Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jej różnokolorowość to w pewnym sensie wynagrodzenie za krótsze dni i deszczowy klimat.

Złota polska jesień to piękny czas, kiedy wszystko dookoła przysypane jest przepięknymi, kolorowymi liśćmi.

Miejsca w Polsce, które najlepiej pasują na jesienny wypoczynek:

 • Woliński Park Narodowy
 • Kaszuby
 • Baseny termalne
 • Karkonosze
 • Pieniny
 • Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska to najbardziej znane skały w Ojcowskim Parku Narodowym.

Na terenie Parku znajduje się ponad tysiąc gatunków roślin i powyżej 500 jaskiń. W Parku można spotkać 17 gatunków nietoperzy jakie występują w Polsce.

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego koniecznie trzeba rozpocząć od maleńkiej wioski Ojców. Zwiedzanie można zacząć od Muzeum Przyrodniczego, które znajduje się w dawnym zabytkowym hotelu pod Łokietkiem. 

Renowacja jaskini z odgłosami nietoperzy i kapiącej wody, spotkanie oko w oko z dzikimi zwierzętami parku i makieta doliny, to tylko niektóre ciekawostki jakie można zobaczyć w muzeum.

Ojcowski zamek znajduje się na szlaku Orlich Gniazd, powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj jest możliwe zwiedzanie tylko ruin z charakterystyczną bramą wjazdową. Nad bramą w małej sali jest wystawa z projektem zamku sprzed kilku stuleci.

Ruiny są idealnym punktem widokowym na Ojców.

W odrestaurowanej wieży obronnej na 3 piętrach można obejrzeć ekspozycje ze starymi zdjęciami Ojcowa i poznać skomplikowane dzieje zamku.

Na początku zamek nosił nazwę Ociec u Skały, którą nadał Kazimierz Wielki na pamiątkę legendarnej tułaczki swojego ojca Władysława Łokietka.

Wybieramy się teraz na piesze zwiedzanie najciekawszych zakątków Ojcowa.

Na trasie mamy kilka cudownych punktów widokowych, między innymi skałę Rękawica, która bardzo przypomina ludzką rękę.

Kolejnym ciekawym miejscem na szlaku jest wzgórze Okopy z pozostałością fortyfikacji.

Zielonym szlakiem można przejść do doliny Prądnika a następnie czerwonym szlakiem wracamy w kierunku Ojcowa.

Podobno jeśli szukasz miłości wystarczy przyjechać do ojcowskiego źródełka miłości, by znaleźć swoją drugą połówkę.

Ta krystalicznie czysta woda od lat gasi pragnienie turystów, przed laty było tu ujęcie wody dla wytwórni wód mineralnych.

Tuż obok źródełka wznosi się ogromna Brama Krakowska.

To skała zbudowana z dwóch brył skalnych, dawniej przez nią prowadził szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

Wędrując przez wrota Bramy Krakowskiej można wejść do wąwozu Ciasne Skałki.

Z Ojcowa można się wybrać rowerem lub samochodem w stronę zamku Pieskowa Skała, który również jest zlokalizowany na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zamek Pieskowa Skała jest pięknym atrybutem parku. Zamek był posiadłością rodu Szafrańców, Wielopolskich i Mieroszewskich.

Przez lata przechodził z rąk do rąk i zmieniał właścicieli, po wojnie został przejęty przez skarb państwa. Aktualnie zamek jest oddziałem muzeum wawelskiego. Można tutaj obejrzeć prawdziwe dzieła sztuki, takie jak obrazy, rzeźby, meble z czasów od średniowiecza przez gotyk, barok, po XX-lecie międzywojenne.

Pieskową Skałę polubili również operatorzy filmowi, kręcone tu był sceny do Janosika i Ogniem i Mieczem.

