Urlop, czy czas wolny od pracy jest częścią życia każdego człowieka. Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się swój upragniony wypoczynek, Okuninka jest świetnym miejscem. Dlatego w chwili, kiedy najdzie państwa ochota, aby atrakcyjnie, ciekawie, spędzić wolny czas, gdzieś poza domem. To nie zastanawiajmy się zbyt długo, jak go we własnym zakresie zorganizować. Tylko spakujcie się, bieżcie samochód, lub wsiadajcie w pociąg, czy też autokar i przyjeżdżajcie do miejscowości Okuninka. A po dotarciu na miejsce, zwiedzajcie, oglądajcie, proponowaną Okuninkę. Nie ma co się zastanawiać, czy i gdzie wybrać , w czasie trwania lata, lub jesienią, zimą, czy też wiosną. Kiedy jesteście państwo zwolennikami wypoczynku na łonie natury, to sugerowana Okuninka dostarczy państwu wymaganych „luksusów”. Okuninka jest świetnym miejscem do oderwania się od codziennego zgiełków w mieście oraz od pracy i domowych przeżyć. Również od stresu i niepotrzebnych nerwów.

Znajdujące się tutaj  jezioro, oferuje własne uroki, podobnie jak okolica wokół niego. Przeczytacie o tym w dalszej części tekstu. Z ciekawych i interesujących informacji o tym miejscu, warto wiedzieć, że Okuninka, to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Włodawa. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa chełmskiego.

To miejscowość letniskowa na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, położona nad Jeziorem Białym w pięknych okolicach, województwa lubelskiego. Okuninka noclegi jest dobrym miejscem na nocleg i wypoczynek. Z tego powodu bazę noclegową na terenie Okuninki stanowią, jak łatwo się domyślić, domki letniskowe. Te zaś zlokalizowane są głównie wokół północno-wschodnich granic Jeziora Białego. Służą one, jako kwatery, chętnie wybierane przez miłośników sportów wodnych. Jednak nie tylko, bo także przez przybyłe rodzin. A te zaś, korzystają w lecie również z działających, tutejszych restauracji, placów zabaw. Wspomniana baza znajduje się, jest skoncentrowana na północnym brzegu jeziora. Tutejszy ruch turystyczny, porównywany jest do tego w nadmorskich kurortach. Świadczy to pozytywnie o Okuninkach. Dlatego warto, abyście państwo, ze znacznym wyprzedzeniem, rezerwowali sobie, własny wakacyjny, czy inny urlopowy pobyt w Okunince. A to wszystko, aby nie martwić się o dostępność miejsc noclegowych. Popularne są także ośrodki wypoczynkowe, agroturystyka, pokoje gościnne oraz domki Okuninka. Wspomniane, ale nie wszystkie, wzbogacają swoją ofertę o zabiegi, a inne przyjmują nawet do 300 turystów jednocześnie. Ale czy takie ilości nie są zbyt duże? Do obiektów całorocznych i najdroższych, w Okuninkach, należy zaliczyć hotele na południu jeziora. Latem na przykład w sąsiedztwie otwierają się tanie pola namiotowe. Obszar Okuninki graniczy z Sobiborskim Parkiem Krajobrazowym. Na terenie chronionych lasów, wyznaczone są szlaki piesze i rowerowe. Nocleg na terenie Okuninki znajdą podróżujący z kierunku północnego oraz południowego.

Położona nad Jeziorem Białym wioska, swoją nazwę wywodzi od okoni. Te natomiast, licznie występują w tutejszych zbiornikach wodnych. Przedstawiane popularne letnisko, posiada rozległą powierzchnię, która jest skoncentrowana wokół największego jeziora. Do najważniejszych atutów tej popularnej wypoczynkowej miejscowości należy położenie. Miejsce jej usytuowania, znajduje się wśród jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, a także w pobliżu Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Przyjazd tu będzie bardzo atrakcyjny dla przybyłych tu wędkarzy. Przyczyną tego jest występowanie tu wiele gatunków ryb. Między innymi, okonia, węgorza, sielawy. Dodatkowo także wielu gatunków dzikich zwierząt. Czapli siwych, perkozów, krzyżówek kaczek. Atrakcyjne dla państwa będą malownicze szlaki turystyczne. Wśród których wyliczyć można na przykład, piesze, rowerowe, konne, kajakowe. Natomiast interesujące zabytki, przedstawianej wielokulturowej wioski są dodatkową atrakcją. Okuninka leży w pobliżu Włodawy oraz Chełma, w odległości 102 kilometrów od Lublina. Wieś położona jest w niedalekiej odległości od granicy z Białorusią, a także i Ukrainą. Bardzo dużą atrakcją leżącej na Lubelszczyźnie Okuninki jest wspominane Jezioro Białe. Tuż obok znajdują się również inne jeziora. Nazwy ich brzmią następująco: J. Święte, J. Lipiec, J. Rogoźne, J. Czarne, J. Glinki. Zapewniają one turystom możliwość wypoczynku nad wodą, który jest tak poszukiwany w sezonie letnim. Przedstawiana, prezentowana państwu w tekście Okuninka jest wspaniałym miejsce dla wszystkich z państwa, którzy preferują aktywny wypoczynek. Odnajdziecie tu państwo liczne szlaki piesze. Oto nazwy niektórych z nich. Na przykład, Pętla Sobiborska, Szlak Trzech Jezior, Rezerwat Małoziemce. Oprócz wspomnianych pieszych szlaków, dostępne są również rowerowe, na przykład Stykiem Granic, kajakowe, na przykład  Poleska Dolina Bugu, Bug Graniczny albo też konne, na przykład Poleski Szlak Konny. Stwarzają one niezliczone okazje do odpoczywania na łonie natury, co jest bardzo dobrą wiadomością dla państwa. A teraz wiadomości dotyczące istniejących, obecnych, stojących zabytków w Okuninkach. Zabytkami sakralnymi wartymi państwa uwagi są: po augustiański kościół kapucynów w stylu późnego baroku oraz prawosławna cerkiew z bogatym XIX-wiecznym ikonostasem.

