,6 metrów wysokości. Zarówno bramę, jak i jej przybudówkę nakryto dachami dwuspadowymi. Przedstawiana i opisywana brama jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Olsztynie. Obecnie w pomieszczeniach bramy, może zamieszkać  każdy, jako gość, urządzonego tu hotelu.

Kamienice w Olsztynie, warto, abyście państwo zobaczyli, a to ze względu, posiadanego,  interesującego wyglądu, ciekawego malowania.

– Park Podzamcze to kolejna atrakcja, znajdująca się w Olsztynie do zwiedzenia, a raczej zobaczenia.  Otóż Olsztyńskie Stare Miasto okala Park Podzamcze. Jest on największym miejskim parkiem, usytuowanym w przepięknej  scenerii, rzeki Łyna, która się dodatkowo jeszcze wije. W tym miejscu  spotkacie państwo, naturalne i ciekawe zabytki przedstawianego miasta.
– Kolejną atrakcją, jaka będzie czekać na państwa w Olsztynie, to przystań kajakowa na Łynie oraz „Niagara” znajdujące się tuż przy olsztyńskim zamku.

Nowy Ratusz w Olsztynie powstał, kiedy miasto na początku XX wieku, rozwijało się na tyle pomyślnie oraz dobrze, że zarządzające nim władze, zmuszone zostały do rozwiązania kwestii  braku miejsca do pracy dla urzędników w budynku Starego Ratusza. Nowy Ratusz powstał niedaleko Wysokiej Bramy w 1915 roku. Przeniosła się do niego rada miasta, a po przejęciu Olsztyna przez Polaków, w Nowym Ratuszu swoją siedzibę miał prezydent miasta. Budynek Nowego Ratusz posiada razem trzy skrzydła oraz wieżę ratuszową z posiadanym  mechanizmem zegarowym, który został zamontowany tam w 1923 roku.
– Przebywając w Olsztynie usiądźcie na ławce wraz z Polskim astronomem Kopernikiem. 

A także wykonajcie sobie państwo zdjęcie ze słynnym  polskim astronomem.
Park Podzamcze w Olsztynie,  jest rozległym terenem zielonym. Przez który przepływa rzeka Łyna. Dawniej obszar ten zajmowały średniowieczne fortyfikacje, a obecnie  czeka tu na państwa mnogość atrakcji. W śród których wyliczyć można: trasy spacerowe, pozostałości po dawnym systemie obronnym, rzeźby oraz fontanny. Trudno o lepsze miejsce na dłuższy i krótszy odpoczynek po aktywnym zwiedzaniu, podziwianiu sugerowanego Olsztyna!  
– Nie możecie również państwo, pominąć, budynku dawnej rejencji olsztyńskiej i Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

 – Wybierzcie się państwo również na plac Xawerego Dunikowskiego, zobaczycie dwie budowle: neobarokowy gmach dawnego urzędu rejencji olsztyńskiej oraz budzący wiele kontrowersji i emocji monument nazywany dziś Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.
– Jezioro, a nie jeziora, usytuowane tu, nosi nazwę Ukiel, ale potocznie nazywane jest  Krzywe.  Położone jest ono na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna. Jest ono największym jeziorem  Olsztyna.

– Jezioro Długie, jest położone natomiast w zachodniej części Olsztyna, a dokładniej
w dorzeczu Łyny-Pregoły. Posiada ono też sztuczne połączenie z Czarnym Jeziorem oraz Ukiel/Krzywe. Oba brzegi jeziora są połączone dodatkowo mostem. Brzegi jeziora są jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Olsztyna.

Jezioro Kortowskie, jest to jezioro przepływowe, położone w południowo-zachodniej części Olsztyna. Jezioro to drugi co do wielkości akwen w Olsztynie. 

Jezioro Trackie,  jest położone we wschodniej części Olsztyna.  A dokładniej usytuowane ono jest na terenie Pojezierza Olsztyńskiego.

Jezioro Skanda, jest położone  na południowo-wschodnich obrzeżach Olsztyna, na terenie osiedla, o nazwie Mazurskie, na północ od drogi krajowej Olsztyn–Szczytno,
w dorzeczu Łyny-Pregoły. Nad tym jeziorem znajdują się dwie duże plaże (piaszczysta i trawiasta) oraz kilkadziesiąt małych. Przyjeżdżajcie drodzy państwo, zawiedzeni nie będziecie z tego powodu.

Olszty noclegi oferuje wiele miejsc noclegowych: znajdziecie tu hotele, apartamenty, pensjonaty, domki letniskowe, kwatery agroturystyki, prywatne kwatery.
Zapraszamy do zwiedzania.