U podnóża zamku są niewielkie stawy, w których hodowano ryby, dziś są jednak gniazdem płazów na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Maczuga Herkulesa

Od lat Maczuga Herkulesa była celem dla osób lubiących górską wspinaczkę, na jej szczycie od prawie 90 lat jest postawiony metalowy krzyż. Odkąd Ojcowski Park Narodowy został utworzony, wspinaczka jest zabroniona. Ojcowski Park Narodowy to zdecydowanie bajkowa kraina. Piękny o każdej porze roku, z reguły gwarny i tłoczny, chętnie jest odwiedzany przez zwiedzających.

Jest to miejsce, gdzie nie można się nudzić, do form aktywności można zaliczyć: wypady na rowerze, pieszy trekking po licznych szlakach, zwiedzanie jaskiń i zamków, podziwianie przepięknych skał. Warto tu wybrać się z całą rodziną i pozostać trochę dłużej.

Bilety Wstępu:

Zamek w Ojcowie – bilet normalny 18 zł/os, bilet ulgowy 9 zł/os.

Muzeum Przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego – bilet normalny

16 zł/os, bilet ulgowy 8 zł/os.

Jaskinia Łokietka – bilet normalny 26 zł/os, bilet ulgowy 13 zł/os.

Zamek Pieskowa Skała – bilet normalny 28 zł/os, bilet ulgowy 22 zł/os.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy utworzony został w 1960 roku, obejmuje ochronną część największej polskiej wyspy Wolin, położonej na północno – zachodnim brzegu  Polski.

Do szczególnych zalet tego miejsca należą: najpiękniejszy odcinek wybrzeża, lasy bukowe, unikatowy odpływ Świny, a także przybrzeżna linia wód Bałtyku.

Najciekawsze atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego:

Znajduje się tutaj przepiękne Jezioro Turkusowe, które urzeka turystów. Jezioro i Zagroda Pokazowa Żubrów są najczęściej odwiedzanymi miejscami w Parku.

Warto wybrać się na punkty widokowe Wolińskiego Parku Narodowego, wszystkie są dobrze oznakowane, z charakterystycznymi fasadami drewnianymi na szczytach.

Wzgórze Gosań

Prawdopodobnie najwyższa skarpa w Polsce, mierzy ponad 93 m n.p.m. i oferuje piękny widok na Bałtyk.

Kawcza Góra

Można się tam dostać z plaży w Międzyzdrojach, prowadzą tam słynne schody z zachwycającym widokiem na Bałtyk, na Kawczą Górę można wejść lasem, szlakiem czarnym z Międzyzdrojów.

Wzgórze Zielonka

Oferuje widok na wyspy na Świnie, punkt widokowy zakrywają wysokie drzewa.

Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe

Znajduje się poza granicami Parku, jest to jedyny płatny punkt widokowy, ale też najbardziej atrakcyjny, można tam obejrzeć Zalew Szczeciński i Krainę

44 wysp. Obszar lądowy Parku Narodowego jest bardzo różnorodny pod względem krajobrazowym. Dominującym krajobrazem jest tu pasmo wzniesień moreny czołowej, graniczy na odcinku około 15 km z morzem.

Innym rodzajem krajobrazu jest ten tworzony przez ujście Świny z bagiennymi wysepkami, które są rajem dla dzikiego ptactwa.

Na terytorium Wolińskiego Parku Narodowego można zobaczyć liczne ślady i pozostałości po twierdzach oraz miejsca związane z osadnictwem i rybactwem z czasów historycznych.

Szlak czerwony w Wolińskim Parku Narodowym zwany powszechnie „szlakiem brzegiem Bałtyku” liczy 19 km.

Do jego głównych atrakcji należy: wędrówka brzegiem morskim, warto też zobaczyć punkt widokowy Kawcza Góra oraz latarnię morską Kikut.

Przebieg trasy: brama przy dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego – punkt widokowy Kawcza Góra (1,5 km) – plaża w Międzyzdrojach – plaża w miejscowości Wisełka – latarnia morska Kikut – Jezioro Koprowo – Kołczewo.