Ciekawym wydarzeniem w Okuninkach są Dni Krokodyla – święto mieszkańców i turystów nad Jeziorem Białym. Jak głosi miejska legenda zwierzę kiedyś rzekomo widziano w Okunince.

Natomiast w pobliskiej Włodawie warto zobaczyć Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, wielką synagogę włodawską oraz zabytkowy Czworobok, gdzie według legendy odbył się pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim.

Do najważniejszych imprez sportowych w Okunince należy Żelazny Bieg.

Natomiast wśród wydarzeń kulturalnych warte uwagi są: Festiwal Trzech Kultur i Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem.

Jezioro Białe, znajduje się w Okunince, które posiadanymi, własnymi walorami może śmiało konkurować z dużo bardziej znanymi miejscami wypoczynkowy. Przedstawiane jezioro Białe jest najważniejszym atutem Okuninka. Posiada krystalicznie czystą wodę, która według norm europejskich klasyfikowana jest do grupy pierwszej. Dodatkowo ma ono również piaszczyste plaże, które swoim gorącym piaskiem przyciągają na wakacyjny urlop. Fani kąpieli słonecznych również nie mają, na co narzekać, ponieważ Jezioro Białe znajduje się w najbardziej nasłonecznionej części kraju. A to natomiast przekłada się na fakt, że woda we wspomnianym akwenie jest po prostu idealna do kąpieli. Temperatura jej o kilka stopni przekracza statystyki krajowe. Przez co będzie odpowiednia dla małych dzieci. Kolejnym atutem tego terenu, przy jeziorze jest dobrze rozwinięta baza gastronomiczna. Jeśli chodzi o kulinarną infrastrukturę Jeziora Białego, to znajduje się tutaj wiele miejsc, które oferują dania w różnych cenach, przez co są odpowiednie dla mniej zamożnych urlopowiczów. A przez to, wakacje tutaj może spędzać każda przybyła osoba. – W odniesieniu do funkcjonującej komunikacji, należy napisać parę zdań. Otóż Jezioro Białe jest dobrze skomunikowane, co znacznie ułatwia podróżowanie. Turyści mieszkający niedaleko mogą skorzystać z sieci autobusów, dzięki którym wygodnie i bezproblemowo dostaną się na okoliczne plaże.

– Co ważne kąpielisko Jeziora Białego jest strzeżone przez grupę ratowników wodnych, którzy czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się turystów.

– Ciekawym pomysłem na spędzenie choć części urlopu jest skorzystanie z ofert różnego rodzaju instytucji oferujących różnorodną rozrywkę. Jedną z mniej znanych firm tego typu, ale opisanych są stadniny koni, które można znaleźć niedaleko miejscowości turystycznych. Może się wydawać państwu, że jazda konna jest wymagającym sportem, jednak również amatorzy mogą spróbować swych sił w jeździectwie.

Stadnina w Okunice – Osoby spędzające urlop nad Jeziorem Białym powinny się zainteresować stadniną koni w Okunince, czyli miejscowości turystycznej położonej blisko wcześniej wspomnianego akwenu. Stadnina może pochwalić się posiadaniem wielu rasowych koni, które często widuje się na pokazach na całym świecie. Największą zaletę stadniny jest udostępnianie zwierząt do jazdy na wyznaczonym terenem, który jest bezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i mniej doświadczonych jeźdźców. Ci najbardziej początkujący mogą skorzystać z lekcji instruktażowych, gdzie pod okiem doświadczonego jeźdźca będą mogli rozpocząć przygodę z tym wspaniałym sportem. Program o nazwie „WAKACJE ZE ZWIERZĘTAMI”, oferowany przez opisywaną stadninę jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Otóż stadnina oferuje też pensjonat dla koni. Osoby, które w czasie urlopu nie chcą się rozstać z własnym wierzchowcem mogą zakupić miesięczny pobyt zwierzęcia na terenie kompleksu, gdzie będzie on pod stałą opieką wykwalifikowanych pracowników ośrodka. Cena takiej usługi w tym kompleksie wynosi 400 złotych. Stadnina koni nad Jeziorem Białym oferuje wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i małych dzieci, które pod okiem ekspertów będą mogły rozpocząć swoją jeździecką przygodę.