Przez Woliński Park Narodowy prowadzi też czerwony Szlak Nadmorski obok  polskiego wybrzeża.

Kaszuby

Kaszuby są regionem geograficznym i krainą kulturową w północnej Polsce, obejmuje tereny, które należą do województwa pomorskiego.

Obejmuje obszary od Konarzyn i Brus koło Chojnic aż po Trójmiasto oraz Mierzeję Helską.

Kaszubi mają własną kulturę, a także język dialekt kaszubski. Kaszuby mieszczą się w północnej Polsce w województwie pomorskim.

Od wschodu graniczą z Kociewiem, od południa z ziemią chełmińsko – dobrzyńską oraz Kujawami, od zachodu z Krajną i Pomorzem Zachodnim, od północy jest wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Kaszuby to region bardzo atrakcyjny turystycznie, jest to spowodowane ciekawym ukształtowaniem terenu, dużą liczbą jezior oraz wieloma interesującymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

1. Szymbark – Dom do Góry Nogami i Dom Sybiraka

Najbardziej znany jest spektakularny Dom do Góry nogami, czyli wyjątkowy budynek, który jest postawiony na własnym dachu.

W środku również wszystko jest na odwrót, gdy wchodzimy do domku można zobaczyć przyczepiony do sufitu fotel i szafę.

Domek jest bardzo popularną atrakcją w regionie, przyjeżdżają tutaj turyści z całego kraju.

Poza domkiem atrakcjami Szymbarku są też: Najdłuższa Deska Świata (mierzy ponad 35 metrów), Dom Sybiraka z łagrem, Dom Kaszubów z Kanady,

bunkier Gryfa Pomorskiego, piec chlebowy, gdzie codziennie wypiekany jest smaczny chleb dla turystów.

2. Wieżyca: góra na Pomorzu

Kaszuby obfitują w wiele pasm górskich.

Najwyższa góra Pomorza i Kaszub to Wieżyca, mierzy prawie 330 metrów n.p.m. Na Wieżycy jest usytuowana wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękne krajobrazy Kaszub. Wieża nosi imię Jana Pawła II. Wieżyca jest wzgórzem morenowym, powstałym po przejściu lodowca przez teren dzisiejszych Kaszub.

Aktualnie znajduje się tam Ośrodek Koszałkowo Wieżyca, który oferuje atrakcje przez cały rok. Latem można pojeździć na górskiej deskorolce, trójkołowcu czy bawić się w kuli zorbowej i wodnej. Zimą ośrodek ma w ofercie korzystanie z wyciągów narciarskich oraz wypożyczalni sprzętu. Sztuczny śnieg pozwala na zabawę przez cały sezon zimowy.

Cały rok czynne są pokoje hotelowe i obiekty gastronomiczne na terenie ośrodka.

Organizuje wczasy dla turystów indywidualnych i wyjazdów grupowych, w tym wycieczki szkolne i przyjęcia okolicznościowe.

3. Kartuzy, Łapalice i Kaszubski Park Krajobrazowy

Kartuzy uznawane są za nieformalną stolicę Kaszub.

W mieście znajduje się dużo zabytków.

Warto zwiedzić Muzeum Kaszubskie. Koło Kartuz znajduje się wieś Łapalice, gdzie umiejscowiony jest zamek. Jest to niewykończona budowla, która do dziś cieszy się popularnością. Obecnie zamek jest w rękach prywatnych.

Niedaleko stąd jest Kaszubski Park Krajobrazowy, są to tereny zielone z wieloma jeziorami, które są dobrą zachętą do uprawiania sportów wodnych i spokojnego wypoczynku.

W samym sercu parku, we wsi Strysza Buda znajduje się unikalna atrakcja, są to miniatury znanych obiektów Polski i świata w skali 1 do 25. To niesamowita atrakcja turystyczna, która cieszy się zainteresowaniem gości w każdym wieku.

W Parku można zobaczyć między innymi: Kolegiatę z Kartuz, Dom do Góry Nogami z Szymbarku,Big Bena, katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffle’a.

Dodatkowo na najmłodszych czeka Bajkowa Kraina: Mini ZOO, postacie ze świata bajek, krzywe zwierciadła, gabinet strachu.

Dzieci mogą skorzystać z trampoliny, placu zabaw, dmuchanej zjeżdżalni. Na terenie obiektu są punkty gastronomiczne.

4. Wdzydze Kiszewskie – skansen

Ciekawą atrakcją Kaszub jest skansen we wsi Wdzydze Kiszewskie.

We wsi mieści się skansen – muzeum.

Na terenie muzeum można zobaczyć wiatrak holenderski, zabytkowe chaty, zagrodę szlachecką, warsztat z pobliskiego Mirachowa, zagrodę szkolną, zabytkowe dworki, kuźnię.

W muzeum można zobaczyć obiekty z Kaszub, Kociewia, Borów Tucholskich.

Na obszarze skansenu znajdują się obiekty gastronomiczne, organizowane są tutaj liczne imprezy kulturalne.

Warto skorzystać z oferty skansenu podczas ferii czy wakacji, przygotowane są ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Lekcje i warsztaty muzealne to idealna propozycja na interesującą lekcję historii.

5. Wejherowo i Puck

Wejherowo jest miastem powiatowym, do największych atrakcji miasteczka należy Kalwaria Wejherowska, czyli 26 kapliczek z epoki baroku, rokoko i klasycyzmu.

W mieście warto zobaczyć zabytkowe pałace i kościoły.

Puck jest miastem portowym, jest położony nad Zatoką Pucką. W mieście znajduje się przystań jachtowa i port.

Warto wybrać się do zabytkowego kościoła farnego.

Kaszuby są fantastycznym miejscem do wypoczynku.

Można skorzystać z relaksu all inclusive, dzięki wysokiej klasy hotelom i SPA, a także z kameralnych wczasów w pensjonatach i w gospodarstwach agrarystycznych.

Te ostatnie są prawdziwą siłą Kaszub, bliskość lasów, jezior i morza powoduje, że dużo osób chętnie zatrzymuje się w domach u Kaszubów, by lepiej poznać kulturę tego terytorium, jego mieszkańców i doświadczyć klimatu Kaszub.

Nad morzem i na Kaszubach

Trzeba pamiętać, że do Kaszub zalicza się dużo nadmorskich miejscowości,

w tym m.in.: Władysławowo, Jastrzębią Górę z przylądkiem Rozewie i Mierzeję Helską.

W każdej z tych miejscowości można skorzystać z wielu nadmorskich atrakcji, smacznie zjeść i zakupić pamiątki.

W sezonie letnim odbywają się koncerty i rejsy statkiem po morzu i zatoce.

Kaszuby są to tereny, które obfitują w piękne zabytki, ciekawe atrakcje turystyczne, a także jest to kraina z własną kulturą.

Kaszuby są znane z kaszubskiego haftu, smacznej kuchni i języka kaszubskiego.

Haft kaszubski składa się z pięciu kolorów, są to: czerwony, czarny, zielony, żółty, a także z trzech odcieni niebieskiego: błękitu, lazuru, granatu.

Motywy, jakie dominują w hafcie to motywy roślinne, głównie kwiaty oraz motywy zwierzęce, w szczególności owady, w tym żuki i pszczoły.

Haft zdobią ubrania, obrusy, serwety, ceramikę, meble, torby, etui na telefony komórkowe i w tej wersji jest udostępniony jako element pamiątek.

Kuchnia kaszubska jest uważana za smaczną i zdrową, pełno w niej potraw regionalnych, a także inspirowanych kuchniami innych terenów.  Na Kaszubach często je się ryby smażone, pieczone, gotowane i mięsa, głównie drób.

Króluje tutaj pieczona gęsina, przygotowuje się na niej  pożywną zupę z brukwi. Kaszubi lubią również marchew i ziemniaki.

Jednym ze smakołyków regionu jest smalec domowej roboty. W czasie festynów i dożynek smarowany jest nim chleb wiejski i dodawany kiszony ogórek.

Przekąska jest bardzo lubiana przez turystów i miejscowych.

Termy w Polsce

Baseny termalne to atrakcja, która cieszy się ogromną popularnością w Polsce.

Kąpiele w termach pozwalają się zrelaksować i zadbać o swoje zdrowie.

Do najpopularniejszych basenów termalnych w Polsce zaliczamy:

 • Aqua Park Zakopane
 • Baseny Mineralne Solec-Zdrój
 • Terma Bania
 • Termy Bukovina
 • Termy Chochołowskie
 • Termy Maltańskie
 • Termy Szaflary
 • Termy Uniejów
 • Aqua Park Zakopane

Zakopiańskie termy to jedne z pierwszych obiektów tego typu w Polsce. Turyści mogą korzystać z trzech basenów krytych i jednego zewnętrznego. Nie brakuje również zjeżdżalni, jacuzzi i sauny. 

Odwiedzając Aqua Park w Zakopanem koniecznie trzeba wziąć kąpiel w basenie całorocznym w temperaturze 32 stopni Celsjusza, można także podziwiać przepiękny widok na Giewont, który z pewnością zrobi ogromne wrażenie.

W zakopiańskim aquaparku jest pięć saun i pokój relaksacyjny.

Do wyboru jest: sauna fińska, biosauna, sauna solankowa, łaźnia parowa

i Kabina Zimowa.

W Aqua Park Zakopane znajduje się również Grota Solna z tężniami solankowymi.

Przebywanie w Grocie działa prozdrowotnie i bardzo dobrze wpływa na samopoczucie.

Powietrze bogate w minerały pomaga w leczeniu astmy, chorób płuc

i oskrzeli.

Baseny Mineralne Solec-Zdrój

Można tu znaleźć wodę bardzo bogatą w siarkę.

W basenach jest solanka siarczkowo – bromkowo – jodkowo – borowa, która sprzyja relaksowi w cieple i posiada właściwości zdrowotne. Kompleks składa się z kilku basenów, brodzika dla dzieci i strefy SPA. Znajdują się w niej trzy sauny, wanny SPA do schładzania, natryski wrażeń i bania do schłodzenia. Najodważniejsze osoby mogą skorzystać z kubła z zimną wodą.

Baseny Mineralne Solec-Zdrój

W strefie rekreacyjnej są cztery baseny: jeden rekreacyjny i trzy zewnętrzne, otwarte w sezonie letnim, przy których można odpoczywać na leżakach.

Basen rekreacyjny pozwala poćwiczyć pływanie i zrelaksować się dzięki dodatkowym atrakcjom.

Znajdują się tutaj urządzenia hydroterapeutyczne, masaże pionowe, gejzer,

zjeżdżalnie.

Całość uzupełnia “mokra” restauracja, z której można skorzystać w stroju kąpielowym.

Wyżej wymieniony basen solankowo – siarczkowy wypełniony jest gorącą,

silnie zmineralizowaną wodą prosto ze źródła Malina.
Dzięki temu zachowuje zdrowotne właściwości i jest bogata w związki mineralne.

Znajduje się w niej około 900 mg/l związków siarki, to najwyższe ich stężenie na świecie.

Fani aktywności fizycznej mogą pograć w siatkówkę i koszykówkę wodną.

Terma Bania 

Dla wszystkich gości przeznaczono 14 basenów zewnętrznych i wewnętrznych oraz jacuzzi i kompleks saun.

Obiekt umiejscowiony jest w Białce Tatrzańskiej, to miejsce perfekcyjne dla całej rodziny.

Został tu zastosowany podział na strefę cichą i głośną, dzięki czemu z pewnością można znaleźć to, czego się szuka. W Terma Bania możesz relaksować się do woli podziwiając krajobraz Tatr. W Strefie Relaksu są dwa baseny zewnętrzne, a w mniejszym z nich jest wodny drink bar. W zewnętrznym ogrodzie Strefy znajdują się także sauny: sauna fińska, widokowa sauna ziołowa.

Strefa Zabawy to fantastyczna przestrzeń dla rodziny. Została stworzona z myślą o dzieciach, dlatego większość atrakcji jest dostosowana do ich potrzeb. Woda w basenach ma temperaturę od 34 do 38 stopni Celsjusza, można z nich korzystać także zimą.

W Strefie Zabawy fani wodnej rozrywki mogą korzystać ze zjeżdżalni o różnym poziomie intensywności wrażeń. Warto wypocząć po zabawie w jacuzzi i wannach termalnych z siarkową wodą geotermalną, która ma 37 stopni Celsjusza.

Termy Bukovina

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej są położone u stóp gór. Jest tu 12 basenów rekreacyjnych i pływackich z wodą o temperaturze od 28 do 36 stopni Celsjusza.  Dużo zabawy zapewniają trzy zjeżdżalnie i jacuzzi. Dodatkowo można skorzystać z łaźni parowych oraz saun, które zapewnią chwilę wypoczynku po wodnych szaleństwach. W strefie saun, poza klasycznymi saunami fińskimi, można także znaleźć kabinę na podczerwień.

Sesja w niej pozwoli zmniejszyć ból i inne dolegliwości, a także poprawić usposobienie. Będąc w Termach Bukovina trzeba skorzystać ze strefy Wellness. W SPA można się zrelaksować, skorzystać z autorskich masaży, zabiegów, terapii manualnych.

Jeśli lubisz aktywnie wypoczywać wybierz się na zajęcia z aqua aerobiku, łączącego wysiłek kardio z ćwiczeniami siłowymi.

W każdą sobotę są organizowane dla dzieci kursy nurkowania, z których mogą skorzystać nieodpłatnie.

Termy Chochołowskie

Kompleks jest położony 15 km od centrum Zakopanego i można się dostać do niego busem lub samochodem w kilkanaście minut.

To największy obiekt w polskich górach, jest tutaj ponad 30 basenów krytych i zewnętrznych.

Do dyspozycji gości jest basen termalny z wodą solankową, baseny typu whirpool i dużo wodnych atrakcji.

Woda w Termach Chochołowskich ma temperaturę od 32 do 36 stopni Celsjusza, dzięki czemu można się zrelaksować w zewnętrznych basenach także zimą.

Znajduje się tu największe na Podhalu saunarium.

Przeszklona, widokowa sauna pozwala odpocząć i jednocześnie podziwiać piękne widoki na Tatry.

Można sobie poprawić samopoczucie korzystając z oferty SPA, w jej skład wchodzą specjalistyczne kąpiele, masaże i zabiegi kosmetyczne. W Termach Chochołowskich nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych.

Z myślą o dzieciach zostało przygotowane akwarium i zewnętrzny plac zabaw. Dostępne są dwie strefy: dla młodszych z wewnętrznym placem zabaw i brodzikiem i dla starszych z rodzinnymi zjeżdżalniami i łaźnią parową dla dzieci.

Termy Maltańskie 

Poznańskie termy są największym aquaparkiem w Polsce.  

W kompleksie znajduje się 16 basenów, w tym: olimpijski, geotermalny,

2 całoroczne baseny zewnętrzne i basen ze sztuczną falą.

Baseny sportowe zaprojektowano z myślą o zawodach pływackich oraz treningach pływania, nurkowania, skoków do wody.

Dla dzieci została przygotowana specjalna strefa zabawy: brodzik, statek pływacki,

ścianka wspinaczkowa, zabawki piankowe.

Pasjonaci silnych emocji ucieszą się z 13 zjeżdżalni o urozmaiconym stopniu trudności. 

Goście mają możliwość skorzystania z saunarium i SPA.

W Świecie Saun znajdują się łaźnie parowe i sauny, m.in.: koloroterapia, łaźnia kwiatowa, sauny zewnętrzne, panoramiczna, łaźnia turecka, grota śnieżna, tężnia solna.

Zabiegi i kąpiele korzystnie wpływają na zdrowie.

Termy Szaflary 

Termy Szaflary to dwa baseny wewnętrzne i dwa zewnętrzne.

Goście mogą korzystać z trzytorowej zjeżdżalni i brodzika dla dzieci ze zjeżdżalnią przeznaczoną dla nich. Jeśli jesteście amatorami intensywnych wrażeń, nie możecie pominąć zjeżdżalni o długości 55 metrów. Woda w tym obiekcie charakteryzuje się wysokim poziomem mineralizacji, dzięki wykorzystywana jest w leczeniu nerwic. Baseny są wyposażone w hydromasaż, bicze wodne, gejzery, maszyny do masaży karku.

Termy Szaflary to także kompleks saun oraz SPA. Można tu skorzystać z sauny fińskiej, ziołowej, parowej z muzykoterapią i aromaterapią lub tradycyjnej. Jest tu również sauna na podczerwień. W strefie SPA można się zrelaksować podczas masażu.

Termy Uniejów 

Termy Uniejów to kompleks basenowy, który podzielony jest na strefę wewnętrzną i zewnętrzną.

W budynku znajduje się rekreacyjno – wypoczynkowy basen ze statkiem piracki i zjeżdżalnią oraz ścianką wspinaczkową, to prawdziwa frajda dla dzieci.

Kiedy dzieci się bawią, rodzice mogą skorzystać z basenu z dodatkowymi udogodnieniami, wśród których jest urządzenie do masażu karku. W strefie wewnętrznej znajduje się basen solankowo – uzdrowiskowy, który jest znany z właściwości leczniczych.

Ciekawa oferta polskich term oraz urozmaicenie pod względem właściwości wód i dodatkowych atrakcji sprawia, że każdy wybierze miejsce dobre dla siebie.

Wizyta w termach z pewnością spodoba się dorosłym i dzieciom, a zdrowotne korzyści, jakie daje kąpiel w gorących źródłach są nie do przecenienia.

Również warto skorzystać ze zdrowotnych właściwości basenu solankowo – uzdrowiskowego, który jest przeznaczony dla całej rodziny. Wyposażony jest w dodatkowe atrakcje, do których należą: masaż karku, masaże podwodne w specjalnej grocie, oddzielna strefa z ławeczkami i hydromasażem.

W strefie zewnętrznej są: dwa solankowe baseny, basen pływacki, dziecięcy, wodny bufet z zatoką, w którym można ochłodzić się zimnymi napojami Zadbano też o rozrywkę dla dzieci w postaci strefy brodzikowej z zamkiem oraz zjeżdżalniami.

W Termach Uniejów na gości oczekuje strefa saun z solarium oraz komorą śnieżną, strefa SPA i relaksu, gdzie można skorzystać z relaksującego masażu. Ciekawa oferta polskich term i różnorodność pod względem właściwości wód i dodatkowych atrakcji sprawiają, że każdy wybierze miejsce właściwe dla siebie.

Wizyta w termach sprawi przyjemność dorosłym i dzieciom, a regenerujące właściwości, jakie przynosi kąpiel w gorących źródłach są nie do przecenienia.

Karkonosze

Przepiękne Karkonosze są zlokalizowane w Sudetach Zachodnich, od zachodu graniczą z Górami Izerskimi, od wschodu z Górami Kamiennymi.

Wzniesienie Karkonoszy rozciąga się od Przełęczy Szklarskiej po Przełęcz Okraj, ma długość ponad 35 km.

Całe pasmo jest bardzo cenne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym.

Dodatkowo uroku dodają mu liczne rzeki i potoki oraz urokliwe jeziora polodowcowe – Mały i Wielki Staw.

W 1959 roku do ochrony tego terenu utworzony został Karkonoski Park Narodowy.

Karkonosze to niezwykle atrakcyjne góry, przyciągające turystów zarówno latem, jak i zimą.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, wędrowcy są urzeczeni cudownymi widokami i możliwością wędrowania na szlakach w ciszy, w otoczeniu pięknej przyrody, pasjonaci rowerowych szaleństw doznają na szlakach niesamowitych wrażeń.

Na turystów czeka bardzo dobre zaplecze noclegowe i gastronomiczne w postaci schronisk turystycznych na szczytach, hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych w dolinach.

Poza górskimi atrakcjami najważniejsze kurorty karkonoskie – Szklarska Poręba i Karpacz oferują inne atrakcje, m.in.: słynny skandynawski kościółek Wang w Karpaczu, Western City w Ścięgnach koło Karpacza czy zawody psich zaprzęgów w Jakuszycach – dzielnicy Szklarskiej Poręby.

Pieniny

Pieniny to przepiękne pasmo górskie, które leży na północny wschód od Tatr,

około 30 km od Nowego Targu.

Pieniny są częścią łańcucha zwanego Pienińskim Pasem Skałkowym.

Stolicą Pienin jest Szczawnica, wspaniały kurort uzdrowiskowy, symbolem gór jest karłowata sosna, która rośnie na widokowym szczycie Sokolicy. Góry te słyną ze skalistych wzgórz i przepięknych przełomów Dunajca.
Najpiękniejszą częścią Pasa Skałkowego są Pieniny Właściwe, zajmują niewielką powierzchnię w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Centralną część Pienin Właściwych stanowi popularny masyw Trzech Koron (982 m n.p.m.) – szczyt obserwacyjny z metalowymi barierkami, który pozwala na podziwianie panoramy.

U jego stóp jest usytuowane Schronisko PTTK „Trzy Korony”, można stamtąd dojść na szczyt żółtym i niebieskim szlakiem przez Wąwóz Szopczański i Przełęcz Szopka Chwała Bogu albo zielonym szlakiem.

Bardzo znana jest również Sokolica, ma 747 m n.p.m. Na jej szczyt można wejść żółtym szlakiem ze Sromowców Niżnych na Przełęcz Szopka i dalej niebieskim szlakiem.

Warto też wybrać się niebieskim szlakiem ze Szczawnicy, na jego trasie jest przeprawa promowa przez Dunajec. Najszybciej można się tam dostać z Krościenka zielonym szlakiem i podejść na szczyt niebieskim.

Bardzo znana jest Palenica  w Pieninach Małych, na jej szczyt wozi turystów kolej linowa. Na górze są bardzo dobre warunki turystyczne, a zimą dodatkowo funkcjonuje tu stacja narciarska.

Główną atrakcją Pienin znaną w całej Polsce jest spływ tratwami flisackimi cudownym przełomem Dunajca, pośród dzikiej przyrody i urzekających panoram Pienin.

Spływ rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty, a kończy w Szczawnicy lub w Krościenku.

Trasę można pokonać tratwami, a także kajakami górskimi lub pontonami. Jest to wersja dla miłośników silnych emocji i mocnych wrażeń.

Dodatkową atrakcją Pienin jest zapora wodna i sztuczne Jezioro Czorsztyńskie,

po którym można pływać statkiem wycieczkowym między zabytkowymi zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.

Oba obiekty są dostępne dla zwiedzających.

Unikatowa rzeźba terenu, interesujące formy skalne, źródła wód mineralnych, ciekawa architektura oraz zachwycające bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego,

a przede wszystkim przepiękne widoki i spływ Dunajcem powodują, że Pieniny cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są chętnie odwiedzane przez turystów.